Na co máte nárok při dopravní nehodě z pohledu zákona?
Jen v roce 2019 došlo v České republice k více než 100 000 nehodám, přičemž téměř ve 20% případů se jednalo o nehody s následky na zdraví nebo životě. Víte, jak jste v tomto případě chránění, pokud nehodu způsobíte? A jaké vám ze zákona náleží nároky v případě, že jste na straně poškozeného?
Pokud vlastníte automobil, motocykl nebo jakýkoliv jiný motorový dopravní prostředek, pak za něj musíte platit pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Toto pojištění se také jinak nazývá povinné ručení a je důležité právě v případě dopravní nehody, protože je z něj vypláceno odškodné postižené straně.
Co kryje povinné ručení?
Povinné ručení je důležité hlavně z toho důvodu, že škody způsobené při dopravních nehodách, a s nimi související zranění, bývají finančně velmi nákladné. Běžný člověk by tedy neměl šanci tyto náklady uhradit. Právě z tohoto důvodu odškodné vyplácí pojišťovny právě z placeného povinného ručení.
Povinné ručení tedy chrání osobu, která nehodu zavinila. V opačném případě, tedy že jste se stali účastníkem nehody, kterou jste nezavinili, máte nárok na odškodnění. Konkrétně lidem, kteří byli během nehody zraněni, vznikají následující nároky:
- náhrada za bolest (tzv. bolestné),
- náhrada ztížení společenského uplatnění (trvalé následky),
- náhrada psychické újmy,
- náhrada ztráty na výdělku, na důchodu a ušlého zisku,
- náhrada spojená s léčbou (často léky, cestovné, zdravotní pomůcky apod.), péče o osobu poškozeného nebo o jeho domácnost
- majetková újma
Co je třeba k žádosti o odškodnění?
Abyste mohli žádat o odškodnění, je potřeba mít vše důkladně zdokumentované. Nejen dopravní nehodu, ale i například následné zranění, návštěvy lékaře, rehabilitace apod. Všechny tyto informace je potřeba hlásit pojišťovně.
Ovšem ve většině případů neplatí, že poškozený může žádat o všechny výše uvedené náhrady. Každý případ je totiž potřeba řešit individuálně a uplatňovat náhrady
odpovídající dané situaci.
Zákon č. 361/2000 Sb. , tedy zákon o provozu na pozemních komunikacích navíc vymezuje povinnost účastníků dopravní nehody ohlásit tuto nehodu Policii ČR. Toto ohlášení je nutné v případě, že dojde k hmotné škodě převyšující na některém ze zúčastněných vozidel a přepravovaných věcech částku 100 tisíc Kč.
Jak o odškodnění žádat?
Ačkoliv si viník nehody hradí povinné ručení a vy máte ze zákona nárok na odškodnění, řada lidí o této možnosti neví, případně si není jistá, na co vše má nárok. Můžete komunikovat přímo s pojišťovnou viníka nehody, případně se obrátit na některou z neutrálních společností, které se na vymáhání specializují. Tyto společnosti mají vysokou míru úspěšnosti a rozsáhlé zkušenosti s jednáním s pojišťovnami a dokáží tak svým klientům zajistit odškodnění mnohdy ve výrazně vyšších částkách, než které by vyjednal samotný poškozený.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz