LEAGLEONE: Zdeněk Tomíček: Fotbal a sázení – 2. díl
V druhém dílu seriálu LEAGLEONE o fotbalovém právu připraveném ve spolupráci se Zdeňkem Tomíčkem, fotbalovým právníkem, zakladatelem mezinárodní advokátní kanceláře CEE Attorneys a členem Sboru rozhodců FAČR, se zaměříme na vztah fotbalu a sázek.
Téma lze rozdělit do tří kapitol. První se vztahuje k regulaci sázení profesionálními fotbalisty a osobami ve fotbale působícími. Druhá k regulaci reklamy sázkových kanceláří a hazardu ve sportu. Třetí pak k tzv. match-fixingu, tedy samotnému ovlivňování zápasů, v tomto případě v souvislosti se sázením.
Sázení profesionálními fotbalisty
Až do roku 2010 neměli fotbalisté u nás zákaz sázet s výjimkou vlastních zápasů. Tato výjimka plynula ze znění většiny uzavřených profesionálních hráčských smluv, nikoli však přímo z předpisů Fotbalové asociace České republiky, tzv. FAČR. Disciplinární řád FAČR ve znění účinném k 1. říjnu 2023 reguluje sázení v § 64, který je nazván „Narušení regulérnosti soutěže či utkání.“ Odstavec první daného ustanovení říká, že „kdo poškozuje nebo by mohl poškodit regulérnost utkání či soutěže tím, že se podílí přímo či nepřímo na sázení nebo podobných aktivitách souvisejících s utkáním bude potrestán zákazem činnosti až na deset let, zákaz účasti na všech aktivitách spojených s činností FAČR až na deset let, vyloučením z FAČR, popřípadě i peněžitou pokutou až do výše 500.000,- Kč.“ Dle druhého odstavce se pokuta navýší až do výše 10.000.000,- Kč v případě, že se daného jednání dopustí klub nebo jiná osoba s vědomím funkcionáře klubu. Poté lze krom pokuty uložit i trest ve formě kontumace utkání, odebráním až dvaceti bodů nebo dokonce vyloučením ze soutěže. Velmi důležité je, že za disciplinární přečin považuje i sázení či podílení se na sázení, které by regulérnost utkání či soutěže poškodit mohlo, i když třeba v konkrétním případě neporušuje. Právě tato formulace umožňuje značně širokou aplikovatelnost daného ustanovení, a to mj. na všechny případy sázení profesionálními fotbalisty na fotbalové zápasy.
Celý článek si můžete přečíst zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz