Jarní aukční událost v umění – Aukce Adolf Loos Apartment and Gallery, 8. května 2022 od 14 hodin, v nové výstavní síni Expo 58 ART.
V roce 2021 se společnost Adolf Loos Apartment and Gallery chopila rozsáhlé rekonstrukce ikonického pavilonu EXPO 58 v Letenských sadech. V březnu 2022 společnost Adolf Loos Apartment and Gallery oficiálně zahájila svou výstavní činnost unikátní výstavou Kupka – Mucha. Tato výstava sklidila u veřejnosti obrovský úspěch a během tří týdnů ji navštívilo více než 18 000 platících diváků.
Lídr českých aukcí s uměním, aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery, nabídne ve své jarní aukci hned několik mistrovských děl z různých českých i zahraničních sbírek.
Nejvýznamnější položkou aukce bude významný obraz Toyen a oleje Alfonse Muchy a Emila Filly. Do aukce míří také malba Václava Havla.
Sběratelsky ceněný olej Vidím, že má bílá stránka zezelenala, z pařížského období Toyen zůstával dlouho v soukromé sbírce a dosud unikal větší pozornosti veřejnosti. Raritní obraz pochází z roku 1951, z období, kdy se malířka zabývala pod vlivem Bretona hermetismem a odkazy na alchymii. Obraz byl původně součástí sbírky malířky Toyen. Jedná se o první aukční prodej tohoto díla a jeho význam dokládá i fakt, že název obrazu byl použit na parte této významné surrealistické malířky. Vyvolávací cena obrazu je stanovena na motivačních 6.000.000 Kč.
Toyen, Vidím, že má bílá stránka zezelenala, 1951, olej na plátně
Druhým významným dílem aukce bude olej Alfonse Muchy s názvem Sváteční portrét. Tento brilantní olej pochází z významné pražské prvorepublikové sbírky stavitele Ing. Augustina Klose, z druhé poloviny dvacátých let 20. století, kdy se autor zaměřoval na realistické portréty živých modelů. Toto plátno je vzácně se vyskytujícím dokladem Muchovy portrétní tvorby s národnostním cítěním. Vyvolávací cena díla je 5.000.000 Kč.
Alfons Mucha, Sváteční portrét, olej na plátně podložený kartonem
Stěžejním dílem aukce bude také mimořádný velkoformátový olej Emila Filly, Baletka s květinami, z let 1947–1948. Dle rodinných informací šlo o portrét Fillovy přítelkyně – baletky, sólistky Národního divadla. Obraz měl být holdem jí, jejímu umění i kráse. Toto vysoce lyrické dílo, které do nedávna viselo v malířově obývacím pokoji, jde do aukce s vyvolávací cenou 5.000.000 Kč.
Emil Filla, Baletka s květinami, 1947–1948, olej na plátně
Jarní aukce rovněž nabídne mistrovský olej francouzského malíře Maurice de Vlamincka, La Maison Grise, z roku 1914. Vlaminck pěstoval fauvistický styl krátkých, trhaných tahů štětcem, který zdůrazňoval koloristickou dynamiku a jeho zkoumání expresivní povahy barev ho proslavilo stejně jako ostatní fauvisty včetně Andrého Deraina, Henriho Matisse a dalších. Vlaminckova díla jsou dnes součástí sbírek významných muzeí a galerií po celém světě. Vyvolávací cena tohoto vzácného oleje byla stanovena na 4.200.000 Kč.
Maurice de Vlaminck, La Maison Grise, 1914, olej na plátně
Netradiční položku aukce představuje dílo Václava Havla. Jedná se o jedinou malbu, kterou vytvořil za svého života československý a následně první český prezident Václav Havel. Akryl na desce, z roku 1982, nese název Bílý kůň ve vesmíru. Jedná se o neopakovatelnou příležitost (nejen investiční) získat do sbírky dílo Václava Havla. Vyvolávací cena díla je 2.500.000 Kč.
Václav Havel, Bílý kůň ve vesmíru, 1982, akryl na desce
Atraktivní položku aukce představuje také malebný olej Jana Zrzavého, Via Appia, z roku 1936. Jedná se o oblíbený námět autora, o proslulou Via Appia nedaleko Říma, cestu lemovanou zbytky starověkých staveb, cypřiši a piniemi, kterou autor navštívil během svých cest po Itálii. Vyvolávací cena díla byla stanovena na 1.900.000 Kč.
Jan Zrzavý, Via Appia, 1936, olejová tempera na dřevěném panelu
V aukci se rovněž objeví kubistické zátiší Emila Filly z roku 1923 s názvem Jablko, pohár a hrozen vína. Obraz ze sbírky sběratele kubismu Milana Heidenreicha, který zastupoval český kubismus na proslulé výstavě v Passau a Salzburgu v roce 1991 se vyvolává za 1.900.000 Kč.
Emil Filla, Jablko, pohár a hrozen vína, 1923, olej na plátně
Skvostné dílo Tahiťanky od Maxima Kopfa, které vytvořil při svém pobytu na Tahity, Markézách a Martiniku mají v jeho tvorbě přirozenou exotickou atmosféru. Tato vzácná plátna dosahují oslnivých kvalit. I zde je stanovena vyvolávací cena na 1.900.000 Kč.
Max (Maxim) Kopf, Tahiťanky, olej na plátně
Další významnou položku aukce představuje olej od Aloise Wachsmana, Figura (Stojící nahá žena), z roku 1930. Vznikl v době, kdy Wachsman tvořil v duchu Picassova imaginativního kubismu z konce dvacátých let. Vyvolávací cena obrazu odpovídá významu díla a je stanovena na 1.200.000 Kč.
Alois Wachsman, Figura (Stojící nahá žena), 1930, olej na lepence
Jindřich Štyrský je v aukci zastoupen erotickou koláží na papíře, Neděle na předměstí, z roku 1932. Toto dílo pochází ze sbírky jednoho z nejvýznamnějších pařížských sběratelů surrealismu Jean Paul Kahna a jeho ženy Genevieve. Koláž patří do souboru jedinečných erotických koláží, jimiž se Štyrský zabýval v souvislosti s jeho působením na pozici šéfredaktora v edicích Erotická revue a Edice 69. Vyvolávací cena je stanovena na 1.000.000 Kč.
Jindřich Štyrský, Neděle na předměstí, 1932, koláž na papíře
Aukce nabídne i unikátní pohlednici od Toyen, z roku 1953, adresovanou André Bretonovi a Jean Schusterovi do redakce surrealistického časopisu Médium. Koláž uskutečněná na pohlednici pochází ze sbírky jednoho z nejvýznamnějších pařížských sběratelů surrealismu Jean Paul Kahna a její vyvolávací cena je 980.000 Kč.
Toyen, Bez názvu, 1953, koláž, tužka, kvaš, pohlednice
Do aukce se podařilo získat hned několik unikátních sochařských děl z českých a zahraničních sbírek. Nejvýznamnější položku představuje unikátní bronzová soška, Stojící muž, z roku 1981, jejímž autorem je významný anglický sochař Henry Moore. Moorova tvorba představuje skutečný převrat v anglickém moderním sochařství. Vyvolávací cena díla je 900.000 Kč. Francouzský umělec André Masson bude v aukce zastoupen bronzem Bratr a sestra, 1942, s vyvolávací cenou 650.000 Kč. Dále se v budou dražit díla sochařů Evy Kmentové, Otto Gutfreunda, Olbrama Zoubka, Ladislava Šalouna, Eduarda Ovčáčka či manželů Janouškových.
Henry Moore, Stojící muž, 1981, bronz
Současné umění bude v aukci zastoupeno dvěma obrazy, signifikantními bublinami, Jiřího George Dokoupila. Vyvolávací cena jednotlivých děl je 1.600.000 Kč a 690.000 Kč. Dále díly Hynka Martince, Krištofa Kintery, Michaela Rittsteina, Ivana Exnera, Magdaleny Jetelové, Jana Gemrota a dalších.
Jiří Georg Dokoupil, Bez názvu, 2017, akryl, pigment a mýdlové bubliny na plátně
Pozornost sběratelů a investorů nepochybně přitáhnou i další exkluzivní díla například Františka Kupky, Zdeňka Sýkory, Františka Drtikola, Jiřího Koláře, Václava Špály, Jana Saudka, Milana Paštéky, Františka Víznera, Oty Janečka, Jiřího Trnky, Josefa Čapka, Františka Tichého, Kamila Lhotáka, Bohumíra Matala, Václava Boštíka, Josefa Jíry, Julia Mařáka, Adolfa Borna, Adrieny Šimotové, Joana Miró a dalších.
Součástí aukce je i charitativní aukce obrazů ve prospěch Nadačního fondu AutTalk Kateřiny Sokolové, Nadačního fondu BeCharity a domova sociální péče Hagibor.
Všechna umělecká díla byla prověřena nejvýznamnějšími českými experty a zahraničními odborníky.
Aukční síň poskytuje jako jediná v České republice doživotní záruku pravosti nabízených uměleckých děl.
Termín aukce: 8. května 2022 od 14 hodin
Místo konání aukce: Výstavní síň Expo 58 ART, Letenské sady 1500/80,170 00 Praha 7
Místo konání předaukční výstavy: Výstavní síň Expo 58 ART v Letenských sadech,
9. dubna – 7. května od 10 do 18 hodin
8. května od 10 do 13:30 hodin
(otevřeno denně včetně víkendů a svátků)
Adolf Loos Apartment and Gallery
U Starého hřbitova 40/6
110 00 Praha 1
email: loos@aloos.cz
aukční katalog na: www.aloos.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz