Města rostou. Aby zvládla svou expanzi, musí být chytrá
Města se neustále zvětšují. Už dnes v nich žije více než polovina světové populace a v roce 2050 to podle předpovědi OSN bude už sedm z deseti lidí. Více obyvatel znamená hustší dopravu v ulicích, větší spotřebu energií i více odpadků. Aby se města dokázala s tímto náporem vyrovnat a nepřišla přitom o svou přitažlivost, musí projít zásadní proměnou. V ní sehrají hlavní roli moderní technologie a internet. Budovy, ulice, hromadnou dopravu a i takové drobnosti, jako odpadkové koše propojí chytrá síť.
Za jednu z „nejchytřejších“ měst světa je považovaná katalánská metropole Barcelona. Podél hlavních městských tříd rozmístila senzory a hluku a znečištění ovzduší, která neustále informují městské úředníky. Ti tak mohou hned pracovat na nezbytných opatřeních. Oblíbená je městská aplikace, která pomůže řidičům najít nejbližší parkovací místo, zarezervovat si ho a rovnou za něj zaplatit. Chytré jsou i některé městské lampy, které se rozsvítí, jen když v okolí zaznamenají pohyb. Místní lidé i návštěvníci mají k dispozici i 750 veřejných Wi-Fi spotů. Radnice jejich síť stále rozšiřuje.
Nizozemský Amsterdam se rozhodl založit platformu, která sdružuje nápady správních orgánů, podnikatelů, občanů a vědců na řešení problému ve městě. V Almere na okraji Amsterdamu například přišli na to, že když se smíchá posekaná tráva s bramborovým škrobem, vznikne odolný materiál pro výrobu venkovního nábytku. Nebyl by to Amsterdam, kdyby se zapomínalo na cyklisty. Cyklostezku v přístavu ozařují světla poháněná solární a větrnou energií. Rozsvítí se sama, když se blíží jezdec. Prostřednictvím mobilní aplikace si cyklisté mohou funkci světel upravit podle svého vkusu.
Ke konceptu chytrých měst se začínají hlásit i první česká města. „Povědomí o tom, co jsou to komplexní energetické služby a ‚chytrá‘ energetická řešení, postupně roste,“ uvedl Kamil Čermák, generální ředitel společnosti ČEZ ESCO, která se zaměřuje na realizaci chytrých energetických řešení. „Jednak je to dáno přirozeným zájmem o nové technologie a snahou uspořit za energie, jednak také tím, že sami vysvětlujeme zákazníkům, že energetika se mění - nabízí jim nové možnosti a my pro ně máme způsoby, jak je efektivně využít,“ dodal.
Špičkovým inovativním projektem i v evropském měřítku je Smart Region ve Vrchlabí. Město se spolu se Skupinou ČEZ zapojilo do největšího demonstračního projektu inteligentních sítí v Evropě Grid4EU. Centrální zásobování teplem ve městě a pro místní průmysl zajišťují kogenerační jednotky. Ty zároveň vyrábí i elektřinu, kterou dodávají do distribuční sítě.
V případě výpadků dodávek elektřiny například při kalamitách, se kterým musí krkonošské město počítat, mohou lokální zdroje elektřinou zásobovat jen město a zajistit tak napájení kritické infrastruktury ve městě. Inteligentní čidla sledující situaci v síti pomohu rychleji odhalit příčinu výpadku a dále tak zvýšit spolehlivost dodávek elektřiny obyvatelům Vrchlabí. Zákazníci jistě ocení i to, že jejich účty za teplo dlouhodobě klesají.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz