LEAGLEONE: Práce na dálku aneb jak je to s home office dle novely zákoníku práce
Práce na dálku neboli home office nebo také homeworking se jako flexibilní způsob výkonu práce rozšířil především v době pandemie. S narůstající popularitou bylo nutné adekvátně vymezit hranice a podmínky, za jakých je možné home office využívat.
V říjnu 2023 nabyla účinnosti novela zákona č. 262/2006 Sb. , zákoníku práce (dále jako „zákoník práce“) a některé změny se dotkly právě i úpravy práce na dálku, na kterou se nyní podrobněji podíváme.
Písemná dohoda
Práce na dálku je možná pouze na základě písemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Zaměstnavatel žádosti zaměstnance o home office ale nemusí vyhovět ve všech případech. V případě, že se jedná o těhotné zaměstnankyně, zaměstnance, kteří pečují o dítě mladší 9 let nebo o zaměstnance, kteří převážně sami dlouhodobě pečují o osobu považovanou za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby minimálně ve druhém stupni, je nutné, aby své nesouhlasné rozhodnutí zaměstnavatel písemně odůvodnil. Existuje ale i výjimka, kdy není písemná dohoda potřeba. Jedná se o nařízení práce na dálku na základě nařízení orgánu veřejné moci, a to pouze na nezbytně nutnou dobu v případě, že to povaha práce umožňuje.
Dohodu lze rozvázat písemnou dohodou nebo ji lze písemně vypovědět z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s patnáctidenní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhé straně. V dohodě o práci na dálku lze sjednat odlišnou délku výpovědní doby, výpovědní doba musí být stejná pro obě strany. Je také možno sjednat, že závazek z dohody nemůže ani jedna ze smluvních stran vypovědět.
V případě absence písemné dohody může být uložen i trest ze strany inspekce práce, jelikož se bude jednat o přestupek, za který je možné uložit pokutu až ve výši 300.000,- Kč.
Celý článek si můžete přečíst zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz