legalTV.cz: Vláda se ke Smartwings nechová fér, říká Šimáně. Selektivní podpora křiví trh, shodují se právníci
Koronavirová krize zasáhla provoz leteckých společností po celém světě. Mnoho evropských států proto poskytlo svým aeroliniím kompenzace. Česká republika ovšem nikoliv. Je to z právního hlediska v pořádku? Mohou se aerolinie bránit? Internetová televize legalTV.cz natočila exkluzivní rozhovor s předsedou představenstva společnosti Smartwings, Jiřím Šimáně, a advokáty Romanem a Petrem Vybíralem.
Evropské státy poskytly svým aerolinkám finanční podporu
Výrazný pokles tržeb a omezení provozu pocítily letecké společnosti po celém světě. Evropské státy se proto rozhodly své aerolinie podpořit a poskytnout jim finanční podporu. Podle zpravodajského serveru Flightglobal získala v roce 2020 Lufthansa 9 miliard eur a Air France 7 miliard eur. Finanční podporu obdržely i letecké společnosti menších států, například Litva, Rakousko nebo Rumunsko. Naproti tomu české společnosti, ČSA a Smartwings, nezískaly ani finanční dotaci, ani jinou formu podpory.
Obrat Smartwings klesl o 80 %, přesto společnost nedostala kompenzaci
„Ta situace není pro nás lehká, pochopitelně. Snažili jsme se spojit s českou vládou a napsali jsme několik žádostí, ale bez úspěchu. Obrat nám klesl asi o 80 %,“ komentuje situaci předseda představenstva společnosti Smartwings Jiří Šimáně. Pocit nespravedlnosti, který pociťuje Smartwings, stupňuje také to, že česká vláda se rozhodla podpořit pouze určité segmenty spojené s cestovním ruchem – například cestovní kanceláře, skiareály nebo autobusové dopravce.
Selektivní podpora vlády má klíčový vliv nejen na tržby, ale také na celkovou konkurenceschopnost leteckých společností v rámci evropského prostoru. Důsledkem toho by mohla Smartwings přijít o svou klientelu a ztratit své postavení v letecké dopravě. „Tato situace nepochybně [Smartwings] poškozuje. Křiví konkurenční prostředí v rámci evropského trhu. Současně prohlubuje problémy společností, které na podporu nedosáhnou. V oblasti letecké přepravy osob je unijní trh velmi konkurenční a jakýkoliv výpadek konkurenta způsobí to, že ziskové linky dřív nebo později přeberou jeho konkurenti,“ říká advokát Roman Vybíral.
Jak se české aerolinie mohou bránit?
Evropské letecké společnosti dostaly kompenzace ve formě záruk komerčních úvěrů, přímých finančních dotací nebo státního úvěru. A stejné podpory se dožaduje i Smartwings.
Podle advokátů Romana a Petra Vybírala existuje několik možností, jak se domoci vládní pomoci – mezi ně patří přesvědčit českou vládu k obdobné kompenzaci nebo napadnout rozhodnutí o poskytnutí podpory, kterou schválila konkurenci Evropská komise. Třetí mezní variantou je aplikace zákona o ochraně hospodářské soutěže, kdy orgán veřejné správy nesmí bez legitimních důvodů narušit svým konáním hospodářskou soutěž.
„Unijní právo obecně, respektive Evropská unie jako taková, je vystavěna na několika principech. Dva z těch principů jsou solidarita a rovné zacházení. A právě v okamžiku, kdy platné právo přestává stačit a přestává být dostatečné pro účely praxe, tak je potřeba tyto dva principy nějak aktivovat,“ doplňuje Vybíral. Podle něj mají české aerolinie stále šanci získat kompenzaci, která by jim v této tíživé situaci mohla pomoci.
Celý rozhovor najdete >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz