Na návštěvě u Salans: Konzervativní, flexibilní i dynamická kancelář
eFocus
Pokud jste už měli možnost navštívit pražskou kancelář mezinárodní firmy Salans, jistě budete souhlasit, že tato firma je „jiná“. Počínaje sídlem v areálu Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou a konče přístupem k právníkům, Salans si razí svou vlastní cestu. A ta je úspěšná. Pražská kancelář má navíc v rámci své mateřské firmy silné místo, a proto jsou na ní přesunuty některé regionální administrativní a řídící funkce.
Hned na úvod prohlídky poznamenává Ladislav Štorek, vedoucí partner pražského a bratislavského týmu, že pražská pobočka právní firmy Salans má velmi zajímavou historii. Vznikla již v roce 1991, a to v zásadě ve stejných prostorách, kde je dodnes. V té době byla součástí americké právní firmy Altheimer & Gray, která do České republiky a vůbec do regionu střední Evropy přišla jako jedna z prvních. „Na úplném začátku tvořili kancelář dva právníci. Kancelář se postupně rozrůstala a v polovině devadesátých let nás bylo kolem patnáct, po roce 2000 již přes dvacet. V důsledku první ekonomické krize v USA se pak v roce 2003 pražská pobočka (společně s řadou dalších kanceláři firmy v regionu) přesunula pod křídla firmy Salans, která nám nabídla zdaleka nejlepší perspektivu a možnost dalšího růstu,“ říká. Výsledkem bylo, že v roce 2003 začala pražská i bratislavská kancelář působit na trhu pod jménem Salans. „Jako Salans jsme tedy na trhu od roku 2003, ale ve skutečnosti zde náš tým působí od roku 1991, tj. přes dvacet let,“dodává.
Kancelář se léta svého působení rozrostla v rámci areálu kláštera Rytířského řádu křížovníků s červenou hvězdou ze třech původních místností do zhruba poloviny celého komplexu. Přítomnost a historie řádu (latinsky Ordo militaris Crucigerorum cum rubea stella in pede pontis Pragensis) je tu znát na každém kroku. Jedna ze zasedacích místností (je nutné poznamenat, že ta s nejimpozantnějším výhledem na Pražský hrad) je například umístěna v prostoru bývalé kaple. Advokáti, kteří díky rozlehlosti prostor mohou sedět po jednom, také s nadsázkou říkají, že mají své kanceláře v klášterních komůrkách. Jak Ladislav Štorek přiznává, během let padla na stůl otázka změny prostor několikrát. „Proti stěhování se však postavili jak naši právníci, tak i klienti. Ačkoliv areál díky své historii a jedinečnému duchu neumožňuje kanceláře nějak naprosto přebudovat nebo moderně uchopit, my jsme se zázemím i „oázou klášterního klidu“ v centru města naprosto spokojeni. A klienti jsou nadšeni,“říká.
„Stáhnout si dobré kolegy z jiných kanceláří, tomu se nebude bránit vůbec nikdo,“ vysvětluje Ladislav Štorek to, zda jsou spíše pro výchovu nových právníků nebo jejich hledání u konkurence. „Souhlasím s jedním z kolegů, který v této rubrice řekl, že nejlepší právníci mají největší ega a začlenit je do týmu je těžké. Pokud je ale někdo výborný právník a má na trhu dobré jméno a postavení, tak se jistě bude každá kancelář snažit ho do týmu nějak začlenit,“ dodává. Připomíná také to, že v posledních letech přešlo do Salans několik seniorů a dokonce partnerů z jiných kanceláří. „Je to tím, že je láká naše atmosféra, způsob práce, potenciál i to, jak mohou dál budovat svou praxi,“ říká. Na druhou stranu si ale v Salans právníky také rádi „vychovávají“. „Většina lidí, kteří jsou u nás dnes v partnerské pozici, si prošla ve firmě celým kariérním postupem. Já sám jsem tu v roce 1993 začínal jako student a někteří z dnešních partnerů tu byli studenti se mnou,“ vysvětluje Ladislav Štorek s tím, že na rozdíl od některých jiných kanceláří se v Salans snaží právníky, které si vychovají, udržet co nejdéle. „Byť chápu komerční přednosti politiky „up or out“, naše filozofie je trochu jiná. Snažíme se tým skládat a řídit tak, abychom lidem poskytli maximální prostor pro rozvoj jejich kariéry a současně jim umožnili flexibilně reagovat na to, jak se v průběhu života mění jejich potřeby a možnosti, např. díky rodině. To se nám doposud vždy velmi vyplácelo,“dodává.
Pro Ladislava Štorka je důležitá také otázka loajality právníků, které si dle svých slov kancelář mimořádně váží. To se kanceláři také vyplácí. „Poznat to bylo například v roce 2002, kdy zdejší právníky od práce neodradila ani tisíciletá voda.“, dodává se smíchem. I v těchto letech, kdy byznys obecně velmi kolísá, se kanceláři Salans díky svém přístupu k lidským zdrojům daří přizpůsobovat se potřebám trhu a vyhnout se masivnějšímu nabírání a propouštění. „Těch případů byla celá řada, a vlastně se to ve světě děje dodnes, že kanceláře rostou a pak najednou po desítkách lidi propouští. My jsme se tomuto dokázali vyhnout,“ říká vedoucí partner kanceláře.
A jak je to s onou pověstnou „firemní kulturou“? Slogan pod logem kanceláře uvádí, že v Salans mají odlišný přístup. Jak ale sám Ladislav Štorek s úsměvem přiznává, je fakt, že v dnešní době to o sobě tvrdí skoro každý. „My se ve firmě často a zdravě ptáme sami sebe, co to znamená. Mezinárodní právní firma Salans je skutečně přesvědčena, že je jiná. Proto, jak vznikla, proto jak se rozrostla, i proto jak dodnes funguje.“ Firmu založili v roce 1975 dva američtí právníci a jedna francouzská advokátka v Paříži. Carl Salans, Jeffrey Hertzfeld a Eliane Heilbronn odešli z velkých „mamutích“ firem a chtěli se věnovat právu „po svém“. Z týmu dvaceti lidí v roce 1975 jich je dnes přes 750. „Firma se sice rozrostla, přesto si zachovává multikulturní ráz a do určité míry i atmosféru doby, kdy byla založena. Historie, zejména díky osobnostem třech zakladatelů, ve firmě přetrvává. Dodnes nemá firma oficiální ústředí. Pro ilustraci - management je zčásti v Paříži a zčásti v Londýně, přičemž globálním vedoucím partnerem je Polák a v nejvyšších orgánech firmy jsou lidé jak ze Spojených států, tak z Prahy. Skutečně to je jiný model, než model řady našich konkurentů,“ dodává Ladislav Štorek.
V pražském týmu jsou kromě českých právníků i Američané a Britové, kteří zastřešují práci v regionu a také mají na starosti část globálního risk týmu. „Pražská kancelář je ještě o trochu víc jiná než Salans jako celek. My si to prostředí tady pěstujeme už hodně dlouho. Už pod hlavičkou Altheimer & Gray to bylo jiné. Je to specifikum dané týmem lidí, který tu máme i způsobem, jakým ten tým funguje,“ dozvídáme se. Jak už je řečeno na začátku reportáže, kancelář sídlí v prostorách kláštera. Velmi konzervativní prostředí se ale neodráží v týmu tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nenajdete zde například klasické a naprosto striktní oddělení týmů v anglosaském pojetí. „Podporujeme to, aby spolu všichni právníci pracovali navzájem a do určité míry bez ohledu na obor, a to absolutně zejména po dobu koncipientství. Vedeme lidi k tomu, aby se učili novým věcem a od jiných. Týmy vytváříme pro potřeby klientů a konkrétních projektů. V každém oddělení jsou přesahy a my je podporujeme,“ vysvětluje Ladislav Štorek.
„S mírnou nadsázkou říkám, že v naší kanceláři jsme všichni přátelé. A nechci, aby to znělo jako klišé. Trávíme spolu i nepracovní čas, a to je hrozně důležité. Protože jsou nakonec všichni v zásadě na stejné myšlenkové vlně a řada věcí, která by jinak mohla vytvořit třecí plochy, se řeší mnohem lépe,“ říká Ladislav Štorek. Vzpomněl si přitom na historku, kdy se jeho kolegové s klienty vsadili, a poté oslavili úspěšné dokončení transakce tím, že přeplavali Vltavu na druhý břeh a zpět. Na závěr jsme požádali Ladislava Štorka o shrnutí rázu jeho kanceláře. „Jsme přiměřeně konzervativní, zdravě flexibilní a optimisticky dynamičtí – prostě jiní“ odpovídá se smíchem a tím uzavírá prohlídku kanceláře Salans.
Fotogalerie k dispozici >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz