Na návštěvě u Rödl & Partner
eFocus
„V celé historii naší kanceláře se prolíná spojení práva a ekonomiky,“ říká JUDr. Petr Novotný, vedoucí pobočky Rödl & Partner v České republice. Kancelář Rödl & Partner vstoupila na český trh v roce 1991 a hned od počátku nabízela klientům právní poradenství, vedení účetnictví, daňové poradenství a audit. Uznáním odborné úrovně advokátů této kanceláře je i skutečnost, že v anketě Právnická firma roku 2011 se Rödl & Partner stal vysoce doporučovanou firmou v oblasti daňového práva.
Fakta | ||
Název: | Rödl & Partner, v.o.s. | |
Adresa: | Platnéřská 2, 110 00 Praha 1 | |
Založení: | 1991 | |
Právníků: | 41 | |
Celkově: | 210 zaměstnanců | |
Ocenění: | Právnická firma roku 2011 - velmi doporučovaná kancelář, Daňové právo | |
Základní informace
Rödl & Partner je mezinárodní poradenská kancelář, která se řadí k vedoucím poradenským společnostem na evropském trhu. Poskytuje služby ve všech oblastech podnikání; propojuje právní, daňové, auditorské a podnikové poradenství. Kancelář je zastoupena ve všech významných průmyslových zemích světa. Silnou pozici si vybudovala především na trhu ve střední, východní a západní Evropě, v Asii i USA. Poradenský servis poskytuje více než 3 000 poradců v 87 pobočkách v 39 zemích světa. V České republice působí od roku 1991 v Praze a Brně.
Když v devadesátých letech začaly investice německých firem směřovat do České republiky, Rödl & Partner se rozhodl tyto klienty při jejich investicích v České republice doprovázet. Vybrali si Petra Novotného, který je od počátku v čele pražské kanceláře, jež se dnes stala jednou z nejuznávanějších poboček v Rödl & Partner celosvětově. Jako první v Praze v souladu s filosofií Rödl & Partner nabídl klientům komplexní poradenství. Dokázal německým investorům založit společnost, připravit smluvní dokumentaci, vést účetnictví a vyřešit daňovou strukturu. Pražská a následně i brněnská pobočka postupně rostly do té samé podoby, jakou má Rödl & Partner v Německu. I když se poměry změnily a Česká republika už není pro německé firmy tolik lákavou investiční příležitostí, týmu Petra Novotného se stále daří udržet pobočku na špičce.
Rozhovor s Petrem Novotným
Jak v dnešní době právnicky-auditorsky-poradenská firma zaměřená na Německo vlastně funguje?
„Základem je poskytovat služby, které jsou pro klienta nejdůležitější. Právní, daňové a auditorské. Daňové a auditorské služby poskytujete téměř trvale a klient zůstává, pokud je poradenská činnost vykonávána řádně, věrný, nemá zájem poradce měnit. U právníků je to trochu volatilní. Ta volatilita je dána skutečností, že na rozdíl od auditorských služeb či zpracování daňového přiznání, což jsou pravidelně opakující se činnosti, ne každý klient potřebuje stálé právní poradenství. Právníky klient potřebuje převážně tehdy, když má problém. Multidisciplinární přístup ke klientovi je hlavní zásadou.“
V dnešní době je ale trend najímat si do týmů „daňaře“.
„Tím, že jsme začali jako jedni z prvních, máme před naší konkurencí obrovský náskok právě v multidisciplinaritě. S touto kombinací poradenských služeb se chtěly prosadit například i velké právní kanceláře, ale bez většího úspěchu. Je to dáno tím, že přibírat v omezeném počtu daňové poradce a auditory do již vybudované advokátní kanceláře není úplně ideální. Vedlejší poradenské obory totiž v takových kancelářích jsou považovány za doplňkové a poradci často nejsou bráni jako plnohodnotní členové vedení.“
A to u Vás nehrozí?
„V žádném případě. Naše kancelář rostla ve všech oborech kontinuálně a žádná z poradenských činností u nás není považována za vedlejší nebo doplňkovou. Využíváme toho, že můžeme klientům nabídnout poradenství tzv. z jedné ruky – ‘Beratung aus einer Hand'.“
Stalo se Vám, že by po vás klient požadoval komplexní právní služby? Mimo linii vaší firmy – například v souvislosti s trestní odpovědností právnických osob?
„My jsme nejvíce spojeni s těmi klienty, kteří mají německou historii a německý kapitál. Naše cílová skupina je tak jednoznačně definována. Právníci, kteří se mnou po roce 1991 do kanceláře nastupovali, byli generalisté. Museli být. Klient potřeboval založit společnost, připravit pracovní smlouvu, řešil odpovědnost zaměstnance… Na trestní nebo rodinné právo ale doporučujeme kolegy, kteří se na tyto obory práva specializují. I v naší kanceláři se však kolegové postupně odborně profilují a dnes mohu říci, že jsme specialisty na právní obory související s podnikatelským prostředím – jde především o právo obchodních společností, závazkové a pracovní právo, právo sociálního zabezpečení, právo daňové. Vedle těchto již klasických oborů práva pak stále více stoupá do popředí otázka compliance a nově též otázky v souvislosti s trestní odpovědností právnických osob.“
Projevuje se ve vaší kanceláři dění v Evropě – vzhledem k vašemu napojení na Německo?
„Myslíte 'krizi'? Velkých nemovitostních projektů nebo M&A transakcí, které narůstaly do roku 2008, je dnes samozřejmě podstatně méně. Většina investorů zvažuje, zda je právě teď vhodný okamžik na to, aby vstoupili na trh, popř. rozšířili svoji investici v České republice. V poslední době zaznamenáváme postupně opět zájem uzavřených investičních fondů o investice jak do nemovitostí, tak i o M&A transakce. Česká republika těží z toho, že je pro investory neustále zajímavá nejen svou polohou, ale i jako místo s dobře kvalifikovanou pracovní sílou. Ta už ale není považována za vyloženě levnou. Z tohoto důvodu se někdy investor rozhodne svou investici v České republice opustit a hledat investiční příležitost v jiném teritoriu s podstatně levnější pracovní silou. Jedná se vždy o výrobu, která má vysoký podíl ruční práce. Proto i v současné době se setkáváme při naší činnosti s větším počtem společností likvidovaných než nově zakládaných.“
To mi tedy nepřijde výrazně pozitivní.
„Musíme hledat jiný způsob práce. Nabídnout klientům něco jiného než jen založení společnosti. Klient potřebuje jak velmi specifické poradenství v jedinečném projektu, tak také potřebuje každodenní běžné poradenství. Legislativa i judikatura se vyvíjí, koncerny kladou důraz na compliance a jednatelé se obávají, zda kroky, které podniknou či naopak nepodniknou, jsou v souladu se stávajícím právním řádem. “
Takže vám legislativní smršť pomáhá?
„Sice nám komplikuje život, ale vlastně v praxi pomáhá. Největším problémem je ovšem neustálená judikatura. Poskytováním každodenního poradenství a konzultacemi se snažíme na vývoj judikatury rychle reagovat, případné problémy předjímat a do budoucna se jim tak vyhnout.“
Pobočky máte po celém světě. Jak se kolegové ze zahraničí dívají na naše daňové právo? Jsme na tom opravdu tak špatně?
„Naše právo je komplikované, ale není nejsložitější. Chtěl bych například vidět českého podnikatele, který by měl fungovat podle německých daňových předpisů. Z deseti by se jich devět vrátilo. Je tak náročné a sešněrované, že naše daňové právo je proti tomu nesmírně liberální.“
Jste stále německou firmou. Projevuje se to přímo v kanceláři? Kromě praxe ze zahraničí.
„Snažíme se klientovi, jež je převážně dceřinou společností německy mluvícího subjektu, poradit tak, aby dané problematice porozuměl. A to nejen po odborné a jazykové stránce. Snažíme se mu nabídnout servis, na který je v Německu zvyklý. Stručně řečeno: vybíráme si z německého prostředí to, co považujeme za standardní kvalitu, ale samozřejmě se považujeme za českou kancelář - třeba s německou kvalitou (smích).“
A projevuje se německá opatrnost?
„Myslím, že jsme méně opatrní než někteří Němci, kteří tady na trhu působí. Bereme na sebe riziko, ale určitě ne riziko špatné pověsti.“
Začínali jste krátce po revoluci, dají se porovnat nově příchozí právníci v 90. letech a dnes?
„To je nesrovnatelné. Někdy nově příchozím právníkům chybí skromnost, pokora… někdy mám pocit, že i hrdost na to být právníkem a s tím automaticky očekávané čestné jednání. To je ale samozřejmě individuální, člověk od člověka.
Přesto jsou asi lépe erudovaní než jejich předchůdci.
„Ano, jsou lépe připraveni. Před deseti lety byl problém najít do týmu kvalitního právníka, který je perfektně jazykově vybavený a má zkušenosti v oboru alespoň tři roky. Dnes jsou na trhu práce možnosti mnohem větší.
České pobočky Rödl & Partner mají více než dvě stě zaměstnanců – z nich v pražské i brněnské pobočce je jednačtyřicet právníků, kteří tak kanceláři dominují. „Asi je to tím, že jsem se právnické oddělení snažil dovést co možná nejdál. Jsme z celého Rödla největší advokátní kancelář v jednom místě,“ říká Petr Novotný s tím, že si říkají „jedna velká rodina“. V kanceláři vzniklo za víc než dvacet let prostředí, kde spolu bez problému funguje několik profesí. „Každá smlouva, která je u nás zpracovávaná, musí být zkontrolována všemi odděleními. Právník totiž může připravit skvělou smlouvu, ale daňově to nemusí fungovat. Klienti tak vidí, že nejsme jenom právníci. Týmy jsou propojeny a spolupracují spolu,“ vysvětluje. Přináší to s sebou samozřejmě méně prostoru pro individuální akci. Jak ale vedoucí partner zdůrazňuje, rivalita v jeho kanceláři není. „Lidé se mohou prosadit, ale musí najít správný nástroj. Tím není to, že někomu šlapu na špičky nebo ho pomlouvám. S arogancí u nás neuspějete,“ uzavírá s tím, že důležité je také chování samotných vedoucích týmů: „Nováčci samozřejmě nasávají atmosféru, je to řetězová reakce.“
Rödl & Partner se drží zásady MIM. „Mandant im Mittelpunkt“: ve středu všeho stojí klient. A „Mitarbeiter im Mittelpunkt“: ve středu všeho stojí i náš zaměstnanec. „Tyto hlavní zásady musíme prostě skloubit. Zaměstnanec není výrobní prostředek a klient není kasička, jsou to naši partneři,“ vysvětluje Petr Novotný. Klima v kanceláři se proto snaží udržet na takové úrovni, aby byli jeho kolegové v práci spokojeni – jak sám říká, aby si nešli jenom vydělat peníze. „To bohužel v současné době převažuje více – vydělat si maximum a za půl roku se poohlédnout, kde je možné dostat více a poté případně odejít,“ uzavírá s tím, že většina lidí, kteří jsou dnes v kanceláři, začala v devadesátých letech.
Fotografie naleznete >>> zde
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz