Měsíčník Rekodifikace & praxe: Otázky – odpovědi
eFocus
Časopis Rekodifikace & praxe přináší vedle odborných statí také odpovědi na čtenářské dotazy vztahující se k rekodifikační problematice. Z posledního lednového čísla pro vás vybíráme:
Na dotaz odpovídá:
Ustanovení § 834 obč. zák. stanoví, že „Bylo-li osvojeno dítě, které je rodičem, vztahují se účinky osvojení i na jeho dítě.“ Jedná se o nové ustanovení, občanský zákoník č. 40/1964 Sb. , takovéto ustanovení neobsahoval.
Smyslem osvojení je vytvořit vazby, které odpovídají skutečným rodinným vztahům, a proto se osvojení vztahuje i na další generaci. Nezáleží na tom, zda je osvojenec nezletilý. Osvojením vznikne vztah mezi osvojitelem – prarodičem a dítětem osvojence – vnukem, případně i mezi dalšími příbuznými. V praxi se často zapomíná, že osvojením se přeruší i vztahy k ostatním příbuzným, zejména k prarodičům.
Před několika lety jsem měla případ dědictví, kdy vnuk, jehož matka zemřela a osvojila ho nová manželka otce, nemohl dědit ze zákona po své babičce a hrozilo, že její majetek zdědí Česká republika. Naštěstí jsem tehdy našla v jednom z dopisů babičky vlastnoruční závěť a vnuk dědil jako dědic ze závěti.
Mám zájem nabýt podíl ve společnosti s ručením omezeným. Dle zápisu v obchodním rejstříku je k danému podílu vydán kmenový list. Jak takový podíl koupím? Mohu se spolehnout na to, že vlastníkem podílu je osoba zapsaná v obchodním rejstříku?
Na dotaz odpovídá: Mgr. Konstantin V. Lavrushin, advokát v Praze
Zákon o obchodních korporacích skutečně umožňuje v případě společnosti s ručením omezeným vydání tzv. kmenových listů. Určí-li tak společenská smlouva, pak může být podíl společníka představován kmenovým listem, přičemž – je-li připuštěn vznik více podílů pro jednoho společníka, pak lze vydat kmenový list pro každý z těchto podílů.
Kmenový list je cenným papírem na řad, a proto se převádí rubopisováním a smlouvou, a to k okamžiku jeho předání. S převodem kmenového listu pak přechází i podíl ve společnosti, který je představován převáděným kmenovým listem. Zákon přitom neklade požadavek na formu smlouvy o převodu kmenového listu, která tak může být jak písemná, tak i pouze ústní. Samozřejmě doporučujeme uzavření smlouvy v písemné formě, aby se řádně podchytily veškeré podmínky převodu kmenového listu například pro případ možného budoucího sporu mezi kupujícím a prodávajícím. Důležité je, že tato smlouva se nemusí předkládat rejstříkovému soudu pro změnu zápisu v obchodním rejstříku. Pro účely rejstříkového řízení bude dostačující potvrzení společnosti, že jí byly předloženy řádně rubopisované kmenové listy, a prohlášení, že v seznamu společníků je nově zapsán nabyvatel kmenových listů.
Co se týká důvěry v zápis v obchodním rejstříku, pak zde je dán tzv. princip materiální publicity. Pokud by stav uvedený v obchodním rejstříku nebyl v souladu se skutečným stavem, tj. pokud by byl kmenový list ve vlastnictví třetí osoby, ale v obchodním rejstříku by se tato změna neprovedla, pak pokud budete jako nabyvatel v dobré víře ohledně zápisu v obchodním rejstříku a zároveň kmenový list nabudete za úplatu, pak se stanete vlastníkem daného kmenového listu, resp. podílu ve společnosti, který je představován tímto kmenovým listem.
Časopis Rekodifikace & praxe přináší vedle odborných statí také odpovědi na čtenářské dotazy vztahující se k rekodifikační problematice. Na webových stránkách časopisu lze najít všechny otázky, které byly v rámci časopisu zodpovězeny vybraným týmem předních odborníků na dané oblasti práva. Máte-li tedy i vy konkrétní dotaz, zašlete jej na e-mailovou adresu rekodifikace-dotazy@wolterskluwer.cz.
Časopis Rekodifikace & praxe si můžete objednat >>> zde.
nakladatelství Wolters Kluwer
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz