Jede populista na kole?
Aby byl politik dlouhodobě úspěšný musí být populární, neměl by však sklouzávat k populismu. Což není v reálném světě a Česku obzvláště, opravdu jednoduché.
Čeští senátoři před nedávnem schválili novelu, podle které by cyklisté mohli nadýchat až 0,8 promile alkoholu. Nula celá osm promile de facto cyklistům umožňuje usednout na velocipéd i po třech či čtyřech pivech. Odbourávání alkoholu je hodně individuální.In media res: Nově stanovený limit 0,8 promile, který nyní putuje k poslancům, pokládám za zbytečně vysoký. Člověk nemusí být zrovna primářem Nešporem, aby věděl že alkohol, a to i včetně piva, který mnozí Češi a Moravané za skutečný „alkohol“ ani nepovažují, je velice nebezpečná „hračka“.
Každý cyklista by měl vědět, že po alkoholu klesá soustředěnost, zhoršuje se rovnováha, též se zhoršuje koordinace pohybů a mj. se zpomalují cyklistovy reakce. Z celkového pohledu je dobré připomenout, že po větší dávce požitého alkoholu mj. stoupá i bezohlednost k ostatním účastníkům provozu.
Na druhou stranu nejsem pro absolutní nulovou toleranci – kterou de facto mají jen post-socialistické státy a ve světě je výjimečná. Za ideální bych pokládal u cyklistů hranici 0,3 promile. Senátem schválené alkoholické rozhraní 0,8 promile mi přijde zbytečně benevolentní a jak jsem naznačil výše i společensky nebezpečné!
Nezapomínejme, že cyklista či cyklistka může zranit i někoho jiného nejen sebe. Až Vám přiopilý cyklista (či cyklistka, buďme genderově korektní i zde) s jedním promile v krvi, který se mylně domníval, že se ještě „vejde“ do nula - osmičkové tolerance, přejede dítě a způsobí mu vážnější zranění či dokonce smrt, bude pozdě nadávat na populistické senátory.
Též pokládám za vhodné, kdyby se v aplikační praxi mírněji posuzovalo překročení této mnou navržené 0,3 promile hranice na cyklostezkách a jinak na silnicích, kde je větší míra ohrožení společnosti. K sankcím při překročení, tedy přistupovat důsledně ale současně rozumně a při vědomí kontextů.
Z jiného soudku. Vicepremiér Andrej Babiš chce opět navrhnout snížení DPH na točené pivo. To mi přijde jako populistické a nesystémové. Nicméně když už jsme u hry na výjimky, předkládám jiný progresivní návrh. Uvítal bych raději snížení DPH u piva nealkoholického. Jde o ideální nápoj – neobsahuje skoro žádný alkohol, takže odpadají rizika spojená s alkoholismem, ale na druhou stranu, neobsahuje tolik cukrů, jako různé sladké limonády, takže mj. tolik neškodí zubům a neposiluje rizika plynoucí z obezity – např. různá kardiovaskulární onemocnění, která jsou nejčastějšími zabijáky Čechů.
Navíc každý hospodský Vám řekne, že točené nealko-pivo se mu rychleji kazí a proto ho řada hospod raději vůbec nemá v repertoáru. Snížená sazba DPH by pomohla rychlejšímu obratu tohoto zboží a jeho rozvoji v ČR.
Na závěr připomínám cyklistům střízlivým i těm (mírně) přiopilým – v ČR je zakázáno jezdit na kole i koloběžkách po chodnících! Někdy si říkám, v které cyklo-škole Vás učili opak.
JUDr. Petr Kolman, Ph.D.,
právník,
pedagog na PF MU Brno
Názor byl publikován v rámci vydání EPRAVO.CZ Digital - září 2016.
Nové číslo
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz