LEAGLEONE: Umělá inteligence stokrát jinak
O umělé inteligenci mluví prostě každý. Lékaři, právníci, informatici, politici, psychologové i sociologové. Umělá inteligence je prostě neuvěřitelný fenomén, ve kterém každý může najít to, co ho fascinuje.
Dílem je to tím, že umělá inteligence (jinak též Artificial inteligence, AI, chatbot, generativní AI, ChatGPT, textový generátor a kdovíco ještě) je věc vskutku fascinující, dílem proto, že drtivá většina lidí ve skutečnosti neví, jak to přesně funguje. Jsme trochu v zajetí Isaaca Asimova a máme tendenci v AI vidět nějakou umělou bytost nebo alespoň její zárodek nebo naopak stroj, který je neomylný a neovlivnitelný a někdy se necháme unášet fantaskními představami, co bude, až se AI ještě zdokonalí.
Velké množství lidí ve vývoji a použití AI vidí příležitost. Především v tom, že použití AI v různých profesích by možná mohlo znamenat zvýšení efektivity, dosažení dalších netušených možností, a to především tam, kde jsou tyto profese omezeny limity lidského organismu. To je samozřejmě možné. Řada lidí také vidí v AI obchodní příležitost – buď tím, že vyvine takový model AI (buď univerzální nebo specializovaný), o který se zákazníci poperou, protože jim nějak zlepší život či práci. Uvažuje se dokonce o tom, jak mohou být některé profese od základu proměněny (samozřejmě k lepšímu). Bohužel, ty nejkreativnější sny, jak využít AI pocházejí od těch, kteří o AI vědí opravdu málo. AI opravdu představuje příležitost z mnoha různých ohledů, nicméně patrně jen pro ty, kteří stojí oběma nohama na zemi.
Celý článek si můžete přečíst zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz