Jak projekt Servis rodiny pomáhá rodičům s dětmi k domluvě během rozvodů a rozchodů
Projekt Servis rodiny organizace WOMEN FOR WOMEN, o.p.s. (dále jen W4W) si klade za cíl minimalizovat dopady rozchodů rodičů na děti.
Hlavním cílem projektu je, aby rozcházející se rodiče nevedli soudní pře o vlastní děti. Aby o budoucnosti jejich dětí rozhodovali sami (rodiče) a nenechávali o ní rozhodovat soudce. A především, aby se tato pro všechny složitá situace co nejméně dotkla dětí.
Hlavním prostředkem k plnění tohoto cíle jsou edukace a poradenství, které pomáhají rozcházejícím se rodičům nalézt společnou řeč při výchově dětí. Díky spolupráci se soudy mohou rodiče využít odborné služby ve formě edukativních přednášek a navazujícího poradenství.
Základní skupinové edukace
Nejčastěji využívaný nástroj projektu seznamuje rodiče s klíčovými informacemi. Cílem je, aby rodiče mohli činit (ideálně společně) informovaná rozhodnutí s vědomím jejich důsledků. Prostory pro poskytování zajišťuje soud případně ve spolupráci s dalšími subjekty – např. OSPOD či městem, které může za tímto účelem poskytnout prostory.
Jsou určené rodičům, kteří se obrátili na soud (chtějí nebo musí absolvovat opatrovnické řízení ve věci úpravy poměrů dětí po rozvodu/rozchodu).
- Jsou poskytovány před 1. soudním jednáním (nutnost registrace rodičů předem).
- Formou přednášky na základě prezentace, jednostranné předávání informací rodičům.
- Po edukaci dostanou rodiče e-mailem soubor materiálů (včetně prezentace a rodičovského plánu).
Společně s rodiči se skupinové edukace mohou účastnit členové širší rodiny, právní zástupci rodičů či třeba noví partneři.
Obsah edukace zahrnuje:
- potřeby dětí (vnímání jejich situace, potřeb a prožívání),
- základní pravidla pro fungující rodičovství po rozvodu/rozchodu,
- informace o službách pro rodiče v situaci rozpadu vztahu,
- právní minimum (typy péče, výživné),
- fáze rozchodu/rozvodu.
Před edukací mají rodiče většinou nedostatek informací nebo mají informace nepřesné. Už tento samotný fakt pak může být zdrojem nedorozumění a následného konfliktu. Často se neorientují plně ve své situaci, mají řadu otázek a pochybností v souvislosti se svou vlastní budoucností. Často si kladou otázky, kde budou bydlet, jak se změní jejich ekonomická situace či sociální vztahy s okolím. Na základě edukací by se rodiče měli v situaci zorientovat a zejména zaměřit se na klidné řešení vzájemného sporu s ohledem na děti.
Edukace jsou vhodné i pro odborníky z oblastí práva, psychologie a sociální práce.
Navazující edukace
Další krok projektu spočívá v psycho-sociálně-právním poradenství poskytovaném rodičovskému páru. Jde o nejúčinnější formu intervence, kterou lze poskytnout rodičům v konfliktu. Poradenství reaguje na konkrétní situaci v dané rodině. Cílem je orientovat rodiče na potřeby a prožívání dětí a jejich společného dítěte, vést je k převzetí rodičovské odpovědnosti.
Nejefektivnější je poskytování navazující edukace při tzv. „prvoúpravách”, kdy se rodičům dostane podpory včas – ještě před eskalací konfliktu. Užitečná může být ale i v případech déle trvajícího sporu, může přispět ke změně dosavadního postoje rodičů. Službu pro rodiče není nutné nařizovat, stačí důrazné doporučení soudu. Nejefektivnější bývá doporučení této služby po prvním soudním jednání či JSR. Zejména pokud soudce rodičům vysvětlí, že jejich souhlas a aktivní participace v této odborné pomoci, je projevem jejich rodičovské kompetence.
V Praze aktuálně realizujeme edukace v následujících termínech.
Vždy od 16:00 v areálu Obvodního soudu pro Prahu 10 (Justiční areál na Míčánkách):
- 8. 4.
- 22. 4.
- 13. 5.
- 27. 5.
- 10. 6.
- 24. 6.
Vždy od 14 hodin v areálu Justiční akademie v Hybernské ulici v Praze:
- 22. 4.
- 23. 5.
- 12. 6.
Edukace v rámci projektu probíhají napříč ČR, dle zapojených soudů. Jejich seznam naleznete na našem webu. V případě zájmu o účast se prosím obraťte na Mgr. Kamilu Šaffkovou: kamila.saffkova@w4w.cz.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz