LEAGLEONE: Jak AI změní advokacii a justici?
Fenomén využití umělé inteligence (Artificial intelligence, dále jako „AI“) v právní praxi je v současné době velmi aktuálním a diskutovaným tématem. Je však třeba k věci přistupovat tak, že metody AI jsou fakticky pouze metodami pokročilé statistiky. Používají se pro zjišťování a využívání smysluplných poznatků z velkého množství dat, jinými slovy data mining.
Co v dnešní době velmi rezonuje jsou tzv. generativní AI modely, které jsou efektivně využitelné na brainstorming marketingových nápadů a copywriting. Zároveň jsou ale velminespolehlivé v momentě, kdy je potřebujeme využít jako zdroj autentických informací, a to kvůli imanentní vlastnosti AI modelů halucinovat fiktivní obsah tak, aby „uspokojily“ tazatele, což ani nezastírají. Nebezpečí pak pramení v lidské inklinaci k odmítání odpovědnosti za špatná rozhodnutí, nebo spoléhání se na „pravdivé“ výstupy AI modelů, které pravdivé však ve skutečnosti nejsou, naopak pokračují v datové sérii, na které byly vytrénovány, a to na základě textů, které byly dříve napsány – což vede ke vzniku data bias.
V otázce využití AI při řešení právních problémů a v právní praxi můžeme hledat analogii s jinými odvětvími. Například realitou dnešní doby je, že lidé namísto vyhledání odborné lékařské péče diagnostikují své symptomy na internetu. Typicky se uživatelé dostávají na stránky závažných onemocnění, jako je rakovina, které v nich vyvolávají emoce, zvýšenou pozornost a vyšší interakci s webovými články. Obsah, který se šíří a je častěji ukazován je ten, který vyvolá největší zájem a návštěvnost. Což vytvoří nebezpečnou spirálu, kde jsou podporovány články obsahující informace, které sahají velice daleko za hranice důvěryhodnosti. Nicméně v této oblasti dnes dochází k dramatickému posunu, neboť současné velké jazykové modely, jako je ChatGPT nebo Bard, nabízejí mnohem sofistikovanější přístup, který pokrývá komplexní zdravotnickou literaturu a dokáže ji přeložit do srozumitelné formy. S tímto nástrojem máme možnost kvalitní, rychlé a snadno dostupné personalizované informace. Jak by se tento jev mohl projevit v oblasti advokacie a justice? A jakým směrem by se mohla ubírat regulace AI?
Advokacie po páté industriální revoluci
Advokacie jako právní profese má svá atypická regulační specifika. Jedná se například o advokátní mlčenlivost, která ve svých důsledcích znamená v IT požadavek na plnou digitální suverenitu, což by mělo většinou advokátní kanceláře vést k používání řešení, která nemusí být nutně z pohledu nákladů nejefektivnější, ale zajišťují plnou důvěrnost a resilienci s ohledem na kyberbezpečnostní rizika.
Celý článek si můžete přečíst zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz