Na návštěvě u Glatzová & Co.: Rozhovor s Vladimírou Glatzovou
eFocus
„Když mám nějaký sen, tak si ho plním. Měla jsem na ně osmnáct let a teď kancelář pokrývá to, co pokrývat chceme.“
Fakta | ||
Název: | Glatzová & Co. | |
Adresa: | Betlémský palác, Husova 5, 110 00 Praha 1 | |
Založení: | 1994 | |
Právníků: | 32 | |
Celkově: | 40 | |
Ocenění: | Nejlepší česká advokátní kancelář roku 2011 a 2009 podle hodnocení Chambers Europe Nejlepší advokátní kancelář roku 2010 v České Republice podle hodnocení Who's Who Legal |
Základní informace:
- Glatzová & Co. je přední advokátní kanceláří v České republice. Od podzimu 2008 nabízí své služby i prostřednictvím vlastní pobočky na Slovensku.
- Kancelář poskytuje právní služby českým, slovenským i zahraničním klientům ze všech odvětví obchodu a průmyslu, ve všech oblastech souvisejících s jejich podnikatelskou činností. Glatzová & Co. vybudovala specializované týmy v oblastech fúze & akvizice (M&A), bankovnictví & finance, , nemovitosti, sporná agenda, restruktrualizace & insolvence, hospodářská soutěž, pracovní právo, duševní vlastnictví & IT, energetika, obecné obchodně právní služby.
- Glatzová & Co. je již více než 10 let doporučována nezávislými mezinárodními studiemi a ratingovými publikacemi, které provádějí hodnocení trhu právních služeb, včetně Chambers Global, European Legal 500, IFLR1000 – International Financial Law Review a Global Counsel 3000.
Vítězové Právnické firmy roku často hodnotí, že v kategoriích, ve kterých vítězí, se jim daří nejlépe. V deseti oborech jste se zařadili mezi velmi doporučované nebo doporučované kanceláře. Jaké obory se tedy u Vás řadí k nejlepším?
„Já myslím, že obor, který byl u nás nejsilnější už od začátku, bylo M&A. Jsme společně s KŠB, jedna z nejstarších českých kanceláří. 1. dubna jsme slavili osmnácté narozeniny. Abych se vrátila k našim oborům… Díky mému pobytu v cizině, u Freshfields a Hengeler Mueller, jsem měla hodně práce na M&A a velkých privatizacích. Tyto mezinárodní kanceláře potřebovali pro své klienty – zahraniční investory někoho, kdo bude stylem práce a přístupem kompatibilní s mezinárodními kancelářemi. A to byl v devadesátých letech málokdo. Takže se klienti jen hrnuli. Měla jsem pocit, že téměř není konkurence. Dnes jsme u nás za M&A odpovědní dva partneři. Jiří Sixta a já.“
A další obory?
„Bankovnictví a finance. To rozjela Dana Schweigelová, která se stala partnerkou o pár let později. Dana pracovala pět let v Německu, u Hengeler Mueller a byla členem „vítězného světového týmu“. Potom byla rok ve Slaughter and May. Když se vrátila a stala se partnerem, začala intenzivně rozvíjet bankovnictví a finance.“
A to se vám podařilo.
„Ano a byl to velký úspěch právě Dany, která je jedinečná. Za všechny její úspěchy lze uvést, že jí jeden klient, velký US investiční fond požádal, aby svou fakturu navýšila o dvacet procent (smích). A to ta faktura byla šestimístná. V dolarech.“
Řada lidí s nostalgií vzpomíná na devadesátá léta, kdy byly rozdíly mezi českou a zahraniční kanceláří velké. Dnes se to slilo. Nechybí Vám ta doba?
„Mně nikdy nic nechybí (smích). Já nikdy nevzpomínám na staré doby s nostalgií. Ne, že bych zahazovala minulost. Rozhodně ale myslím víc dopředu a držím se v současnosti.“
Takže důležité obory jsme zmínili…
„Já ještě pokračuji. Přeci jen je nás přes třicet a pokryjeme téměř všechny obory práva. Další silný obor jsou soudní spory. To se traduje od začátku kanceláře. Můj partner, Vítek Horáček, je respektovaným rozhodcem. Zastupujeme i klienty v soudních sporech, aktuálně máme velmi zajímavou práci pro solární investory, kde zastupujeme sto třicet klientů proti České republice. Navíc jsme jménem všech těchto klientů podali tři různé typy žalob, takže je řízení kolem čtyřech stovek. To je opravdu unikátní případ a náš procesní tým se zoceluje. K tomu se ještě přidává mezinárodní arbitráž. Někteří z těchto solárních investorů totiž mají zahraniční struktury a tak mohou postupovat i touto cestou. Další obor, který je u nás výrazný, je pracovní právo. To rozvinula Marie Janšová. Máme nesmírně široké zkušenosti se zajímavými žalobami, jako například první diskriminační spor na genderovou diskriminaci, pracovní úrazy, hromadné propouštění, kolektivní vyjednávání, souběh funkcí, švarc systém… Není oblast, kterou bychom neznali. Toho si velice ceníme, ačkoliv to vedle transakční práce vypadá méně „sexy“. Ale je to stálý příjem zajímavé práce a klienti si toho váží.“
Takže tím jsme významné obory uzavřeli?
„Ještě insolvence (smích).“
Pět z deseti, kterým se věnujete.
„Ano, pět z deseti oborů jsou na velice dobré úrovni. Insolvence, to je Martin Dančišin. Ten byl u prvních průkopnických případů reorganizací a psal komentář k insolvenčnímu zákonu.“
Máte ještě sen nějaký obor v kanceláři rozjet?
„Já když nějaký sen mám, tak si ho plním. Měla jsem na to osmnáct let. Teď pokrýváme to, co jsme chtěli pokrývat. Do daní se nechceme pouštět.“
Proč?
„On je to dost separátní byznys. Spolupracujeme s kanceláří, se kterou v případě potřeby můžeme vytvořit tým. Ale nemusíme být pod jednou střechou. Vždy si říkám: Ševče, drž se svého kopyta a dělej to, čemu rozumíš. V průběhu celé doby jsme opakovaně přemýšleli o tom, jestli si nemáme daňaře najmout. Jenže pokud to chcete dělat dobře, musíte mít alespoň tři daňaře, aby pokryli co je potřeba. A ti musí mít svoje klienty. Nemůžete vzít tři lidi bez klientů a začít je živit. Navíc se může stát, že taková skupina lidí nebude kompatibilní s naší firemní kulturou. A hlavní problém je, že si odborníky na daně nemůžete „pohlídat“. U nového advokáta vidím hned, jestli má kvalitu a stejný styl práce jako tým v kanceláři, u daňaře to tak moc nepoznám. A pro nás je důležité, aby kancelář byla homogenní. Aby nebyla dvourychlostní. Aby nebyli lepší advokáti pro důležitější klienty a slabší pro ty, na kterých tolik nezáleží. Každý produkt, který z kanceláře odchází, musí být v prvotřídní kvalitě. Nehledě na klienta.“
Vy sama se nebráníte pomoci s teoretickými problémy, s legislativou? Spolupracovala jste třeba na zákonu o zadávání veřejných zakázek…
„Tvorba zákonů by měla být provázaná s praxí. Je obecně velmi cenné, když někdo, kdo přednáší a podílí se na interpretaci zákonů, je spojen s praxí.“
Měli o vás někdy zájem zahraniční advokátní kanceláře?
„Nabídky k sňatku máme neustále. Minulý týden jsme zase jednu dostali. (smích)“
A uvažovala jste o tom někdy vážně?
„Ano, ale vždy jsem si řekla, že do toho radši nepůjdu. Jeden čas byla tendence spojování velkých kanceláří v ještě větší. Docházelo i k cross-chanel a cross-atlantic fúzím. Zdálo se, že právnický svět bude vyhrazený jenom globálním kancelářím. Pro nás je priorita mít zajímavou práci. A říkali jsme si, že pokud by všechny zajímavé transakce měly dělat jen ty velké mezinárodní kanceláře, tak bychom se své samostatnosti asi vzdali. Pak ta vlna ale opadala a ukázalo se, že fúze, ke kterým došlo, nejsou až tak šťastné. A upřímně, jít do nějaké sítě poté, co jsem si vybojovala drsných prvních pět let a získala reputaci doma i v zahraničí, to by bylo proti směru hodinových ručiček. Zakládat si samostatnou kancelář je těžké na začátku. Když pak získáte reputaci, už nepotřebujete síť a kancelář funguje. Když jsem měla odvahu, energii a optimismus začít sama v roce 1994, proč bych teď přijímala nabídku na spojení, byť s prestižními kancelářemi. Máme svou svobodu, práce dost, fůze by nám víc vzala, než dala. “
Přesto je částečné napojení na mezinárodní síť potřeba.
"Máme několik kanceláří, se kterými spolupracujeme. Doporučují nás svým klientům, obracejí se na nás se svými projekty a nic po nás nechtějí. Takže ten zdroj práce můžete mít i když nejste součástí mezinárodní kanceláře. Stačí odvést vždycky kvalitní práci a oni se k Vám příště vrátí. Je to „eat the cake and have it“. Můžeme pracovat s více zároveň, žádná exkluzivita. Nespoléháme se na jednu „matku“, nezodpovídáme se z toho, kolik vyděláme. Se svými čtyřmi partnery se dohodneme vždy a rozhodneme si o všem sami. V zásadních zemích přesto máme svoje „best friends“. A určitě dobře víte, jaký je rozdíl mezi přítelem a příbuzným – přítele si vybíráte.“
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz