LEAGLEONE: Zdeněk Tomíček: Fotbalové spory – 4. díl
V novém dílu seriálu LEAGLEONE o fotbalovém právu připraveném ve spolupráci se Zdeňkem Tomíčkem, fotbalovým právníkem, zakladatelem mezinárodní advokátní kanceláře CEE Attorneys a členem Sboru rozhodců FAČR, se podíváme, jak se řeší české fotbalové spory.
Mezi fotbalové spory se řadí nejčastěji spory mezi kluby a hráči, agenty a hráči či agenty a kluby. Celkový rozsah je však výrazně širší a šel by definovat jako veškeré spory mezi jednotlivými členy Fotbalové asociace České republiky, tzv. FAČR.
Samotné členství ve FAČR je pro způsob řešení sporů naprosto klíčové. Na členy FAČR totiž dopadá fotbalová legislativa FAČR, která zahrnuje hmotněprávní i procesněprávní pravidla (viz. předchozí díl tohoto seriálu o fotbalovém právu).
Řešení sporů
Pravidla pro rozhodování sporů jsou upravena v Procesním řádu FAČR. Způsob jejich řešení je dvojí, a to formou dobrovolné mediace nebo rozhodčího řízení.
Před bližším pohledem tyto dva způsoby se však ještě jednou vraťme k samotnému členství ve FAČR, které může zaniknout z různých důvodů. Může jimi být např. dobrovolné ukončení členství, ukončení fotbalové kariéry či přestup do zahraničního klubu. Zánikem členství ve FAČR však automaticky končí i možnost řešení sporů před jejími orgány. Tento názor, který zastává samotná FAČR, pak znamená, že pokud by během sporu přestala být některá z jeho stran členem FAČR, příslušnými pro rozhodování takového sporu by se staly obecné soudy.
Smírného řešení sporu lze dosáhnout pomocí mediace. Jde o dobrovolný a neformální proces vedený nestranným mediátorem. Snahou je dosáhnout uzavření mediační dohody, která by spor vyřešila k vzájemné spokojenosti stran. Zahájení mediace pak nezpůsobuje překážku zahájení rozhodčí řízení FAČR.
Celý článek si můžete přečíst zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz