K advokátním zkouškám
eFocus
Mezi advokáty, advokátními koncipienty i v orgánech České advokátní komory se v období od minulého sněmu stále více diskutuje o změnách ve výchově a vzdělávání advokátních koncipientů. Završením výchovy koncipientů je nutné chápat absolvování advokátní zkoušky. Advokátní koncipient by se měl po celou dobu své koncipientské praxe pod vedením svého školitele, advokáta, připravovat ke složení advokátní zkoušky a k následnému řádnému výkonu advokacie, když po úspěšném absolvování advokátní zkoušky dochází ze zákona po uplynutí šesti měsíců k vyškrtnutí koncipienta ze seznamu koncipientů vedeného Komorou.
Je logické, že se zvyšujícím se počtem studentů právnických fakult dochází ke zvyšujícímu se počtu absolventů magisterského studia v oboru právo a stoupá rovněž počet advokátních koncipientů. K počátku letošního roku bylo do seznamu advokátních koncipientů zapsáno 3 496 koncipientů.
Z důvodů organizačních a technických při zajišťování advokátních zkoušek, o jejichž absolvování mají zájem vedle koncipientů i uchazeči z ostatních právnických povolání – zjm. asistenti soudců, přistoupila komora k navýšení počtu termínů zkoušek, když z dosavadních čtyř termínů je v tomto roce vyhlášeno termínů šest, a to jak pro absolvování písemné, tak i ústní části zkoušky.
Novelou zkušebního advokátního řádu, kterou provedlo Ministerstvo spravedlnosti ČR vyhláškou č. 487/2012 Sb, došlo k nové úpravě při neúspěšném absolvování advokátní zkoušky, kdy nyní již lze vykonat opravnou zkoušku pouze z jednoho oboru, pokud uchazeč nesložil zkoušku právě jenom z jednoho oboru práva. Toto opatření jistě přispěje k pečlivější přípravě uchazečů o vykonání zkoušky, neboť se někdy stávalo, že uchazeč se řádně připravil nastudováním materie ze třech oborů a počítal s tím, že opravnou zkoušku ze zbývajících dvou oborů práva uskuteční na druhý pokus, což se často dařilo.
Úspěšnost uchazečů o vykonání advokátních zkoušek se pohybuje dosud okolo 70 %, když lze předpokládat, že tato úspěšnost se s přijetím této nové úpravy může ještě snížit.
Vedle ověřování znalostí z oboru práva je nutné při advokátních zkouškách více klást důraz na ověřování praktických návyků pro budoucí úspěšný výkon advokacie, zkoušku chápat jako praktickou zkoušku, kdy si zkušební senát ověřuje schopnosti uchazeče o vykonání zkoušky řešit konkrétní právní problémy a případy, co by svému klientovi doporučil a proč. Advokátní zkouška by neměla být další „státnicí“, tedy zkouškou ověřující pouze znalost zkoušeného právního odvětví. Lze zaznamenat i určitý posun ke kladení většího důrazu na znalosti advokátního práva a etického kodexu, ověření si znalostí stavovských předpisů. Tedy trend, který je nutné stále více prosazovat pro předcházení budoucím kárným proviněním advokátů, neboť k porušení povinností dochází velmi často z důvodu neznalosti stavovských předpisů.
JUDr. František Smejkal,
advokát, člen představenstva ČAK
Advokátní kancelář JUDr. Františka Smejkala
Klavíkova 1820/18
370 04 České Budějovice
Tel.: +420 387 427 884
Fax: +420 387 427 884
e-mail: smejkal@volny.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz