Legislativní a právní prostředí pro podnikání v ČR čelí kritice: Pouze 20 % zástupců firem je s aktuálním stavem spokojeno
Pouze 20 % Čechů působících v podnikatelském prostředí je spokojeno s aktuálním legislativním a právním prostředí pro podnikání v Česku. Vychází to z průzkumu společnosti Deloitte Legal, který byl realizován v rámci projektu Zákon roku. Nejčastěji kritizují vysokou míru byrokracie, nekonzistentnost a neefektivní soudní systém. Zástupci českých firem také upozorňují na nadbytečné regulace v oblastech, kde nejsou nezbytné, zatímco v sektorech nových technologií a ochrany duševního vlastnictví chybí jasná a konkrétní pravidla.
Podnikatelé v České republice se dlouhodobě potýkají s právními překážkami, které brzdí jejich růst. Stabilní a předvídatelné právní prostředí je přitom klíčové nejen pro rozvoj firem, ale i pro podporu inovací a celkový ekonomický pokrok. S českým právním prostředím je spokojeno pouze 20 % firem. Vychází to z průzkumu legislativního a právního prostředí pro podnikání v České republice, který realizovala advokátní kancelář Deloitte Legal. Průzkum vznikl v rámci 15. ročníku projektu Zákon roku, jehož cílem je otevírat společenskou debatu o regulaci podnikání v Česku.
„Nespokojenost s aktuálním stavem právního rámce by zákonodárci měli brát jako signál, že je na čase věci změnit. Svou nespokojenost firmy komentovaly s poukazem na neustálé novelizace, nepřehlednost a obecně nápor byrokracie. Naopak často diskutované téma vysokého daňového zatížení nebo nedostatku podpory podnikatelů označila za problém jen méně než čtvrtina dotazovaných,“ říká Jiřina Procházková, partnerka v advokátní kanceláři Deloitte Legal a vedoucí projektu Zákon roku.
Největší výzvy jsou vysoká byrokracie, chybějící konzistentnost a neefektivní soudní systém
Za největší nedostatek tuzemského právního prostředí pro podnikání označily téměř tři čtvrtiny firem vysokou byrokratickou zátěž. Více než polovině podniků, konkrétně 61 procentům, vadí časté změny a nekonzistentnost právních podmínek. 40 % respondentů z řad firem kritizuje neefektivní soudní systém.
„Všechny tyto neduhy právního systému mají přímý dopad na podnikání i ekonomický růst. V odpovědích firem mnohokrát zazněla kritika neustálého navyšování požadavků a regulací, rozporů mezi jednotlivými zákony a častých legislativních změn. Českým firmám chybí hlavně jasná a dlouhodobá strategie a předvídatelnost,” doplňuje Martin Bohuslav, vedoucí partner advokátní kanceláře Deloitte Legal, která Zákon roku pořádá.
Ne všechny regulace jsou dle firem potřebné
Účastníci průzkumu také poukázali na regulace, které jsou podle nich nadbytečné a měly by být upraveny, případně zrušeny. Konkrétně jsou to například regulace benefitů pro zaměstnance anebo evidence skutečných majitelů. Nadbytečné regulace zbytečně komplikují fungování firem a odvádějí pozornost od skutečně důležitých aspektů podnikání. Místo toho jsou podnikatelé nuceni věnovat čas a zdroje plnění administrativních požadavků, které často nepřinášejí přidanou hodnotu žádné ze zainteresovaných stran.
Na jiných místech regulace chybí
Na dalších místech naopak regulace dle české podnikatelské komunity chybí. Více než 30 % dotázaných zástupců by například uvítalo jasnější regulaci v oblastech udržitelnosti, ESG nebo umělé inteligence. Větší rozsah regulací by dle oslovených firem prospěl i dalším novým technologiím, ochraně duševního vlastnictví nebo stavebnímu právu či digitalizaci.
„Z průzkumu vyplývá několik doporučení, pomocí kterých by se tuzemské legislativní a právní prostředí mohlo stát pro podnikání přívětivější. Zástupci firem volají po snížení byrokracie, zkvalitnění dialogu mezi zákonodárci a podnikatelskou sférou a také implementaci reforem, které legislativní prostředí zjednoduší,“ uzavírá Jiřina Procházková z advokátní kanceláře Deloitte Legal.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz