Nemovitosti v zahraničí vlastní stále více Čechů
Stále více Čechů vlastní nemovitosti v zahraničí. Staví se tak po bok Britů, Němců, Holanďanů i příslušníků dalších národností, kteří si pořizují druhé bydlení v atraktivních turistických destinacích. Důvodů rostoucího zájmu je hned několik. Ekonomická nejistota nutí lidi hledat bezpečný přístav pro svoje finance, které chtějí chránit před inflací. Investice v jiné měně je zároveň vhodnou diverzifikací pro případ nepříznivého vývoje kurzu koruny. Pro většinu lidí je ale pořízení apartmánu či domu u moře nebo třeba v Alpách kombinací splněného snu s racionálním ekonomickým rozhodnutím.
Podle výzkumu Asociace českých stavebních spořitelen koupi nemovitosti v zahraničí zvažuje téměř 30 % Čechů.ve věku 18–65 let s čistým příjmem domácnosti vyšším než 60 tisíc Kč. Zvýšený zájem potvrzuje i Jan Rejcha, CEO společnosti Rellox, která se zaměřuje především na prodej nových developerských projektů u moře a na horách.
“Poptávka začala výrazně růst během pandemie koronaviru, dalším impulsem byl ruský vpád na Ukrajinu a také současná nejistá ekonomická situace a vysoké ceny nemovitostí v tuzemsku,” říká Jan Rejcha.
Kde Češi nejčastěji investují
“Češi kupují nemovitosti v zahraničí nejčastěji u moře. A čím blíže k moři, tím lépe. Na horách zase co nejblíže k lanovce. Zájem je ale také o nemovitosti u jezer a stále větší pozornosti investorů se těší také investiční byty v zahraničních metropolích,” uvádí Jan Rejcha.
Z přímořských destinací je největší zájem o nemovitosti ve Španělsku. To je atraktivní celoročně příjemným podnebím, dopravní dostupnost nejatraktivnějších lokalit je zajištěna celoročními pravidelnými leteckými linkami. Vedle oblastí jako Costa del Sol nebo Costa Blanca jsou oblíbené také Kanárské ostrovy nebo Mallorca.
Španělsko, Costa Blanca: Luxusní apartmány jen 350 metrů od zlatavé pláže
Podobně velký zájem je o bydlení v Chorvatsku. Země je od roku 2023 součástí eurozóny i schengenského prostoru, což je zjednodušením pro turisty, přispívá to ale i ke zvýšení zájmu zahraničních investorů. Ti tvoří v přímořských oblastech zhruba třetinu poptávky po nemovitostech.
Chorvatsko, Trogir: Moderní apartmány v 1. linii u moře
Alpským destinacím kralují nemovitosti v Rakousku. To je atraktivní krátkou dojezdovou vzdáleností a relativně příznivou cenovou hladinou realit. Díky propracovanému systému správy nemovitosti a dalšího pronájmu bez starosti pro majitele je první volbu pro ty, kteří chtějí kombinovat vlastní užívání s dalším pronájmem.
Itálie díky svojí rozmanitosti nabídne bydlení u jezer, v čarokrásném Toskánsku, u nádherných pláží nebo v Dolomitech. Italské nemovitosti právě v Dolomitech mohou být zajímavou alternativou k Rakousku pro ty, kteří chtějí svůj dům či apartmán využívat především pro vlastní potřebu..
Itálie, Lago di Garda: Exkluzivní apartmány v 5* resortu na břehu jezera Lago di Garda
Z mimoevropských destinací Češi investují např. do nemovitostí v Dubaji, v hledáčku ale nechybí ani Florida, Mauricius nebo třeba Kapverdské ostrovy.
Jak funguje správa nemovitosti v zahraničí
Jedna z prvních otázek, která zájemce o koupi nemovitosti v zahraničí napadne, se bude týkat zajištění správy nemovitosti a jejího případného pronájmu.
U mnoha developerských projektů je předem nastavená profesionální agentura, která se postará o správu i pronájem nemovitosti. Takřka pravidlem to je u projektů v Rakousku. V případě přímořských destinací se situace liší projekt od projektu. Tam, kde správa nemovitosti není nastavena přímo developerem, lze využít služeb místních agentur.
Rellox má v klíčových zemích na místě svoje spolupracovníky, kteří mají dokonalou znalost místního prostředí a mohou pomoci i se servisem po zakoupení nemovitosti.
Španělsko, Costa del Sol? Přepychové apartmány na Costa del Sol jen 550 m od pláže
Kolik nemovitosti v zahraničí stojí?
Rozsah cen nemovitostí v jednotlivých zemích je samozřejmě velmi široký. Záleží na lokalitě, typu nemovitosti, jejím stáří, stavu atd. Obecně platí, že si bydlení u moře můžete pořídit v cenovém intervalu od cca sto tisíc až po několik milionů eur.
V případě nových developerských projektů, na které se společnost Rellox specializuje, činila v roce 2023 průměrná cena 433 862 euro. Nejdražší nemovitosti Češi nakupovali ve Španělsku, kde se průměrná cena vyšplhala na 523 273 euro, nejlevnější naopak v Polsku, kde byla průměrná cena 264 950 euro. Nejčastěji se cena pořizovaných nemovitostí pohybuje od 250 do 500 tisíc euro.
Na webu společnosti Rellox naleznete nabídku kvalitních nemovitostí v zahraničí od renomovaných developerů.
Na Strži 2102/61a
140 00 Praha 4
Tel.: +420 222 243 325
e-mail: info@rellox.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz