Na návštěvě u PRK Partners: Kancelář, kde je kromě práce také životní kvalita
eFocus
Nejlepší domácí kancelář – to je podle ankety Právnická firma roku 2011 PRK Partners. Jaké pracovní prostředí její partneři vytváří? A je na rázu kanceláře poznat Česko-Švýcarský původ zakladatelů?
Je to přesně dvacet let, kdy se datuje úplný začátek nejúspěšnější české advokátní kanceláře. Ve Washingtonu se totiž setkala „partička“ prvních právníků z tehdejšího Československa, a mezi nimi Marek Procházka, Pavel Randl a Emil Němec. Spřátelili se, a i když se na nějaký čas profesně rozpojili, vrátili se k sobě a v roce 1993 založili kancelář. Na české poměry neobvyklým způsobem - s konkrétními požadavky klientů, kteří chtěli v bankovnictví řešit případy podle českého práva. Kancelář za více než patnáct let ušla velký kus cesty. Dnes sídlí na prestižní adrese v centru Prahy, vedle Staroměstského náměstí, kde na čtyřech patrech operuje 75 právníků. Dynamiku rozvoje si Marek Procházka ani Radan Kubr (který se k Markovi připojil v roce 1995), představit nedovedli…a ani nebyla v plánu. „Růst nastal až na přelomu tisíciletí. Rostli jsme poměrně pomalu. Devadesátá léta byla intenzivní…pracovně,“ říká Marek Procházka. Radan Kubr ho doplňuje: „To byla úplně jiná doba. Zaplnili jsme mezeru na trhu. Byly tu mezinárodní firmy a na druhé čeští právníci bez mezinárodních zkušeností. A my jsme přišli s dobrou jazykovou vybaveností a zkušeností u cizích kanceláří.“ Největší výhodou v začátcích kanceláře byl původ obou mužů: mají Česko-Švýcarské kořeny. Poukázání na spojení mezi Švýcarskem a bankami je tak jen formalitou. „Několik let jsme nemuseli o rozvoji a strategii přemýšlet. Té práce chodilo tolik, že jsme jí museli odmítat,“ dodává Radan Kubr.
Kancelář se může pyšnit tím, že má už od devadesátých let jádro partnerů bez výrazných změn, s výjimkou Pavla a Nataši Randlové. „Vytvořila se tak důvěra v rámci kanceláře. Náš původní záměr byl pokusit se mít kancelář, ve které máme kromě práce taky životní kvalitu,“ říká Marek Procházka s tím, že si potrpí na neformální prostředí. Řada právníků nechodí do práce v obleku a například Radan Kubr se v něm, podle svých slov, objevím jenom v areálu recepce, když se setkává s klienty. „Chceme, aby prostředí bylo méně formální, aby se nikdo nestyděl oslovit partnera a poprosit ho o radu. Chceme tu mít přátelské klima, které podporuje spolupráci,“ říká. Marek Procházka doplňuje, že mají v rámci kanceláře velmi ploché hierarchie, a tím mají blízko k americkým firmám. „Nehrajeme si tady na pana Doktora a pana Partnera.“ V rámci kanceláře se proto všichni oslovují křestním jménem. „Ten Rakousko - Uherský formalismus je v Česku velmi zakořeněn… I když ti Rakouští kolegové jsou dnes možná flexibilnější než ti čeští,“ směje se Marek Procházka.
Podle Radana Kubra PRK Parners lpí kromě přátelského prostředí i na osobním přístupu ke klientovi – věnují se jim partneři osobně. „Samozřejmě nedělají všechno, ale není to o tom, že bychom delegovali všechno níž a jenom chodili na koktejly. My se snažíme zajistit, aby byl klient spokojený a dostával služby na nejvyšší úrovni,“ říká. Z firemních hodnot vyzdvihuje důvěru a dodržování nejvyšších etických principů. „Odmítáme jakékoliv korupční jednání, v žádném případě bychom se nesnažili získat mandát na základě přímého uplácení nebo poskytování výhod. V tom jsme velmi opatrní,“ vysvětluje. Marek Procházka dodává, že by kancelář nevzala ani takový mandát, který by byl oproti službám placený neadekvátně. Otázka důvěry a osobního vztahu s klientem je pro PRK stěžejní. „Je to lehce konzervativní a možná i lehce Švýcarský prvek. V dnešní době, kdy se služby berou jako komodita, není osobní vztah samozřejmostí. Většinou jde jen o cenu,“ říká.
Kancelář také ctí zásadu, že absolventům poskytuje vzdělání a trénink na nejvyšší úrovni. „Věnujeme se jim podrobně. Zatím si nám nikdo nestěžoval, že by neměl přístup k zajímavým kauzám,“ říká Marek Procházka s tím, že studenty a koncipienty pravidelně berou do týmů. „Mohou tu nasbírat zkušenosti, jinde dělají jen dílčí úkony. Plusem je, že se jim opravdu věnujeme. Koncipient je pro nás někdo, kdo se má učit. Není to vždy jednoduché, protože rutinní úkony by zkušený advokát udělal rychleji a efektivněji,“ dodává. Radan Kubr upozorňuje na to, že v PRK mladší právníky nevnímají jako levnější pracovní sílu, ale jako lidi, kteří mohou kanceláři něco přinést, proto se od nich musí profesi naučit.
„Když jsme se učili jako koncipienti ve Švýcarsku, advokát si bral klienty částečně do kanceláře. Ale dnes to v naší praxi možné není,“ vysvětluje Marek Procházka, proč si klienty mimo zasedací místnosti v PRK Partners neberou. Když už se ale do jádra kanceláře dostanete, vidíte tradiční právnické prostředí, i když (na české poměry) velmi multikulturní. Mezi advokáty mají zastoupení Kanada, Spojené státy, Švýcarsko, Francie a Slovensko. V jedné z kanceláří Radan Kubr ukazuje na fotografii kolegy, který cestuje po celém světě a se smíchem dodává „Přešel k nám z konkurenční advokátní kanceláře. Chtěl mít totiž taky nějaký rodinný život.“
Partneři v současné době neuvažují o rozšíření nebo přestěhování. Ctí fakt, že se vedoucí kanceláře drží v centru. „Někteří klienti by to možná ani nepochopili, ale není to do budoucna vyloučené. V Londýně je to podobné. Velké kanceláře musí být v City. Ty staré, původní, byly u soudů. Ale moderní, věnující se bankovnictví šly do City, kam se přestěhovaly i banky,“ říká Marek Procházka.
Na otázku, zda jsou vedoucí partneři zastánci moderního interiéru, svorně tvrdí, že se prostorám zatím příliš nevěnovali. „Máme ještě něco před sebou, nechceme zářit interiérem, je to pro nás druhořadá otázka,“ říká Marek Procházka. Osvěžením je tak umění, které je koníčkem Radana Kubra. Ve spolupráci s kurátorem pravidelně pořádají vernisáže, a to v galerii společnosti (která slouží i pro interní školení) a v klientských prostorách. (aktuálně jsou na zdech v PRK Partners České a Slovenské fotografie)
Fotogalerii naleznete >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz