Milena Vicenová: „ Budeme se s krizí ještě nějaký ten čas potýkat a určitě to bude mít dopad na všechny hráče.“
Pražská právnická fakulta hostila jednu z nejvýše postavených českých osob v Evropské Unii. Přednáška velvyslankyně Mileny Vicenové „ Srozumitelně a otevřeně o Evropě" se uskutečnila v době, kdy státy Eurozóny čelí krizi. Velvyslankyně také poskytla exkluzivní rozhovor čtenářům Epravo.cz.
Před budoucími právníky se velvyslankyně Milena Vicenová nevěnovala jen aktuální situaci. Připomněla, jak je vůbec Česká republika zastoupena v Bruselu, co bylo z jejího pohledu v minulosti náročné a co Evropu čeká. Zopakovala také svá základní hesla. První je „ O Evropě srozumitelně“. Řekla, že tím, že jsme u všech jednání a máme pravomoci členského státu, tak máme právo se hlasitě ozývat. Dalším heslem je „ Lepší využívání prostředků EU Českou republikou“. K tomu dodala, že velkou roli hraje to, jak vypadá legislativa. Posledním heslem je „ Víc Čechů do evropských institucí “. Studenty také překvapila tvrzením, že Česká republika nemá pověst srozumitelných, jasných a spolehlivých partnerů.
Paní velvyslankyně, jak jste spokojená s přednáškou?
„Já jsem byla moc potěšena pozváním. Ústy svého starosty mě pozval nejstarší právnický spolek Všehrd. Ale mnohem víc mě překvapilo, že to studenty skutečně zajímalo. Měli velice zajímavé otázky, nebyli omezení jenom na právo a legislativu. Neptali se mě třeba, kolik má Česká republika infridgementů, jaký je rozdíl mezi nařízením a směrnicí. Naopak je zajímalo, jaký bude další osud EU. Jestli je dobrá větší federalizace, jestli bude dvourychlostní Evropa, jak nás vidí v Bruselu, proč nás tak vidí. Jakou stopu nechalo naše předsednictví. To byly všechno krásné dotazy.“
Jaký máte vztah k právu?
„Můj dědeček byl právník, všichni jeho bratři byli právníci. Potom ale byla ta právnická linie přerušena. Jsem z rodiny, která se věnuje lékařským a biologickým vědám. Ale památka dědečka ve mně tak nějak zůstává. Beru právo jako velice těžký, přesný obor. Sledovat ducha daného zákona je velice těžké.“
Zmínila jste lékařské, biologické obory. Přesto se musíte při své činnosti potýkat s evropskými předpisy. Máte na to svůj tým poradců?
„S malými výjimkami jsme na každém zasedání ve dvojici. Mám vedle sebe tedy experta. Pokud se jedná o otázky třeba justice, to je samozřejmě naprosto nezbytné. U otázek vnitra také. Expert hlídá expertní stanovisko, já se dívám na širší vazby. Musím brát v potaz i politický pohled České republiky a musím brát vzájemné vazby mezi různými oblastmi. Abych byla konkrétní, například vnější vztahy, obchodní vztahy, otázky bezpečnosti a energetiky. To vše spolu úzce souvisí. „
V přednášce jste zmínila, že občas jsou na jednáních obrovské rozdíly v právních základech jednotlivých zemí. Myslíte, že to může působit problémy do budoucna? Je oblast, ve které byste si dovedla představit jednotný kodex?
„Rada ministrů justice se liší od jiných rad. Ministři, kteří tam zasedají, jsou velmi zdrženliví k evropské harmonizaci a já jim dobře rozumím. Například v projednávání agendy dědictví a závěti vidím, jak obrovské jsou právní základy v Portugalsku a Švédsku, v ČR a na Maltě. A tady se zdá, že je opravdu ten zdrženlivý postoj na místě. Tady se spíš hledají cesty. Na druhou stranu, právní základy zůstávají velmi rozdílné, ale stále častěji jsou smíšená manželství. Lidé pobývají na jiném území, než kde se narodili, majetky mají v další zemi. Praktické uplatnění je zase stále častější. Spíše tak hledáme cestu, jak najít řešení, ale právo neohýbat a násilně nelámat.“
V poslední době se řeší krize Eurozóny. Ekonomická recese z roku 2008 zasáhla i náš sektor, tedy právní služby. Měli bychom se do budoucna obávat?
„Nemůžu říct, že jsem jasný, velký optimista, že se tato krize ve středu (26.10. pozn.red.) jednáním summitu vyřeší. Krize je těžká, táhne se už dvacet měsíců. Začala pádem banky Lehman Brothers a teď se epicentrum přesunulo do Eurozóny a Evropské Unie. Já myslím, že EU najde řešení, ale budeme se s krizí ještě nějaký ten čas potýkat. Určitě to bude mít dopad na všechny hráče, včetně velkých právnických korporací.“
MVDr. Milena Vicenová je bývalá ministryně zemědělství (4. 9. 2006 - 9. 1. 2007), v současnosti stálá představitelka České republiky při Evropské unii. Vystudovala Veterinární a farmaceutickou univerzitu Brno, obory všeobecné veterinární lékařství a veterinární hygiena a ekologie. Je vdaná a má dvě dcery.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz
Autor: redakce (jk)