Lze vymáhat dluhy spravedlivě?

eFocus
Česká advokátní komora si pro své jedenácté setkání s novináři vybrala téma exekucí a jejich „spravedlivého vymáhání“. Diskutovat s těmi, kteří zákony skutečně aplikují, přišla řada novinářů. Prezident exekutorské komory ČR, Mgr. Ing. Jiří Prošek nebo místopředseda Městského soudu v Praze, Mgr. Tomáš Mottl jim jasnou odpověď na otázku, zda lze dluhy vymáhat spravedlivě, nedali. Přesto se snažili médiím osvětlit důležité aspekty týkající se exekucí a pomoci tak správnému informování o této problematice.
Tématem byli také „poškození“ dlužníci. Václav Vlk řekl, že viníkem jejich situace není exekutor, soudce – ale poskytovatel půjček, který provádí „naprosto legální byznys“. Přílišná snaha regulovat a „soudit“ podle něj vede k tomu, že když je konkrétní a podložený exces při vymáhání spravedlnosti, soudy už jsou přehlceny. Tomáš Mottl se také zastavil u role věřitelů, kteří „často nabádají k tomu, aby dluhy vznikaly“. Stranou by pak postavil opravdu sociálně slabé, kteří nemají na „energie“ a dopravní podniky, kde načerno nejezdí jen sociálně slabí. „Soudní vymáhání je to nejdražší,“ zdůraznil. Jiří Prošek média ujistil, že všechny dluhy jsou vymáhány exekutory stejně. U tématu doručování a korespondence se přednášející shodli na tom, že si dlužníci prostě „musí hlídat schránku“. Václav Vlk pak moderovanou část setkání uzavřel s tím, že advokátní zastoupení procesu vždy prospěje, lidé by si ale měli dát pozor na právní laiky poskytující právní služby.
Novináři plně využili prostor pro dotazy a ptali se například na přeprodeje pohledávek z nezaplacených zdravotnických poplatků a dopravních podniků nebo na inkasní agentury. Zajímavá diskuze se rozvinula na závěr, po dotazu novinářů, kdo z exekucí „vlastně profituje nejvíce“. Zástupci České advokátní komory novinářům vysvětlili genezi odměn, zejména několik „zásadních systémových chyb“ – například vyhlášku Ministerstva spravedlnosti 484/2000 Sb., kterou se stanoví paušální sazby výše odměny za zastupování účastníka advokátem nebo notářem při rozhodování o náhradě nákladů v občanském soudním řízení. Setkání uzavřeli s odkazem na poslední Nález Ústavního soudu, který stanovil strop pro náklady na advokáty v případech takzvaných bagatelních pohledávek. Úspěšný žalobce dostane v těchto případech maximálně jednonásobek jistiny.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz