Kam investovat v roce 2020?
Zatímco v předminulém roce bylo nejmoudřejší nechat peníze na bankovním účtu nebo je rovnou zašít do matrace, loňský rok se na burzách mimořádně vydařil. Hlavní akciové indexy světa rostly o zhruba 20 procent a po mnoha letech bídného zhodnocení začalo znovu dávat smysl investování do zlata a dluhopisů. Několik vycházejících hvězd má i pražská burza, v poslední době se dalo slušně zbohatnout na akcicíh Avastu, CME či Photon Energy. A do čeho investovat v roce 2020? Čím doplnit potfolio kromě akcií, dluhopisů a realit? Kryptoměnami? Nebo snad ekologickými investicemi? Dočtete se v novém vydání Eura, stejně jako proč se vyplatí koupě staré Škodovky, nebo proč investovat do minipivovaru.
Pod Tatrou sa blýská
Na konci února, přesně dva roky po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, Slováci ve volbách rozhodnou o dalším směřování země. I přes nástup liberálních stran to zatím nevypadá, že by se země mohla dočkat výraznější změny, po které část společnosti volá. Nejsilnější strana Smer sice slábne, aktuální průzkumy jí ale dávají šanci na vytvoření vládní koalice, do níž by se mohla nějakým způsobem zapojit i Kotlebova LSNS. Volby do Národní rady ale nakonec proběhnou bez Mečiara, jenž si comeback těsně před odevzdáním kandidátních listin rozmyslel. Analýzu slovenské předvolební scény najdete v nejnovějším vydání týdeníku Euro.
Rok drahých energií
Na české domácnosti a podnikatele znovu dopadá růst cen energií. U běžných domácností, které používají elektřinu hlavně ke svícení a provoz běžných spotřebičů, zdražení se aspoň pro tentokrát udrží v rozumných mezích, podle informací týdeníku Euro o zhruba pět procent. Ale pokud rodina elektřinou ohříváte vodu, nebo dokonce vytápí byt či domek, meziroční skok v nákladech dosáhne až 25 procent a třeba za přímotopy si lidé připlatí až o třetinu víc.
Jádro nepřichází v úvahu
Pojišťovnictví prochází obdobím razantních změn kvůli novým regulacím i změnám klimatu, kdy výrazně roste počet škod. V Česku se jedná hlavně o místní záplavy a větrné bouře, v Německu je zase více krupobití. „Častěji se vyskytují menší katastrofy, malé, izolované, regionální události, které způsobují množství malých škod,“ říká v rozhovoru Elisabeth Stadlerová, šéfka a Vienna Insurance Group (VIG), rakouské skupiny, která působí v pětadvaceti zemích. Co si myslí o vypínání uhelných elektráren? A jaký je její postoj k jaderné energetice? Dozvíte se v nejnovějším vydání týdeníku Euro, které je právě v prodeji.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz