Máte firmu? Tak využívejte právní informační systém.
Využívání právního informačního systému (PIS) je pro advokáty, soudce, notáře nebo státní zástupce téměř povinností. Těžko bychom našli právnickou firmu, která by některý ze systémů nevyužívala. Jak se ale k možnosti využít profesionální vyhledávač staví třeba energeticky zaměřená firma? Proč by měly tyto systémy využívat i společnosti mimo právnické obory? Odpověď hledala pro Wolters Kluwer ČR agentura Médea.
O výhodách právních informačních systémů pro právníky není třeba se rozepisovat. Jak ale tyto programy vnímají lidé z byznysu? Společnost Wolters Kluwer ČR oslovila uživatele svého systému ASPI a chtěla vědět, proč ho používají. „V mé práci je důležité mít stejné zdroje informací, s nimiž pracují úřady a instituce, se kterými přicházím do kontaktu - především soudy, státní zastupitelství, finanční i ostatní úřady a orgány státní správy a také profesní komory a sdružení.“ zněl jeden z názorů. „ S ASPI mám jistotu, že při své práci používám stejné informace jako autority.“ hodnotila další z firem. Pak přišel kvantitativní test, který odhalil, že v současné chvíli používá PIS jen zhruba 30% firem s více než padesáti zaměstnanci. Nelichotivé je ale to, že téměř třetina respondentů si pod pojmem právní informační systém nedokázala nic představit. Když jim agentura provádějící výzkum právní informační systémy představila, 30 procent z nich uvedlo, že by některý z nich využilo.
Průzkum se pak zaměřil na firmy, které PIS už aktivně využívají. Ať už se jedná o společnosti zaměřující se na energetiku, plyn nebo třeba zemědělství, devětatřicet procent firem informace z PIS potřebuje denně. Jednou za týden služby vyhledávače využije čtyřiatřicet procent uživatelů z řad firem. Co hledají nejvíc? Aktuální právní předpisy, potřebnou judikaturu nebo evropskou legislativu. Důležité pro firmy jsou i vzory smluv a ostatních právních dokumentů. Z funkcí si firmy nejčastěji vybírají „vyhledávání podle názvu“ nebo třeba kalkulačku. A co rozhoduje o koupi právního informačního systému? Tak třeba komplexnost a aktuálnost databáze. Při své práci se zaměstnanci musí spoléhat na přesnost a ověřenost dokumentů. Velkou výhodou pro firmy je také pohodlné ovládání. S právním informačním systémem totiž často pracují i ne-právníci.
Firmy, které agentura oslovila, využívají právní informační systém často a zvolily si ASPI. K systému se dostaly převážně tradičním postupem – a to přes obchodníka. U některých byla ale cesta k němu netypická. Například jedna z firem si existence právního informačního systému všimla tak, že její zaměstnanci ASPI objevili v knihovně jedné z institucí veřejné správy. O náhodě se ale mluvit nedá. Systém ASPI je v těchto institucích totiž z právních informačních systémů zdaleka ten nejrozšířenější. Používá ho všech čtrnáct ministerstev a Úřad vlády ČR. Bez výjimky s ASPI pracují i všechny finanční, katastrální nebo pozemkové úřady, soudy, úřady práce a většina obcí. Zdrojem je i pro banky, profesní komory nebo pojišťovny.
A jaká pozitiva si uživatelé na ASPI našli? Firmy si pochvalují hlavně mobilitu a aktuálnost. Výhodou je i použitelný software, který umožní dostat se k legislativě z jednoho místa. Pro společnosti to je ulehčení a urychlení práce. Z průzkumu také vyplynulo, že je ceněn strohý a střídmý vzhled ASPI, jeho dobré značení platnosti anebo lematizace, neboli vyhledávač všech pádů slov.
Zdroj: Wolters Kluwer ČR (www.wkcr.cz; www.systemaspi.cz)
ASPI je právní informační systém používaný všemi institucemi státní správy a profesními komorami po mnoho let. Je také jednoznačně nejrozšířenějším systémem mezi odbornou veřejností a stal se i zdrojem pro Portál veřejné správy.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz