Kdo je připraven, není ohrožen
eFocus
V České republice zřejmě v současné době nenajdeme advokátku či advokáta, kteří by se nezamýšleli nad zlomovým datem 1. ledna 2014. Pokud mám možnost s příslušníky advokátní obce diskutovat, pomalu již utichají nesmiřitelné komentáře přívrženců i odpůrců nové právní úpravy v občanském zákoníku.
Přívrženci nové a někdy i vpravdě revoluční právní úpravy pilně studují dlouhé měsíce, což budou oprávněně chtít zanedlouho proměnit ve svou konkurenční výhodu. Odpůrci již rezignovali a pomalu se i oni trousí do prodejen nakladatelství odborné literatury, aby si zakoupili minimálně úplné znění nového občanského zákoníku, a to včetně nezbytných převodových tabulek. V nedávné době zřejmě padla i poslední naděje těch, kteří doufali, že účinnost nové právní úpravy bude posunuta alespoň o rok. Takže jsme na tom všichni stejně, alespoň pokud se týká vědomí, že se se situací musíme vyrovnat, novou úpravu vstřebat a naučit se ji používat v praxi.
Pro příslušníky advokátního stavu je leden 2014 velkou výzvou, především však příležitostí, kterou je třeba využít. Zejména lidem, pro které je setkání s advokátem příležitostí mnohdy nemilou, je nová právní úprava příležitostí, jak klientům svou připravenost nabídnout. I z pozice advokátky v menší advokátní kanceláři v krajském městě už nyní jasně cítím, že klienti se živě zajímají o úpravu otázek podle nové právní úpravy. Lze tedy očekávat, že právě na oblastech, kde je v posledních letech patrný úbytek klientely, se lze dobrou znalostí dobře prosadit. Dobrá služba ve formě dobré rady poskytnutá advokátem, je také nejlepší reprezentací nejen jednotlivého advokáta, ale i advokátního stavu jako celku. A za takovou radu klient rád zaplatí. Nejsem totiž příznivcem trendu, který se v poslední době prosazuje – že radit může každý, také často „zadarmo“. Pod záminkou bohulibých slibů by mnozí rádi nejen radili, ale i poskytovali komplexní právní služby mimo rámec advokacie, takřka na zelené louce jako jinou obchodní aktivitu. A to celé samozřejmě bez existence přísných, svazujících a omezujících zákonů a stavovských předpisů, bez pořádné odpovědnosti za poskytnutou službu a bez toho, že by také měli podléhat přísnému dohledu České advokátní komory a její kárné pravomoci! Věřme, že advokacie bude připravena lépe, než ostatní, řekněme „právní podnikatelé“. K tomu stačí jen důsledně se vzdělávání věnovat, jak na úrovni centrální, kde je připravována rozmanitá škála seminářů a vzdělávacích akcí v Praze a na pobočce v Brně, ale také v různých regionech, kde regionální představitelé České advokátní komory pořádají od loňska aktuální vzdělávací akce věnované nejen novému občanskému zákoníku, ale změnám na ně navazujícím.
Jak jsem již naznačila, výzvu spojenou s 1. lednem 2014 lze pojmout jako propagaci znalostí svých i propagaci advokátního stavu jako takového. Pokud advokáti budou umět ostatním v nových vztazích poradit, dobře se orientovat a přesvědčit klienty, že právě advokát je zárukou solidního a noblesního jednání, dobrých znalostí a profesionálního přístupu, jistě jsme udělali mnoho na nikdy nekončící cestě v boji za nezávislost advokacie.
JUDr. Lenka Vidovičová,
advokátka, členka představenstva ČAK
Advokátní kancelář JUDr. Lenky Vidovičové
Zámečnická 3a
772 00 Olomouc
Tel.: +420 585 208 801
Fax: +420 585 208 805
e-mail: akvidovicova@akvidovicova
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz