Novinky z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc červenec 2021
Vážení čtenáři,
v červencovém vydání newsletteru Vám opět přinášíme novinky ze světa finanční regulatoriky. I přes čas prázdnin byl červenec na novinky poměrně bohatý. Zejména bychom naše čtenáře rádi upozornili na nový návrh směrnice o spotřebitelském úvěru, strategii ke zvýšení udržitelnosti finančního systému EU, a zvláště pak na rozsáhlý balíček legislativních návrhů v oblasti AML/CFT a Q&A k nim, vše z pera Evropské komise. Mezi další důležité novinky patří bezesporu i zpráva o marketingových požadavcích a propagačních sděleních podle nařízení o usnadnění přeshraniční distribuce fondů kolektivního investování od ESMY a pokyny k zásadám řádného odměňování s ohledem, mimo jiné, na genderovou rovnost dle CRD V.
Aktuality jako obvykle dělíme podle příslušných regulovaných sektorů.
Regulace s působností napříč sektory
- 28/07: EK – Návrh směrnice o spotřebitelském úvěru – EK schválila návrh směrnice o spotřebitelském úvěru, který má nahradit stávající směrnici o smlouvách o spotřebitelském úvěru (2008/48). Návrh je momentálně projednáván v Radě EU a EP, přičemž vyjednávání o podobě nového předpisu mezi jednotlivými členskými státy a EK by mělo začít v září letošního roku.
- 20/07: ESMA – Aktualizace seznamů Q&A – ESMA aktualizovala seznamy Q&A v těchto oblastech:
- AIFMD (sekce XV – pokyny k výkonnostním poplatkům u SKIPCP a některých typů AIF);
- Aplikace směrnice SKIPCP (sekce XI – pokyny k výkonnostním poplatkům u SKIPCP a některých typů AIF);
- Poskytování informací podle MiFIR (Q2 – Identifikátor právnické osoby emitenta LEI);
- Nařízení o prospektu; a
- Nařízení o referenčních hodnotách (působnost BMR nařízení a Referenční hodnoty EU související se změnou klimatu, referenční hodnoty EU harmonizované s Pařížskou dohodou a zveřejňování referenční hodnot souvisejících s udržitelností).
- 14/07: ECB – Spuštění projektu digitálního eura – Eurosystém spustil v rámci projektu digitálního eura dvouletou zkušební fázi, s cílem zanalyzovat klíčové problémy týkající se designu projektu a distribuce digitální měny. Tato fáze navazuje na devět měsíců trvající experimentální fázi, která následovala po zveřejnění projektu digitálního eura a během které nebyly identifikovány žádné zásadní technické překážky. Výsledný design fungování tohoto projektu by měl reflektovat preference uživatelů a technická doporučení ze strany obchodníků i prostředníků.
- 06/07: EK – Nová strategie zvýšení udržitelnosti finančního systému EU a související seznam Q&A – Následující opatření byla přijata EU v souvislosti s udržitelným financováním:
1. nová strategie udržitelného financování, zahrnující šest okruhů:
- rozšíření stávajícího souboru nástrojů pro udržitelné financování,
- větší zapojení malých a středních podniků a spotřebitelů skrze poskytnutí vhodných nástrojů a pobídek k získání přístupu k financování transformace k udržitelné ekonomice,
- posílení odolnosti hospodářského a finančního systému vůči rizikům v oblasti udržitelnosti,
- navýšení příspěvku finančního sektoru na podporu udržitelnosti,
- zajištění integrity finančního systému EU a sledování jeho přechodu k udržitelnosti, a
- rozvíjení mezinárodních iniciativ a norem v oblasti udržitelného financování a podpora pro partnerské země EU;
2. návrh standardu EU pro zelené dluhopisy (EUGBS), na jehož základě má být vytvořen dobrovolný standard pro všechny emitenty dluhopisů za účelem financování udržitelných investic; a
3. akt v přenesené pravomoci doplňující článek 8 taxonomického nařízení, který vyžaduje, aby finanční i nefinanční společnosti poskytovaly investorům informace o vlivu svých aktiv a ekonomických činností na životní prostředí; akt stanovuje obsah, metodiku a podobu předkládání informací, které mají velké finanční a nefinanční společnosti zveřejňovat o velikosti obchodních, investičních nebo úvěrových činností.
- 02/07: ESMA/EBA – Aktualizace společných pokynů k posouzení vhodnosti členů vedoucího orgánu a osob zastávajících klíčové funkce a finální pokyny k vnitřní správě a řízení podle směrnice 2013/36/EU (CRD V) – ESMA a EBA vydaly:
1. finální zprávu k revidovaným pokynům k posouzení vhodnosti členů vedoucího orgánu a osob zastávajících klíčové funkce podle směrnice CRR a MiFID II, a
2. pokyny k vnitřní správě a řízení,
zrevidované v souvislosti se změnami, které představila směrnice CRD V a směrnice o investičních podnicích (IFD)a to především v souvislosti s riziky praní špinavých peněz, financování terorismu a genderové vyváženosti. Finální pokyny budou aplikovatelné od 31/12/2021.
Platební služby
- 30/07: EBA – Objasnění šestého souboru otázek ohledně rozhraní pro programování aplikací (Application Programming Interface) – EBA zveřejnila vysvětlení k souboru otázek, který vznesli účastníci její pracovní skupiny pro programovací rozhraní aplikací podle směrnice o platebních službách (PSD2). Vysvětlení reaguje na otázky ohledně ověřování pomocí elektronických podpisů, biometrie a ověřování v mobilních aplikacích, prevence podvodů v souvislosti se sociálním inženýrstvím, možností poskytovatelů služeb provádění platby odmítnout pokyn plátce k provedení platební transakce a složitosti procesu ověřování.
- 15/07: EBA – Konzultace k návrhu pokynů k vynětí omezené sítě z oblasti působnosti podle směrnice o platebních službách (PSD2) – EBA vydala konzultační dokument týkající se pokynů, které mají za cíl objasnit aplikaci požadavků na definici služeb založených na specifických platebních prostředcích, které lze použít pouze omezeným způsobem dle čl. 3 písm. k) PSD2 z působnosti PSD2. Mezi tyto prostředky patří např. kupony a věrnostní karty do obchodů, palivové karty, průkazy veřejné dopravy či stravenky a jiné jídelní vouchery.
Investiční společnosti a fondy
- 01/07: ESMA – První zpráva o marketingových požadavcích a propagačních sděleních podle nařízení o usnadnění přeshraniční distribuce fondů kolektivního investování (2019/1156) – ESMA zveřejnila první zprávu týkající se vnitrostátních pravidel regulujících marketing investičních fondů podle nařízení o fondech kolektivního investování. ESMA v dokumentu předkládá obecný přehled o marketingových požadavcích napříč členskými státy a analyzuje účinky vnitrostátních zákonů, regulací a správních předpisů upravujících marketing investičních fondů.
Kapitálový trh
- 15/07: ESMA – Prohlášení ke zveřejňování prospektu a k ochraně investorů ve vztahu ke společnostem založeným za účelem akvizice (Special Purpose Acquisition Companies - SPACs) – ESMA vydala veřejné prohlášení, ve kterém formuluje svou představu o způsobu, jakým by měli emitenti splnit zvláštní požadavky na zveřejňování informací podle nařízení o prospektu, aby se zvýšila srozumitelnost prospektu SPACů. ESMA dále upozorňuje, že investice do SPACů nemusí být pro každého investora vhodnou investicí kvůli rizikům spojeným s rozředěním podílu, střetem zájmů v souvislosti s pobídkami sponzorů a nejistotou ohledně identifikace a evaluace cílové společnosti, přičemž zdůrazňuje význam správného uplatňování pravidel pro správu a řízení produktů podle směrnice MiFID II a jejich úlohu při zajišťování ochrany investorů.
- 13/07: ESMA – Metodika k posuzování ústřední protistrany ze třetí země podle čl. 25(2c) EMIR – ESMA zveřejnila metodiku k posuzování, zda určité ústřední protistrany ze třetích zemí a některé jejich clearingové služby nejsou takového systémového významu, že by tyto protistrany neměly mít možnost poskytovat clearingové služby v rámci EU.
- 13/07: ESMA – Varování pro podniky a investory ohledně rizik spojených s poplatky za order flow (tok realizovaných pokynů) – ESMA vydala veřejné prohlášení, ve kterém varuje podniky a investory před riziky vznikajícími v souvislosti s platbami za order flow a z určitých praktik makléřů neúčtující transakční poplatky (např. Robinhood či eToro). ESMA v prohlášení upozorňuje mimo jiné na to, že by podniky měly zvážit, zda jsou po přijetí plateb za order flow schopny splnit příslušné požadavky MiFID II, zejména pak požadavky týkající se best execution (provedení pokynu za nejlepších podmínek), střetu zájmů, pobídek a transparentnosti nákladů.
- 05/07: EBA – Finální návrhy technických standardů ke zlepšení spolupráce v oblasti dohledu nad investičními podniky – EBA vydala finální návrh regulačních technických standardů (RTS) a prováděcích technických standardů (ITS) ke zlepšení spolupráce a výměny informací mezi příslušnými orgány zapojenými do obezřetnostního dohledu nad investičními podniky. Návrh RTS týkajících se kolegií orgánů dohledu nad skupinou investičního podniku konkretizují podmínky, na základě kterých kolegia orgánů dohledu vykonávají své úkoly. Návrh RTS a ITS týkajících se výměny informací mezi příslušnými orgány domovského a hostitelského státu doplňuje výše zmíněný návrh o kolegiích a zabývá se situacemi, kdy investiční podniky působí v jiném členském státě prostřednictvím pobočky nebo na základě volného pohybu služeb, kde kolegia být zřízena nemusí.
- 01/07: EBA – Stanovisko k vhodným postupům při dohledu a aplikaci donucovacích opatření při licenčních řízeních u investičních podniků jako úvěrových institucí dle čl. 8a CRR – EBA zveřejnila stanovisko k usnadnění implementace nařízení o investičních podnicích (IFR) a směrnice o investičních podnicích (IFD). IFR a IFD klasifikují investiční podniky podle jejich obchodního modelu a velikosti, přičemž velikost investičních podniků se posuzuje podle rozličných prahových hodnot. Stanovisko pak poskytuje pokyny, jak by měly investiční podniky postupovat v případě, že panuje nejistota ohledně žádostí o licenci pro úvěrovou instituci v situaci, kdy stále ještě nebyl vydán akt v přenesené působnosti stanovující metodiku pro výpočet nejvyšší prahové hodnoty (prahová hodnota 30 miliard EUR).
Banky
- 28/07: EBA – Pokyny k monitorování prahových hodnot ke zřízení zprostředkujícího mateřského podniku v EU – EBA zveřejnila finální podobu pokynů k monitorování prahových hodnot a dalších procedurálních aspektů ke zřízení zprostředkujícího mateřského podniku v EU dle čl. 21b směrnice o přístupu k činnosti úvěrových institucí a o obezřetnostním dohledu nad úvěrovými institucemi (2013/36), které upřesňují, jak by měly skupiny ze třetích zemí vypočítávat a sledovat celkovou hodnotu svých aktiv v EU, aby bylo zajištěno včasné uplatnění požadavků na zprostředkující mateřský podnik.
- 26/07: ČNB – Přístup k hodnocení způsobilosti k řešení krize – ČNB vydala svůj přístup k hodnocení způsobilosti k řešení krize institucí (potažmo jejich skupin), s cílem dosáhnout důvěryhodnosti a proveditelnosti strategií řešení případného selhání instituce (nebo její skupiny) prostřednictvím implementace některého z nástrojů pro řešení krize dle zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu (ZOPRK). Přijetím tohoto přístupu ČNB přijala přístup Jednotného výboru pro řešení krizí (Single Resolution Board – SRB) definovaný v rámci dokumentu Expectations for Banks (EfB). Dokument EfB představuje sedm rozměrů pro hodnocení způsobilosti k řešení krize, které jsou ČNB postupně analyzovány a v případě potřeby i doplněny o vhodný výklad či bližší specifikaci odpovídající českým reáliím.
- 21/07: EBA – Metodika k mystery shoppingu – EBA vydala metodickou příručku k mystery shoppingu (technika sběru dat, v rámci které osoba provádějící průzkum vystupuje jako normální zákazník s cílem získávat informace o produktech a službách a jejich kvalitě). Tato příručka byla vypracována na základě zjištění a postupů uvedených ve zprávě EBA o činnostech příslušných národních orgánů zveřejněná na začátku tohoto roku. Příručka v sedmi krocích uvádí, jak mohou být činnosti v rámci mystery shoppingu koncipovány a prováděny, jak mohou příslušné národní orgány používat tuto příručku jako doplněk k jiným stávajícím nástrojům dohledu a jak tyto činnosti přizpůsobit konkrétním okolnostem, cílům a pravomocím v rámci mystery shoppingu svěřených příslušným orgánům podle vnitrostátního práva a/nebo práva EU. Užití této příručky není povinné.
- 13/07: EBA – Finální pokyny týkající se užívání datových vstupů v rámci rizikového ukazatele očekávaného deficitu – EBA uveřejnila finální zprávu k pokynům týkajícím se užívání datových vstupů v rámci rizikového ukazatele očekávaného deficitu na základě přístupu interního modelu (Internal Model Approach). Pokyny mimo jiné objasňují požadavky, které by měly splňovat datové vstupy používané pro stanovení scénářů budoucích šoků uplatňovaných na modelovatelné rizikové faktory. Pokyny budou aplikovatelné od 01/01/2022.
- 08/07: ČNB – Standardizovaný způsob vykazování pořadí pohledávek – ČNB zveřejnila standardizovaný způsob vykazování pořadí pohledávek podle insolvenčního zákona pro účely plnění požadavků plynoucích z nařízení CRR a směrnice BRRD s ohledem na podávání zpráv pro účely dohledu a zveřejňování minimálních požadavků na kapitál a způsobilé závazky.
- 02/07: EBA – Pokyny k zásadám řádného odměňování – EBA zveřejnila aktualizované znění pokynů k zásadám řádného odměňování, revidované na základě ustanovení CRD V, především pak ustanovení o genderové neutralitě v rámci řádného odměňování. Konečné znění pokynů rovněž zohledňuje postupy dohledu a objasňuje některé aspekty bonusů za udržení v zaměstnání a odstupného. Pokyny budou aplikovatelné od 31/12/2021.
Pojišťovny
- 12/07: EIOPA – Stanovisko k používání technik ke snižování rizik pojišťovnami a zajišťovnami – EIOPA vydala stanovisko k používání technik ke snižování rizik pojišťovnami a zajišťovnami, které mimo jiné obsahuje soubor doporučení určených příslušným vnitrostátním orgánům (NCA) s cílem zajistit sbližování dohledu.
- 12/07: EIOPA – Stanovisko k postupům v oblasti dohledu a očekávání v případě porušení kapitálového požadavku na solventnost – EIOPA zveřejnila stanovisko k postupům v oblasti dohledu a očekávání v případě porušení kapitálového požadavku na solventnost, jež má za cíl podpořit sbližování dohledu v situacích, kdy pojišťovny a zajišťovny poruší svůj kapitálový požadavek, zejména pokud jde o požadovaný ozdravný plán. Postupy dohledu musí být v takových situacích flexibilní a měly by zohledňovat konkrétní situaci dané pojišťovny či zajišťovny.
- 08/07: EIOPA – Tři nové publikace týkající se udržitelného financování – EIOPA v rámci své podpory boje proti rizikům souvisejících s klimatickými změnami zveřejnila následující dokumenty:
- zprávu o upisování a oceňování neživotního pojištění s ohledem na změnu klimatu, která se zaměřuje na problémy pojišťování v souvislosti s častějším výskytem a vážností přírodních katastrof v důsledku klimatických změn;
- metodický dokument o možném zahrnutí změny klimatu do standardního vzorce Nat Cat (natural catastrophes); a
- pilotní informační panel o nedostatku pojistné ochrany v případě přírodních katastrof.
AML
- 20/07: EK – Balíček zákonných návrhů v oblasti AML/CFT a Q&A k nim – EK představila nový balíček legislativních návrhů v oblasti AML/CFT, včetně návrhu na vytvoření nového samostatného orgánu pro boj s praním špinavých peněz (AMLA). Cílem tohoto balíčku je zlepšit odhalování podezřelých transakcí a činností a odstranit mezery využívané k praní špinavých peněz nebo financování teroristických aktivit prostřednictvím finančního systému. Mezi představené legislativní návrhy patří:
1. nařízení zřizující nový evropský orgán pro AML, zodpovědný za:
- dodržování pravidel a požadavků jednotlivých evropských směrnic a nařízení v oblasti AML;
- kooperaci mezi jednotlivými finančními analytickými úřady;
- periodická hodnocení orgánů dohledu na poli financí a vzájemná hodnocení (peer reviews) nefinančních dohlížitelů;
- vydávání regulačních technických standardů a prováděcích technických standardů (včetně pokynů a doporučení) v rámci výše zmíněných oblastí;
2. nařízení AML/CFT, obsahující, mimo jiné, úpravu:
- due diligence zákazníků a skutečných majitelů;
- propojení národních registrů bankovních účtů, díky kterému budou mít jednotlivé finanční analytické úřady k těmto účtům rychlejší přístup;
- podmínek, které se vztahují na zpracování osobních údajů citlivější povahy povinnými osobami; a
- zpřesnění požadavků na povinné osoby týkajících se povinnosti zavést směrnice k identifikaci a hodnocení rizik v oblasti AML/CFT na základě přístupu založenému na riziku (risk-based apporach);
3. 6. AML směrnice, zavádějící, mimo jiné:
- úpravu registrů a mechanismů skutečných majitelů, bankovních účtů a nemovitostí;
- nová ustanovení týkající se finančních analytických úřadů, správních opatření a sankcí a dohledových orgánů;
4. revize nařízení o informacích doprovázejících převody peněžních prostředků (2015/847), na základě které by mělo být možné sledovat transfery virtuálních aktiv.
• 05/07: FATF – Hodnocení implementace revidovaných standardů pro virtuální aktiva a poskytovatele služeb spojených s virtuálním aktivem – FATF zveřejnil dvanáctiměsíční hodnocení implementace standardů pro virtuální aktiva a poskytovatele služeb spojených s virtuálním aktivem. FATF se v hodnocení zabývá, jak jednotlivé jurisdikce a soukromý sektor implementovaly revidované standardy v období od prvního hodnocení těchto standardů, a též změnami v typologii, rizicích a tržní struktuře sektoru virtuálních aktiv.
• 01/07: ČNB – Vyhláška č. 67/2018 Sb. , o některých požadavcích na systém vnitřních zásad, postupů a kontrolních opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu – ČNB zveřejnila aktualizované znění vyhlášky č. 67/2018 Sb. s účinností od 01/07/2021.
Mgr. Ondřej Havlíček, LL.M.
Mgr. Matěj Šarapatka, LL.M.
Schönherr Rechtsanwälte GmbH, organizační složka
Jindřišská 937/16
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
Fax: +420 225 996 555
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz