Měsíčník Rekodifikace & Praxe: Ovlivnění jako klíčový pojem českého koncernového práva
eFocus
Zákon o obchodních korporacích zařazuje do čela speciální úpravy koncernového práva ustanovení, které označuje marginální rubrikou „ovlivnění“ (§ 71). Ovlivnění je jedním z klíčových pojmů nového českého koncernového práva, neboť na ně se váže soubor právních důsledků, jejichž funkcí je ochrana ovlivněné obchodní korporace, jejích společníků a věřitelů. § 71 odst. 1 ZOK je ustanovením definičním.
Současně je právní konstrukcí umožňující přičíst právní důsledky osobě, která vyvinula kvalifikovaný vliv na chování ovlivněné obchodní korporace, ať už jeho cílem byla ovládaná obchodní korporace či korporace nezávislá. Jeho aplikační dopad proto přesahuje rámec práva podnikatelských seskupení. Nejsou-li splněny zákonné předpoklady prosazení koncernového vlivu, uplatní se i v případech ovlivnění obchodní korporace, která je součástí koncernu.
Autorka v článku vysvětluje definici tohoto pojmu, kdy se ovlivněním rozumí takové použití vlivu, které rozhodujícím významným způsobem ovlivní chování obchodní korporace. Je to tudíž zásah, který zákonem kvalifikovaným způsobem zasáhne chování obchodní korporace. Na rozdíl od ovládané skupiny či koncernu, ovlivnění není typem (stupněm) podnikatelského seskupení. Je typicky prostředkem, výrazem ovládání, neboť ovládající osoba vykonává svůj rozhodující vliv cestou jednotlivých ovlivňujících zásahů do chování obchodní korporace, tudíž prostřednictvím jejího ovlivnění, resp. ovlivňování. Ovlivnění je tudíž prvkem ovládání.
Dále uvádí, že definiční znaky ovlivnění obsažené v úvodu § 71 odst. 1 ZOK platí i pro zásah řídící osoby učiněný v rámci jednotného řízení. I řídící osoba v rámci koncernu pomocí svého rozhodujícího vlivu významným způsobem ovlivňuje, resp. může ovlivnit chování řízené obchodní korporace k její újmě. Rozdíl spočívá v režimu právních důsledků tohoto ovlivnění. Má-li ovlivnění „navíc“ koncernovou dimenzi, resp. splňuje-li zákonné podmínky (§ 79 spolu s § 72 ZOK) právní důsledky „standardního“ ovlivnění se neuplatní. Pokud však zákonné podmínky splněny nejsou, právní režim § 71 ZOK se na takové ovlivnění uplatní v plném rozsahu. Ani koncern není ideálně fungujícím seskupením, v němž je každá újma způsobená řízené společnosti odůvodněna širším koncernovým zájmem a bude v přiměřené době automaticky zahlazena odpovídajícím protiplněním, či jinou prokazatelnou výhodou.
Autorka má za to, že v praxi mohou nastávat případy, kdy řídící osoba bude chtít svým pokynem prosadit i takové kroky řízené osoby, které stojí mimo mantinely zájmové soudržnosti koncernu. Lze tudíž říci, že ovlivnění řízené osoby v rámci koncernu má speciální režim (§ 72 ZOK), pokud řídící osoba ovlivňuje podle pravidel ideálního, resp. žádoucího fungování koncernu a naopak má standardní režim (§ 71 ZOK), pokud se osoba řídící koncern chová jako „pouhá“ ovládající osoba. Ovlivnit obchodní korporaci může i ten, kdo vůči ní nestojí v ovládajícím či řídím postavení, např. věřitel, který se dočasně či jednorázově dostane do pozice, která mu umožní v konkrétním omezeném časovém období rozhodujícím způsobem ovlivnit její chování, a jehož vliv na obchodní korporaci nenaplňuje znaky ovládání. Stejně tak může ovlivnit chování obchodní korporace i jiná osoba bez ovládacích či řídících (či jiných vazeb) na ovlivněnou korporaci (např. dočasné citové vzplanutí jednatelky k silné osobnosti s dominantními sklony).
Autorka se v článku dále věnuje obsahu termínů vlivné a ovlivněné osoby, způsobům ovlivnění a vyjadřuje se také k právním důsledkům ovlivnění.
Ovlivnění jako klíčový pojem českého koncernového práva
autor: Prof. JUDr. Stanislava Černá, CSc.
Rekodifikace & Praxe č. 1/2014
nakladatelství Wolters Kluwer
Časopis Rekodifikace & Praxe může objednat >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz