Jitka Chizzola: „Advokáti vědí, že jim předáváme určitou část práce. Předpřipravíme jim dokumenty, předáváme informace, fakturujeme a platíme všechny částky s tím spojené. My zase vyžadujeme, aby naši klienti měli tu nejlepší péči.“
eFocus
Úspěšná manažerka, výborná golfistka a člověk, který potřebuje mít neustále cíle. Jitka Chizzola o sobě tvrdí, že buď něco dělá naplno, nebo to nedělá vůbec. Právě proto se jí podařilo vybudovat velmi úspěšnou firmu na zelené louce. Už osmnáct let vede D.A.S. pojišťovnu právní ochrany. Proč se rozhodla doplnit si právnické vzdělání a jací jsou advokáti jako klienti?
Vedete jedinou pojišťovnu právní ochrany u nás. Právnické vzdělání jste si ale doplnila teprve před několika lety. Byl to tedy splněný sen?
„V roce 1979, za hluboké totality, jsem odešla do Rakouska. Vždy jsem chtěla studovat práva, ale nebyla příležitost. Před osmnácti lety jsem dostala šanci vybudovat v Česku novou společnost s naprosto ojedinělým produktem - D.A.S. pojišťovnu právní ochrany, a.s. A už to bude sedm let, co můj kamarád studoval Metropolitní univerzitu, obor humanitní práva a mezinárodní právo. Slovo dalo slovo a začala jsem studovat. Nejprve jsem si udělala bakaláře a před dvěma lety magisterské studium, humanitní věda, obor mezinárodní právo. Bylo to spíš splnění snu, mít vysokoškolské vzdělání, aspoň částečně právní. Denní studium na právnické fakultě si už nemůžu při práci dovolit.“
Jak se Vám studovalo po té, co jste se deset let věnovala firmě?
„Výborně. Měla jsem spolužáky, kteří byli mladší než můj syn. Pamatuji se, jak byl člověk před zkouškou nervózní, jak prožíval přednášky. Musela jsem se odprostit od toho, že jsem jedenáct let byla v byznysu, vedla lidi a stavěla společnost. Dostala jsem se do úplně jiného kruhu lidí a jiného světa. Hodně mě to omladilo a dalo mi to nové obzory pro mou práci. Dodnes ale nevím, jak jsem to zvládla. (smích)“
Vy se vzděláváte vlastně pořád, ať už tedy na univerzitě, nebo v nových přístupech k vedení zaměstnanců…
„To je jedna z mých filozofií života. Stále na sobě pracovat a něco poznávat. Budovala jsem firmu na zelené louce a v té době tady nebylo možné od nikoho nic opsat. Byl to nový obor. Práce s lidmi je to nejtěžší, co je… ale mě baví. V tom se snažím stále zdokonalovat a vzdělávat“
Takže to je Vaše osobní filozofie?
„Mám to od svého tatínka. Vedl nás k tomu, že nejsme nikdy tak staří, abychom se nepotřebovali něco přiučit. Dělám to i privátně, třeba pokud jde o golf. Ten se snažím pořád pilovat. Když mám dodělaný projekt, asi na vteřinu se zastavím a hned tu další už přemýšlím, co budu dělat dál.“
Jakým způsobem by se o pojišťovnu právní ochrany měli zajímat právníci?
„Hodně advokátů nás za těch osmnáct let zná. Vždy jsem se snažila o nejlepší vazby a kontakty. Právě oni pomáhají našim klientům domoci se svého práva. Vztah je vstřícný a profesionální. V České republice je čím dál víc advokátů a advokátních kanceláří. Samozřejmě, že ne se všemi můžeme spolupracovat. Jsme ale rádi za nové tváře, nové obory. Pořád se rozvíjíme v produktech. Na začátku našeho působení byl jen jeden produkt, právní ochrana motorového vozidla. Dnes už máme produkty téměř ve všech oblastech.“
Dalo by se říci, že do jisté míry pojišťovnictví kopíruje vývoj práva, respektive nových oborů?
„Kopíruje to právo do jisté míry. My se ale snažíme naslouchat trhu, tomu, co by si naše klientela přála. Zrovna mám na stole připravené asi čtyři nové projekty na příští rok.“
Připadá v úvahu pro právníky jejich pojištění právní ochrany?
„Já si myslím, že ano. Každý člověk, jedno jaká profese, je spotřebitel. Někde bydlíme, něčím jezdíme, máme rodinu a nakupujeme. Advokáti mají své profesní pojištění, ale je u nás řada advokátů, kteří mají pojištěné své soukromé záležitosti. Nejsou třeba experti na dopravní nehody, a tak je lepší mít nás. Stojíme za ním, zaplatíme náklady.“
Jací jsou právníci jako klienti?
„Za osmnáct let nemám negativní zkušenosti, ba naopak. Když nám předávají dokumenty za škodní událost, jsou rádi za naši profesionalitu a za čas, který jim věnujeme. Nemají čas zjišťovat, který advokát je specializovaný pro jejich konkrétní případ, dělat překlady a posudky. Jako každý klient.“
Právníci by za existenci pojišťovny právní ochrany měli být rádi. Protože mají jistotu toho, že dostanou za svou práci zaplaceno.
„Máme velmi dobrou spolupráci. Advokáti vědí, že jim předáváme určitou část práce. Znovu opakuji, že jí nemůžeme ale dát všem. Výhodou je, že klienta známe. Právníkům předpřipravíme dokumenty, předáváme informace a fakturujeme a platíme všechny částky s tím spojené. My zase vyžadujeme, aby naši klienti měli tu nejlepší péči. Jsme služba. Když chceme kvalitní produkt, musíme si opravdu dobře vybírat advokáty. Už se stalo, že jsme se s některými kvůli zdlouhavé a nekvalitní práci museli rozejít.“
Takže máte „stop stav“?
„Hledáme stále nové mladé advokáty. Největší procento advokátů máme v Praze. Ale tím, že máme pobočky po celé republice, uplatní se i regionální kanceláře.“
Trh je z hlediska nabídky a poptávky práce pro absolventy právnických fakult celkem přeplněn. Má pro budoucí právníky význam jít do pojišťovnictví?
„Já mám doma kolem sebe právníky. Manžel je právník a pracuje v pojišťovnictví, syn je dva roky právník. S právem můžete začít v jakékoliv branži. Každá firma potřebuje právní zázemí. Takže právnické vzdělání je velmi univerzální. Já mám pocit, že když svou práci děláte dobře, a to myslím na všechny profese, tak nemáte problém se v České republice dobře uplatnit.“
A zvala byste tedy právníky do pojišťovnictví?
„Je to úzký segment a zatím je nasycen. Samozřejmě má každá pojišťovna právní oddělení a compliance. S kroky Evropské unie, zúžením trhu, finančními dohledy a kontrolami je čím dál větší tlak na finanční instituce mít vše pod kontrolou. Do budoucna by se tedy mladí právníci mohli orientovat tímto směrem, na kontrolu finančního trhu. Budeme je tedy víc a víc potřebovat.“
Jakých je pět základních bodů v přístupu k zaměstnancům? Které byste poradila všem, kteří někoho vedou.
„Umět naslouchat. Loajalita. Otevřenost. Skromnost. Odvaha dělat něco nového.“
A je to v českém prostředí aplikovatelné?
„Čím dál tím víc.“
Před několika lety jste prohlásila, že golf by měli hrát všichni manažeři. Proč?
„Ona se ta hra zdá vlastně hrozně jednoduchá, tak jako vedoucí funkce. Do té doby, než si vezmeme hůl do ruky. Je to technická hra, kde jsou pravidla. Musíte znát zákazy i úlevy, jste pět hodin koncentrovaní. Jako když máte dlouhé jednání. Pak se vám nepovede jedna rána a musíte to vstřebat, nenechat se unést a plout emoce. Za každou ranou se musíte znovu soustředit. Pořád totiž můžu zahrát velmi dobrý výsledek. A tam já poznávám lidi. Jak se umí ovládat, jak umí pracovat sami se sebou. Protože vždy musíme začít u sebe, než pracujeme s ostatními. Když chceme něco změnit, dejme signál od sebe.“
Vy se v golfu neustále zlepšujete…
„Začala jsem před sedmnácti lety. Jsem člověk, který potřebuje mít cíle. Tím je teď mít handicap dvacet. S ním můžu hrát na každém hřišti světa. Nevypadám jako totální amatér, občas se do toho trefím (smích).“
D.A.S. jde za plnoletostí. Navíc chystáte jedno velké setkání.
„Je to pro mě velká pocta. Pojišťovny právní ochrany mají celosvětově svůj svaz – RIAD. Sídlo je v Bruselu. Jednou za dva roky pořádáme velké konference na téma právo, pojišťovnictví a služby. Českou republiku v RIADU zastupuji sedmnáct let a jsem už v představenstvu. Kolegové mě oslovili a poprvé v éře naší demokracie bude takovýto kongres v Česku. Od 4. do 6. října v hotelu Clarion v Praze. Svou účast potvrdil Richard Susskind, za což jsem nesmírně ráda. Tento velmi kontroverzní anglický profesor a advokát napsal dvě knihy, z nichž „The end of lawyer?“ je vynikající.“
Název je „New generation“, proč?
„Zajímá nás totiž, jak se generace, které jsou nyní ve školních lavicích, nahlížejí na to, jak se dostat ke svému právu. Co očekávají, když se dostanou do problémů. A ten program je velmi pestrý. Máme velmi zajímavé osobnosti a celé to zapadá do sebe.“
A kdo všechno se konference zúčastní?
„Jednak kolegové z pojišťoven právní ochrany z celého světa, z Jižní Korey, Afriky, Kanady. Pak také naši spolupracující advokáti. Zveme ale také všechny právníky, které to celosvětové dění zajímá.“
Takže by měli právníci mít tuto akci v hledáčku.
„Přesně tak.“
Děkujeme za rozhovor!
Fotogalerii naleznete >>>zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz