Lidé začínají brát bezpečnost na internetu vážně. Konečně.
eFocus
Nedávný americký špionážní skandál s názvem PRISM potvrdil, že sledováni jsou na internetu zřejmě i obyčejní lidé. Americká tajná služba NSA údajně kontroluje plošně všechny e-maily, konverzace či hovory procházející přes giganty jako Google, Facebook či Microsoft. Je tedy namístě zamyslet se, jakou alternativu zvolit, aby byla vaše elektronická komunikace opravdu v bezpečí. Samozřejmě pokud při tom nechcete zbankrotovat.
Jaké jsou možnosti (špehování)
Trh dosud nabízel hlavně dvě možnosti, jak být online a ve spojení s ostatními. Komunikaci přes veřejné služby, které jsou zdarma, anebo drahé softwarové řešení, které vám sice poskytne nejmodernější vymoženosti a také náležité soukromí, ale za provoz vlastního serveru, licencí a lidských zdrojů se nedoplatíte. Pro běžného člověka nedosažitelná možnost, pro firmy neefektivní.
Pokud se blíže podíváme na zoubek službám jako Google Apps, Gmail, Hotmail, Yahoo či Skype, dostáváme se právě k už zmíněné „prizmě“. Aféru se „špiclováním“ na internetu nedávno odhalil 29letý IT specialista Edward Snowden, který pracoval jako zaměstnanec CIA a také pro subdodavatele americké bezpečnostní služby NSA. Pro deník Guardian poskytl exkluzivní rozhovor, ve kterém odtajnil existenci programu zvaného PRISM, pomocí kterého má americká NSA špehovat celý svět. A to právě prostřednictvím služeb jako Gmail, Hotmail či Facebook.
Majitelé těchto světových gigantů plošné kontroly samozřejmě ve svých prohlášeních popřeli, ale Edward ve svém životním rozhovoru přinesl i důkazy. Otázka tedy zní, zda chcete podstoupit riziko, že i váš e-mail je dennodenně sledován. Není totiž žádným tajemstvím, že veřejné e-maily skenují vaši poštu kvůli reklamě, kterou vám pak kontextově nabízejí na základě toho, o čem si píšete s přáteli, nebo co vyhledáváte na internetu. Co když se však tato data dostávají i dál, než by měla? A to nejen na zahraničních serverech, ale i na těch domácích.
Česká alternativa
Když se zamýšlíte nad tím, zda za e-mail platit, nebo ne, položte si následující otázku – vadilo by vám, kdyby vaše e-mailová schránka najednou přestala existovat? Pravděpodobně odpovíte ano. Poskytovatelé veřejných e-mailových služeb vám totiž negarantují smluvní dostupnost. Musíte tedy přehlédnout i to, pokud nastane výpadek. Také vám většinou nebudou garantovat bezpečnost, antispamovou ochranu a smířit se musíte i s reklamami. Nechat se „sledovat“ samozřejmě s sebou nese i další rizika, o kterých jsme už hovořili.
Navíc pokud jste podnikatelem a máte firemní e-mail na doméně vase.podnikani@gmail.com nebo vase.podnikani@seznam.cz, velký ohlas u klientů zřejmě nevzbudíte. Mít e-mail na veřejné mailové službě evokuje „garážovost“ firmy a to, že nemáte ani na zaplacení vlastní domény. Proč by tedy lidé měli u vás nakupovat?
Pokud se vás poslední zmiňované body dotkly, je na čase zamyslet se nad tím, kam svoji elektronickou komunikaci co nejdříve přesunete. Pokud nemáte tisíce na provoz vlastního hardware a drahého softwarového řešení, zkuste zvolit zlatou střední cestu. V Čechách je takovou možností například volba služby SkyMail.io.
Ladislav Semetkovský
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz