Hlavním přínosem preventivní restrukturalizace je právní jistota, říká k nové právní úpravě autor jejího komentáře Adam Sigmund
K účinnosti nového zákona o preventivní restrukturalizaci byl do nabídky ASPI zařazen a v knižní podobě vyšel jeho vůbec první komentář. Jak budou preventivní restrukturalizace probíhat, co budou obnášet nebo jak budou finančně náročné v rozhovoru popsal vedoucí autorského kolektivu komentáře, advokát a partner advokátní kanceláře ŽIŽLAVSKÝ Adam Sigmund.
Jedná se o zcela nový právní nástroj. V čem podle Vás spočívá jeho největší přínos?
Preventivní restrukturalizace dává jasná pravidla pro postup při odvracení úpadku. A odvracení úpadku je nejen velmi doporučenou podnikatelskou strategií, ale rovněž povinností managementu. Statutární orgán, který je povinován vykonávat svou funkci s péčí řádného hospodáře, ani jinak postupovat nemůže. Až do letošního září, kdy vstoupil v účinnost zákon o preventivní restrukturalizaci, se restrukturalizace děly nadivoko. Bez právního rámce. A tudíž chyběla jistota, že takové transakce nebudou v budoucnu napadnutelné, zejména v případě insolvence. Takže hlavním přínosem preventivní restrukturalizace je právní jistota.
Koho se tedy bude nová úprava hlavně týkat?
Bude se týkat podnikatelů ve finančních potížích. Tedy těch, kteří nejsou v ideální finanční kondici a nechtějí se dostat do úpadku a následně do insolvence. Ta by mohla znamenat konec jejich ekonomické i právní existence. Je třeba zdůraznit, že náš zákon o preventivní restrukturalizaci za podnikatele považuje toliko obchodní korporaci, tedy nikoliv fyzické osoby (OSVČ). Evropská směrnice, kterou náš zákon zrcadlí primárně cílí na malé a střední podniky (SME), což ovšem v našem kontextu znamená i poměrně velké firmy. Potenciálně je tedy preventivní restrukturalizace otevřená většině českých firem, pokud se dostanou do finančních potíží.
Můžete blíže přiblížit, co bude preventivní restrukturalizace obnášet a jak bude probíhat?
Podnikatel ve finančních obtížích, avšak doposud nikoliv v úpadku, obešle dotčené strany (ty věřitele, u kterých chce nějak zasáhnout do jejich nároků a práv) oficiální výzvou k zahájení jednání o restrukturalizačním plánu. K výzvě přiloží sanační projekt, který je jakýmsi předstupněm restrukturalizačního plánu. Sanační projekt popisuje výsledky podnikání, rozebírá příčiny finančních potíží a předkládá návrh jejich řešení. Následně podnikatel nejpozději do půl roku předloží dotčeným stranám k hlasování restrukturalizační plán. To je klíčový dokument preventivní restrukturalizace, který obsahuje konkrétní řešení situace podnikatele. Dotčené strany o plánu hlasují. Není však zapotřebí souhlas všech. Za zákonem stanovených podmínek může být restrukturalizační plán i vnucen nesouhlasící menšině (cram-down). Děje se tak cestou soudního rozhodnutí, což zajišťuje zákonnost takového procesu. Podmínkou je, že restrukturalizační řešení je pro věřitele výhodnější než případná insolvence.
Dá se shrnout, co všechno by měl ideálně obsahovat restrukturalizační plán?
Restrukturalizační plán vymezuje právní postavení dotčených stran, což jsou ti věřitelé, jejichž nároky budou restrukturalizací dotčeny. Typický příklad je restrukturalizace závazků, spočívající v tom, že podnikatel zaplatí věřitele později a/nebo méně, než na kolik má věřitel nárok. Restrukturalizační plán obsahuje souhrn restrukturalizačních opatření k předejití úpadku a zachování provozuschopnosti závodu podnikatele. Popisuje aktiva a pasiva podnikatele, odhaduje tržní hodnotu jeho majetku, popisuje jeho ekonomickou situaci a příčiny finančních potíží. Rozděluje dotčené strany (věřitele) do logických skupin a odhaduje, kolik by dotčené strany zřejmě obdržely v insolvenci (nejbližší jiné řešení). A hlavně popisuje konkrétní navržená restrukturalizační opatření (restrukturalizace majetku, závazků, vlastního kapitálu nebo provozní změny). Obvykle bude obsahovat i řešení nového financování (čerstvé peníze).
Jak dlouho může celý proces preventivní restrukturalizace trvat a jak je finančně nákladný?
Preventivní restrukturalizace je výrazně méně formalizovaný a velmi odlehčený proces ve srovnání s insolvenčním řízením. Bude tudíž i rychlejší, optimálně by mělo dojít k potvrzení restrukturalizačního plánu v řádu měsíců. Pokud se restrukturalizace povede. A to nebude samozřejmostí. Finanční náklady budou vzhledem k rychlejšímu průběhu nižší, než např. u soudní reorganizace (sanační řešení již nastalého úpadku). Jsem přesvědčen, že pro náročnost problematiky se podnikatelé neobejdou bez zkušených právních a ekonomických poradců. Náklady na tyto služby se však v případě záchrany dlouho budovaného businessu určitě vyplatí.
Která ustanovení zákona budou podle Vás v praxi budit nejvíce otázek?
Na počátku určitě vzbudí otázky nemožnost využití restrukturalizačního rejstříku. Ten bude obdobou insolvenčního rejstříku, zajišťujícího doručování a publicitu v insolvenčním řízení. Restrukturalizační rejstřík však zatím nefunguje, tendruje se jeho dodavatel. V mezičase jej bude nahrazovat sbírka listin v obchodním rejstříku a Obchodní věstník. Jde sice o provizorní, avšak životaschopné řešení. Takže preventivní restrukturalizace mohou směle začít!
Děkujeme za rozhovor.
Komentář je zařazen v nabídce ASPI v právním oboru Korporátní právo včetně insolvence. Více o komentáři >>> zde.