Na návštěvě u Glatzová & Co.: Silná kancelář s vysokými nároky i osobním přístupem
eFocus
Chambers Global a Who is who Legal tuto kancelář v posledních třech letech hodnotí jako nejlepší c Česku. V soutěži Právnická firma roku se umístila na druhém místě, co do počtu oblastí, v nichž patří mezi špičku na trhu. Glatzová & Co. je odbornou porotou doporučována pro všech 10 oborů práva, kterým se věnuje. Jednoduchý souhrn ankety naznačuje, že se za osmnáct let Vladimíře Glatzové a jejím čtyřem partnerům podařilo vybudovat velmi úspěšnou kancelář. Jejich čerstvě dospělému „dítěti“ nechybí nebojácnost, optimismus …ale ani potřebná pokora ke klientovi.
Nemnoho kanceláří je tak úzce spojeno se svým vedoucím partnerem, jako Glatzová & Co. Mezi zdmi nového Betlémského paláce vidíte, jak vypadá jedinečné propojení důkladné znalosti práva, citlivého přístupu k obchodním otázkám a pozitivního postoje k řešení právních problémů. Tvrdě vydobyté místo na trhu a osmnáct let úspěšné historie vysvětluje dnešní sebevědomí a suverenitu kanceláře a její „matky“. Ona pupeční šňůra se projevuje nejenom v prostředí, ale také v kultuře firmy. „Říká se o mně, že jsem náročná a tvrdá. Je to tím, že netoleruju průměrnou práci,“ říká. Platí jednoduché pravidlo: kdo není dobrý, nemá u nás místo. Přesto se v této kanceláři s „atmosférou strachu“ nesetkáte. „Co můžu zcela zodpovědně prohlásit je to, že v kanceláři jsou výborné vztahy. A vždy byly,“ upřesňuje ve své kanceláři Vladimíra Glatzová.
Své vlastní zhodnocení jako tvrdé šéfové z úvodu naší túry Vladimíra Glatzová vzápětí obrušuje. Přiznává, že s přibývajícím věkem kanceláře je čím dál tím mírnější. „Člověk je ostrý, když je v nejistotě. Nejsem od přírody žádný drsňák. Ale ta panika z nedokonalého týmu a velmi náročných klientů v období začátků byla velká,“ říká. Prvních deset let kanceláře popisuje jako „nával práce a málo lidí“ a vzpomíná, že stres a kvalita práce, kterou dostávala na stůl, ji vedly k tomu, že působila tvrdě. „Dobou těžkých začátků “ však kancelář prošla úspěšně a dnes se jí daří hledat špičkové právníky mnohem snáz. „Poprvé po osmnácti letech jsem opravdu spokojená s celým týmem. Naše schopnost získat nejlepší právníky mě opravdu těší. Kvalita absolventů škol se strašně zlepšuje. Zlepšuje se také naše reputace a možnost nabídnout dobrý plat,“ hodnotí Vladimíra Glatzová. V začátcích platila koncipienty ze svých úspor, zatímco zahraniční kanceláře si mohly dovolit mnohem vyšší platy. „Dnes přijímáme lidi z mezinárodních kanceláří a zjišťujeme, že byli placení hůř než u nás. Je to velký posun." Mění se i preference absolventů. Jejich touha pracovat v mezinárodních kancelářích, která v Česku byla v devadesátých letech, už podle Vladimíra Glatzové vymizela, právníci už nerozlišují na cizí a domácí, zajímá je prestiž a reputace.
Kancelář striktně označuje jako českou – s vlastní kulturou a vlastní filozofií, která odpovídá „české mentalitě“. „Nejsme sice zarytí patrioti, ale jsme rádi, že nám nediktuje nikdo z Londýna nebo New Yorku, kolik máme utrácet a kolik lidí přijmout nebo propustit. Kancelář vedeme tak, jak to cítíme. Děláme vše pro to, aby bylo pracovní prostředí příjemné. V advokacii všechno závisí na kvalitě lidí. Chceme proto, aby naši lidé věděli, že nám na nich záleží,“ říká. Péče o lidi je zde opravdu neobvykle intenzivní a důsledná. Každý má svého garanta, kterým je někdo z partnerů. Pravidelně se setkávají a hodnotí profesní i osobnostní rozvoj a možnosti postupu v rámci kanceláře. Jednou za čtvrt roku vezme partner svůj tým „svěřenců“ na pracovní večeři. „Zhodnotíme strategii kanceláře, zamyslíme se, jak může garant právníkům pomoci, co lidem v kanceláři vadí a co by uvítali za změny. U večeře a vína plyne řeč lépe a lidé jsou zcela otevření.“ popisuje Vladimíra Glatzová. Otevřenost je ve firemní kultuře hlavní zásadou. „Chceme, aby každý věděl, co se od něj očekává, co naopak může očekávat sám a abychom si své potřeby a očekávání jasně dávali najevo.“ vysvětluje.
Jak už Vladimíra Glatzová několikrát naznačila, na své kanceláři si hned po kvalitě práce nejvíc cení přátelské atmosféry a slušnosti. „Každý vám řekne, že jsou tu dobré vztahy. Koncipienti po pracovní době hrají fotbálek na chodbě, chodí spolu za zábavou. Pravdou je, že do toho, aby se vztahy rozvíjely, investujeme,“ odkazuje na společné večeře a další mimopracovní aktivity, jako jsou výlety na hory, večírky a sportovní turnaje. Oblíbené jsou i pravidelné středeční obědy. „Každý si sedne, jak si sedne. Lidé se tak poznají lépe i napříč obory,“ pochvaluje si zakladatelka.
„Up or out“ – filozofie, které Vladimíra Glatzová rozumí a které se nebrání. „Občas nám někdo seniorní odejde. Jsou to lidé, kteří odvádějí dobrou práci, ale chybí jim některé předpoklady pro to, aby se stali partnerem. Takoví advokáti si pak založí vlastní kancelář. To je fér. Když někoho nechceme udělat partnerem, nemůžeme ho tu držet. I když bychom ho tu chtěli,“ říká. Zároveň však zdůrazňuje pozitivní dopad takových odchodů: Kdyby všichni, kteří takto odešli, v kanceláři zůstali, nikdy by nepřijali mladé a nadějné, kteří na partnerství šanci mít budou. „Je to selekce, která se v dobrých mezinárodních kancelářích děje cíleně. Když vás po nějakém čase neudělají partnerem, je to signál: Běžte. Není o tom ani potřeba mluvit. Zahraniční kolegové říkají, že jim občas srdce krvácí. Ten člověk byl dobrý a neudělali jsme ho partnerem jenom proto, že zrovna tento rok nových partnerů přijímáme méně. Stejně musí jít….“ Vladimíra Glatzová této tradici „kanceláře partnerů“ rozumí. Čtyřicetiletý advokát, který není partnerem, se cítí demotivován a nebude podávat takové výkony jako mladý, který aspiruje na partnerství. Politika „Up or out“ má své výhody i nevýhody a do značné míry nakonec platí i v Glatzová & Co., i když to není cílená politika, ale spíš přirozený vývoj.
„Nemyslím si, že ženy mají větší estetické cítění než muži, ale asi si víc potrpí na zařizování interiérů a detailech. Na této kanceláři je ženská ruka znát,“ hodnotí Vladimíra Glatzová prostředí. V prostorách Betlémského paláce jsou už od roku 1994, kdy se rozhodla založit si po mezinárodních zkušenostech vlastní kancelář. „Začínala jsem na sto metrech ve starém paláci. Pak jsme se pozvolna rozrůstali. Vždy se nám podařilo šikovně se s pronajímatelem dohodnout,“ vzpomíná. Kancelář je vzdušná, moderní a plná vkusně vybraného umění. Interiér historické prostory nezastiňuje, naopak. Nechává z domu „dýchat historii“. Zvláštností je také malá zasedací místnost, která připomíná spíše pokoj. „Člověk nepotřebuje vždy mít jednací stůl, mnoho rozhovorů a jednání se dá dělat v malém intimním prostoru,“ uzavírá túru po své kanceláři Vladimíra Glatzová.
Fotogalerii naleznete >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz