K privatizaci bytů aneb nejsou koblihy zdarma
eFocus
S byty je dlouhodobě problém a s těmi obecními (městskými) obzvlášť.
V Brně se nová radniční koalice (ANO, SZ a KDU + (ex)recesistické ŽÍT BRNO) rozhoupala k neobvykle odvážnému kroku – pozastavila privatizaci bytů za dumpingové ceny a řekla, že bude prodávat za ceny blížící se cenám obvyklým.
Doposud byly ceny privatizovaných bytů v Brně zpravidla tvořeny tak, že se posudková cena snížila u bytových domů o 50 % a z této částky o dalších 10 % za platbu předem, navíc bylo do tří let novým vlastníkům vráceno až 40 % kupní ceny domu za předem schválené opravy. V průměru tedy byla nájemníkům při prodeji poskytnuta podpora ve výši neuvěřitelných 70 % ceny.
Jen pro ilustraci a vím, že čtenáři ekonomických deníků mají rádi čísla - za takto nastavených podmínek prodeje by město Brno přišlo jen v případě aktuálně dotčených 25 domovních celků (jedná se celkem o 358 bytových jednotek, tedy cca 1000 obyvatel) o 320 milionů Kč a dotovalo by tak každou prodanou bytovou jednotku v průměru částkou 900 000 Kč. Byt v hodnotě 1 500 000 Kč by byl, dle starých pravidel, prodáván za 450 000 Kč, což znamená, že každý obyvatel města Brna by přispěl obecním nájemníkům 25 domovních celků částkou 850 Kč na uspokojení jejich bytové potřeby.
Pakliže by se všem dospělým občanům (resp. domácnostem) města Brna - vyplatilo 900 000 Kč. Na uspokojení jejich bytových potřeb, tak by to bylo fair (rovný přístup) - pokud to má být jen pro skupinu - nájemník v obecním bytu - a to jen v některém vybraném ku privatizaci, tak je to hodně un-fair. Nota bene zákon o obcích i naše norma norem Ústava ČR - hovoří jasně - zastupitel musí jednat v zájmu VŠECH OBČANŮ MĚSTA!
Myslím, že narovnání cen při privatizaci městských bytů je krokem správným směrem, a z města Brna by si mohla vzít příklad i další česká a moravská města.
JUDr. Petr Kolman, Ph.D.,
pedagog a právní publicista
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz