Jak navrhnout rozhodčí doložku do smluv?
Rozhodčí doložka by měla být jasná a určitá. Pokud odkazuje na rozhodčí řízení před stálou rozhodčí institucí, nemusí podle zákona obsahovat procesní pravidla řízení, ale pouze odkaz na Řád této instituce. Řada zástupců světově významných rozhodčích institucí to často opakuje a většina rozhodců na to pravidelně upozorňuje a přesto v praxi občas dochází ve smlouvách k chybnému zakotvení rozhodčí doložky, které může spor nepříjemně komplikovat. Pokud není rozhodčí doložka jasně napsaná, může vyvolat pochybnosti kam spor podat, a v rámci samotného řízení může vyvolat spory o pravomoc, které řízení prodlouží a tím i prodraží. Pro draftování rozhodčích doložek do smluv proto platí základní pravidlo, které zní: nesnažit se vynalézt kolo.
Doporučená znění rozhodčích doložek najdete na webových stránkách všech významných rozhodčích institucí, Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky (dále jen „Rozhodčí soud“) například doporučuje tato jednoduchá znění rozhodčí doložky (www.soud.cz/rozhodci-dolozka):
"Všechny spory vznikající z této smlouvy a v souvislosti s ní budou rozhodovány s konečnou platností u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky podle jeho řádu jedním rozhodcem jmenovaným předsedou Rozhodčího soudu."
Obecně platí, že zvolit jediného rozhodce je vhodnější do menších, jednodušších sporů. Jedná se o ekonomičtější variantu (20 % sleva na poplatku Rozhodčího soudu) a rychlejší řízení. Alternativně je možné zapracovat toto ustanovení :
"Všechny spory vznikající z této smlouvy a v souvislosti s ní budou rozhodovány s konečnou platností u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky podle jeho řádu třemi rozhodci."
Do rozhodčí doložky je pak možné zapracovat dohodu stran na konkrétních procesních pravidlech řízení – Rozhodčí soud například umožňuje sjednat místo rozhodčího řízení (v několika stálých sudištích Rozhodčího soudu po celé republice, mimo tato sudiště po předchozí konzultaci s tajemníkem), možnost rozhodovat spor jen na základě písemností, bez ústního jednání, nebo možnost vést jednání pouze skrze video konferenci. V rozhodčí doložce je pak také možné ujednat urychlený režim řízení s vydáním rozhodčího nálezu do dvou měsíců (to bez dohody stran nelze). Rozhodčí doložka pak může obsahovat další ujednání, například týkající se samotného procesu, nebo například komunikace stran v řízení. Stále ale platí, že by měla být jasná a určitá, zejména by neměla žádným způsobem odkazovat na jinou instituci či pravidla jiných institucí.
Před Rozhodčím soudem lze vést i řízení online, v takovém případě je v rozhodčí doložce nutné odkázat na online pravidla (rozhodčí řízení u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky podle jeho Řádu on-line jediným rozhodcem určeným předsedou Rozhodčího soudu). Je zásadní v této rozhodčí doložce odkázat i na kontaktní emaily obou stran, pomocí kterých bude veškerá komunikace v rozhodčím řízení probíhat.
Pravomoc Rozhodčího soudu lze samozřejmě ujednat i po vzniklém sporu smlouvou o rozhodci, ve které se strany obdobně, jako v rozhodčí doložce, domluví na způsobu řešení již vzniklého sporu. V takovém případě je vhodné identifikovat předmět daného sporu a zejména odkázat na titul daného sporu (přílišné omezení předmětu sporu by mohlo rozhodce omezovat v rozhodování).
A na co dalšího si dát při zakotvení rozhodčí doložky pozor? Zejména na kolidující ustanovení ve smlouvě –stává se, že smlouva kromě jinak perfektní rozhodčí doložky obsahuje i jiné ustanovení, ve kterém například strany domlouvají místní příslušnost obecného soudu. Taková ustanovení pak kolidují a je nezbytné je podrobit výkladu, případně dokazování, aby mohlo být rozhodnuto o pravomoci rozhodce. Pozor je také třeba si dát na smlouvy ve více jazykových verzích a překlady názvu rozhodčí instituce (pro vyloučení pochybností je například vhodné do závorky za přeložený název Rozhodčího soudu vložit i jeho český název).
Konečně – jakákoliv ustanovení, která by měnila procesní průběh rozhodčího řízení, nebo způsob jeho vedení před rozhodčí institucí (například odkaz na pravidla UNCITRAL) je vhodné nejprve konzultovat. K tomu můžete využít emailovou adresu praha@soud.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz