Je legální vlastnit kryptoměny?
O kryptoměnách už jste pravděpodobně slyšeli v nejrůznějších konotacích. Kryptoměny jsou ve světě financí stále v podstatě novinkou, o které mají lidé zkreslené informace. Kvůli některým kontroverzním zprávám mohou v části populace dokonce vyvolávat dojem „ilegálních peněz“. Jaká je realita?
Kryptoměny nevznikly s nekalými úmysly
V první řadě je potřeba říci, že kryptoměny jako takové nevznikly na základě nekalých úmyslů. Technologie, na které jsou postaveny – blockchain – je naopak i odpůrci samotných kryptoměn zpravidla oceňována, její potenciál pro digitalizovanou budoucnost je ohromující. Blockchain totiž dokáže řešit do té ještě nedávné doby zásadní problém v online prostoru – jasné ověření vlastnictví, zamezení plagiátorství, možnost vytvořit originální dílo.
Právě díky tomu, že můžete kus softwaru označit na unikátní a originální, došlo k masivnímu růstu hodnoty kryptoměn. Například bitcoinů je pevně dané konečné množství a žádné další bitcoiny po vytěžení toho posledního již nevzniknou.
V posledních letech zase můžete sledovat rozvoj tzv. NFT, tedy jakýchsi digitálních uměleckých a sběratelských předmětů. Přirovnat bychom je mohli ke sběratelským poštovním známkám nebo kartičkám sportovců.
Tvůrci myšlenky ani neměly za cíl změnit světový řád a způsobit absolutní revoluci v tom, jak dnes fungují světové finance či politika. Kryptoměny ale nabízí nový pohled na věc v mnoha oblastech a skutečně mohou posunout to, jak dnes finanční svět funguje. To, že kryptoměny přinášejí spíše svobodu a demokratizaci než naopak, může dokazovat i skutečnost, že používání kryptoměn je zakazováno především v zemích, kde jsou lidská práva a svobody dlouhodobě omezovány i v dalších oblastech.
Kryptoměny si můžete koupit zcela bez obav
Existují tedy sice státy, kde je vlastnictví kryptoměn zakázáno, Česká republika k nim ale rozhodně nepatří. Vlastnit kryptoměny je zde zcela legální, pokud jsou požívány k legálním účelům – tedy k investování, obchodování, nebo třeba k úhradě zboží a služeb.
Jednou z cest, jak do kryptoměn investovat, je česká kryptoměnová burza Coinmate. Chcete-li zvýšit bezpečnost investice, hardwarová bitcoin peněženka bude ideální volbou, Coinmate si s ní totiž skvěle rozumí.
Záleží v první řadě na tom, jak jsou kryptoměny používány
Každý nástroj lze využít k nejlepším účelům, ale také jej zneužít pro ty nejhorší skutky. Kryptoměny se staly fenoménem, který bohužel byl mnohými zneužit. Pravidelně jsme tak svědky útoků škodlivým softwarem, který láká z obětí finanční prostředky ve formě kryptoměn. Zažili jsme hackerské útoky na kryptoměnové burzy, nebo dokonce kryptoměny, které byly vytvořeny čistě za účelem zbohatnutí. Kryptoměny mohou být používány také pro financování kriminální činnosti a platby na černém trhu.
To vše se ve zprávách objevilo a pravděpodobně objevovat bude. Nelze ale to samé činit i s klasickými penězi? Zcela nepochybně ano a pravděpodobně se to děje mnohem častěji. Nezáleží totiž na tom, čím je při kriminální činnosti placeno. Problémem je především ona kriminální činnost.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz