Měsíčník Rekodifikace & Praxe: Jednatelé jako kolektivní orgán
eFocus
Autorka článku JUDr. Lucie Josková, Ph.D., LL.M., advokátka a odborná asistentka na katedře obchodního práva PFUK v Praze, vychází ve svém článku z toho, že za platnosti obchodního zákoníku je sporné, zda více jednatelů společnosti s ručením omezeným tvoří kolektivní orgán či zda každý z jednatelů představuje sám o sobě individuální orgán. Konstatuje, že nová právní úprava výslovně umožňuje, aby společníci ve společenské smlouvě určili, že více jednatelů tvoří kolektivní statutární orgán. Prohlášení jednatelů za kolektivní orgán má přitom význam pro vnitřní uspořádání orgánu, jeho rozhodování i zastupování společnosti.
Má-li společnost s ručením omezeným (dále jen s. r. o.) jediného jednatele, je jasné, že tento jednatel je sám o sobě statutárním orgánem (individuální orgán). Samostatně zastupuje společnost a samostatně rozhoduje o obchodním vedení i dalších záležitostech, které mu svěřuje zákon či společenská smlouva, popřípadě, jež mu náleží na základě zbytkové působnosti.
Pokud má nicméně společnost dva a více jednatelů, přichází v úvahu dvě možná řešení. Buď může být každý z jednatelů statutárním orgánem sám a společnost pak bude mít statutárních orgánů více, anebo jednatele můžeme považovat – obdobně jako například představenstvo akciové společnosti – za (jeden) kolektivní statutární orgán. Stávající obch. zák. tuto otázku výslovně neřeší a v literatuře je tato problematika sporná.
Zákon o obchodních korporacích jednoznačně určuje, že statutárním orgánem s. r. o. je každý jednatel, ledaže společenská smlouva určí, že více jednatelů tvoří kolektivní orgán (§ 44 odst. 5 ZOK). Jinak řečeno, pokud společenská smlouva s r. o. stanoví, že společnost má více jednatelů, ale neprohlašuje je za kolektivní orgán, má každý z jednatelů postavení samostatného statutárního orgánu (a společnost tedy více statutárních orgánů).
Pokud společníci zakotví do společenské smlouvy ustanovení o tom, že jednatelé tvoří kolektivní orgán, má společnost pouze jeden statutární orgán.
Autorka ve svém článku rozebírá dále otázku vnitřního uspořádání takového statutárního orgánu, otázku volby předsedy a také rozdělení působnosti mezi jednatele. Nevyhýbá se ani otázce rozhodování jednatelů, zastupování společnosti a obsazování postu jednatelů.
Závěrem pak konstatuje, že pokud společníci s. r. o. s více jednateli ve společenské smlouvě určí, že jednatelé tvoří kolektivní orgán, má to zejména následující dopady:
- jednatelé musí zvolit svého předsedu;
- jednatelé si mohou rozdělit působnost podle jednotlivých oborů;
- jednatelé zásadně rozhodují ve sboru a o průběhu jednání je třeba pořizovat zápisy;
- ve vztahu k zaměstnancům právně jedná předseda nebo jiný pověřený jednatel; to platí i pro zastupování společnosti v soudním a správním řízení;
- ve společenské smlouvě je možné zakotvit kooptaci nebo volbu náhradních jednatelů.
Jednatelé jako kolektivní orgán
autor: JUDr. Lucie Josková, Ph.D., LL.M.
Rekodifikace & Praxe č. 10/2013, str. 2
nakladatelství Wolters Kluwer
Časopis Rekodifikace & Praxe může objednat >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz