LEAGLEONE: Je AI revoluce nebo bublina?
Současná situace okolo AI má podle mého názoru charakter bubliny, podobně jako v minulosti byla tulipánová nebo dot-comová. Zatímco toto byly investiční bubliny, tak dnes to je bublina všeobecná, kdy kdo nenacpe AI do vánočky, neprodá ji.
V investičních bublinách lidé přicházeli pouze o majetek. Zatímco současný průnik AI do světa informačního (nehmotného), ale prostřednictvím robotů nebo technologických řídících systémů (SCADA, ICS) i do světa fyzického (hmotného), může mít dopady na zdraví nebo životy osob. Proto je třeba se zabývat touto problematikou daleko komplexněji, než v současné době probíhá.
Dnes se stále omílají především tzv. konverzační roboti, což nejsou roboti (nezasahují do fyzického světa), ale počítačové programy, které nás mohou utlouct leda nesmysly a dezinformacemi. Nebo se mluví o AI, která umí napodobovat lidi, umělce apod., ale stále jsme v nehmotném světě.
Současné iniciativy Evropské unie, které jsou postaveny na odpovědnosti za škodu způsobenou výrobkem, případně se zabývají různými tématy jako diskriminace nebo údajné porušování lidských práv či ochrany osobnosti používáním robotů, jsou pouze jednou stranou mince. Proto optimismus EU, že když nebude AI odlišovat při rozpoznávání osob bělochy a černochy, tak jsme z nejhoršího venku, je nesmysl. A opačné požadavky pod heslem „Co nebude povoleno (=atestováno), bude zakázáno“, jsou stejnou brzdou pokroku, jako muž s červeným praporkem kráčející před automobilem. (I když toho se asi v Praze díky Pirátům a dalším ekoteroristům brzy dočkáme.)
Celý článek si můžete přečíst zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz