Nemusí být vždy aktuálním tématem v advokacii některá z otázek hmotného či procesního práva, ale i otázky týkající se advokacie samotné
eFocus
Nedávno jsem si vzpomněl na rok 1971, kdy v rámci přednášek na právnické fakultě v Brně profesor římského práva doktor Jiří Cvetler (1902-1992) prohlásil, že svět je čím dál menší, a to v návaznosti na to, kde všude zanechalo římské právo stopy, a to ve vztahu ke komunikačním možnostem tehdejších sedmdesátých let. Netušil tehdy pan profesor, stejně jako my studenti, jaké komunikační schopnosti a možnosti budeme mít dnes. Rovněž tak tehdy v sedmdesátých letech v politicky rozděleném světě se netušilo, co bude zapotřebí vykonat o 35 let později v souvislosti s komunikací a z objektivní nutnosti.
Tento rozdíl a vývoj se týká i advokacie. Tato se v tehdejších letech vykonávala vždy v každém státě zvlášť. Vyvíjela se dle míry demokracie v tom kterém státě. Nastala však nová komunikační doba znamenající volný pohyb zboží, kapitálu, osob, a tím z hlediska advokacie potřeba poskytovat právní služby i v zahraničí. A zde bylo třeba hledat možnosti, a to jednak komunikační a jednak jednotící, jak sjednotit všechny předpisy týkající se výkonu advokacie v jednotlivých státech. Není to pouze otázka přizpůsobit se západním advokaciím v Evropě a jejich výkonu našeho povolání, ale jde o to, že i advokacie východních států má svoje zkušenosti do jednotícího procesu. Má totiž bohaté zkušenosti s ingerencí výkonné moci do výkonu advokacie v předchozím politickém uspořádání, což se i v současné době jeví aktuální.
Zde je právě výhodou, že současné telekomunikační možnosti dávají možnost si rychle sdělovat zkušenosti, jehož výsledkem samozřejmě je obecné poznání a snaha o sjednocení. V současné době pak zaznamenáváme pokusy omezit advokacii z hlediska samosprávy, kterým je třeba zabránit a v tomto směru je třeba nových komunikací využívat, neboť omezení samosprávného výkonu advokacie není lékem na řešení současné ekonomické krize, která ve svém důsledku je pouze výsledkem krize mravní.
V tomto směru je třeba hledat objektivní nutnost sjednotit v rámci evropských možná i světových advokacií vše, co se sjednotit dá, neboť toto zvýší postavení advokacie ve společnosti, posiluje vztahy mezi jednotlivými advokátními komorami, nakonec i mezi jednotlivými advokáty, ale především tyto skutečnosti ochraňují naše klienty.
Moderní komunikační prostředky nechť jsou nám pak v této činnosti pomocníkem a nikoliv nepřítelem.
JUDr. Petr Poledník,
advokát, místopředseda ČAK
Advokátní kancelář JUDr. Petra Poledníka
Příkop 843/4
604 12 Brno
Tel.: +420 545 176 116
Fax: +420 545 240 979
e-mail: akpolednik@akpolednik.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz