Obědy pro děti: jídlem to jen začíná!
Jmenují se Honza a Anna. Seznamte se. Jsou to vrstevníci, mohli by být kamarádi, ale nejsou. Možná ale jednou budou. A třeba i díky projektu Obědy pro děti, za kterým stojí obecně prospěšná společnost Women for Women, Ivany a Pavla Tykačových. Projekt od svého založení v roce 2013 poskytl obědy už více než deseti tisícům školáků, jejichž rodiče jim vzhledem k nelehké sociální situaci nemohli zaplatit školní obědy.
Anička je soudem svěř e na do pěs tounské péč e své babičk y a dědečka, oba jsou ve starobní m dů chodu. Babič ka se ještě stará o starš í ho bratra Aničky, který je v diagnostické m ú stavu. S matkou se děti nestýk ají. Babičk a trpí onkologickým onemocněn ím a má tak zásadně zvýš e né ná- klady na zdravotní péč i . Oba prarodiče se snaží ze všech sil.
Co mají Honza a Anička společného? Kromě toho, že se jejich rodiče a prarodiče dennodenně perou se zdravotními problémy, snaží se dětem zajistit základní potřeby, tedy hlavně jídlo, ošacení a vzdělání. Na mnoho věcí se ale i přes jejich veškerou snahu nedostává. Patří k nim i školní obědy. Prostě na ně už v extrémně napjatých rodinných rozpočtech nezbývají peníze. Děti jsou proto bez nich částečně nebo úplně, nemají pestrou a mnohdy vlastně skoro žádnou stravu během školního vyučování. Jsou hladové, což se odráží na jejich náladě i na školním prospěchu.
Stop. Pro Honzu a Aničku se už jedná vlastně o minulost. Krušnou realitu jim alespoň do jisté míry pomohl zmírnit projekt Obědy pro děti. „Snažíme se pomáhat především dětem, jejichž rodiče se dostali do tíživé situace, kterou se snaží řešit. Děti jsou bez oběda dlouhodoběji, nemají vidinu zlepšení situace, a pro mnohé z nich mohou být obědy ve školní jídelně mnohdy jediným, pravidelným teplým jídlem,“ říká Ivana Tykač, ředitelka organizace Women for Women, která projekt založila, když před pár lety v televizi viděla repor
táž v pořadu 168 hodin o dětech, které nemohou chodit do školní jídelny na obědy.
Díky projektu se školní obědy jen v roce 2016 dostaly k 5214 dětem, nejčastěji v Moravskoslezském kraji, nejméně pak na Vysočině. Za dobu existence projektu se jedná již o více jak deset tisíc školáků. To bylo možné ale jen díky tomu, že se prostřednictvím projektu za čtyři roky jeho existence podařilo vybrat více než 70 milionů korun, které darovali manželé Tykačovi, dobrovolní dárci a zásadním způsobem na něj přispívá také Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, který projekt velmi významně finančně podpořilo v kalendářním roce 2016 a 2017. Pro letošní rok to bylo 25 milionů korun, čehož si velmi vážíme. Pozadu nezůstává ani Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, které jako první projektu dalo svou záštitu již v roce 2014 a svým projektem Obědy do škol v rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci z Evropských fondů pomáhá v posledních dvou letech tam, kde projekt Obědy pro děti pomoci nemůže. A právě z tohoto důvodu jsme v březnu podepsali s Ministerstvem práce a sociálních věcí Memorandum o spolupráci. Společně tak můžeme o této velmi rozšířené problematice lépe informovat veřejnost a vzájemně doplňovat naše projekty tak, aby se pomoc dostala k co největšímu počtu potřebných dětí. Díky Operačnímu programu MPSV, resp. projektu Obědy do škol tak mohou získat pomoc i děti z mateřských škol, na které se náš projekt Obědy pro děti nezaměřuje.
Na první pohled je problematika absence školních obědů relativně banální věc, ve skutečnosti ale může mít podle psychologů i pedagogů fatální důsledky pro psychický a sociální vývoj dítěte. Jak je známo, děti bez oběda nemají dostatek energie a chuť se učit. Co je ale horší, děti, které nechodí na školní obědy, mohou být v budoucnu ještě víc společensky znevýhodněné. Projekt chce zabránit tomu, aby situace pro děti bez oběda vyústila v dlouhodobější vyčleňování z kolektivu. Spolužáci obědvají, smějí se, mají společné zážitky ze školní jídelny a dítě bez oběda o to všechno přichází.
„Objevují se i případy, kdy sami rodiče odmítají posílat děti do školy. Jednoduše se stydí za to, že jim nemohou platit obědy,“ uvedla Ivana Tykač. Dodala, že tyto děti se často nemohou se svými spolužáky účastnit placených školních aktivit, jako jsou výlety, výstavy, divadlo nebo plavání.
V projektu Obědy pro děti se každým rokem potvrzuje, jak zásadní pozitivní dopady má poskytnutá pomoci na podpořené děti – zlepšení školní docházky, zlepšení prospěchu, zvýšení iniciativy a aktivity dětí, motivace, zvýšení sebevědomí, zlepšení zdravotního stavu, lepší začlenění v kolektivu, získání základních stravovacích, stolovacích a hygienických návyků atd.
Za dotovaným obědem, který žák dostane ve své školní jídelně, stojí také ředitelé škol společně s pedagogy. Společnými silami vytipovávají děti, které pak díky OPD dostanou svůj oběd. Finanční příspěvek na obědy ale není poskytován přímo rodinám dětí. Pomoc přichází přímo prostřednictvím základních škol, zapojených do projektu, a to na základě darovací smlouvy tak, aby se obědy dostaly opravdu k dětem, nezkomplikovalo to ještě více situaci jejich rodičů a pomoc nemohla být zneužita. Je tedy nutná úzká a aktivní spolupráce se základními školami. S každou základní školou je řešena žádost individuálně. Děti mají uhrazeny obědy až do konce školního roku. Projekt je celorepublikový a může se do něj přihlásit jakákoli základní škola z České republiky.
„V loňském školním roce bylo do projektu zapojeno devět našich žáků. Prokazatelně se z nich v prospěchu zlepšili čtyři,“ uvedla metodička prevence ZŠ v Kardašově Řečici Lenka Míchalová a dodala, že děti jsou dnes veselejší a více se o všechno zajímají. Také poukázala na fakt, že rodičům teď zbývá více peněz na pomůcky pro vyučovaní, které děti dříve neměly a chyběly jim.
Jedním ze základních principů OPD je ochrana identity dětí zařazených do projektu. „Anonymita jejich údajů je zaručena, zásadně nezveřejňujeme jména dětí a rodin, zařazených do projektu. Škola, do které dítě dochází, samozřejmě ví, o koho se jedná, ale dodržuje pravidla a diskrétnost při vyřízení příspěvků a zajištění obědů. V tomto je projekt velice křehký,“ popisuje Jana Skopová, manažerka charitativních projektů manželů Tykačových, která má projekt na starosti a dodává: „Pokud si rodiče přejí, aby jejich děti nevěděly, že jim platí obědy někdo jiný, tak se jim to společně se školami snažíme zajistit. Pro děti to není důležitá informace a rodiče, kterým náš projekt Obědy pro děti pomáhá, si pomoci velmi váží. Velké procento dětí tedy ani neví, že jim hradí obědy někdo jiný.“
Dárci nepodporují konkrétní děti, ale projekt jako celek. Pomoc je čerpána dle aktuálního stavu. Finanční podporu dárců je možno po individuální konzultaci směřovat do konkrétního regionu. Základní školy nevyčerpané zálohy vyúčtovávají a případné přeplatky (nemoc, nepřítomnost ve škole) vrací zpět na transparentní účet projektu. To je také zakotveno v darovacích smlouvách. Finanční prostředky z transparentního účtu jsou ve 100 procentech případů využity pouze na platby školních obědů pro konkrétní děti.
Ačkoli se jedná o velice úspěšný projekt, který velmi jednoduše, rychle a efektivně pomáhá dětem, je zřejmé, že vzhledem k rostoucímu počtu dětí, které jsou do něj každoročně zapojeny, není situace nikterak uspokojivá a vykresluje do jisté míry sociální situaci části rodin v České republice. Nezbývá než doufat, že dětí jako je Honza a Anna nebude v budoucnu přibývat.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz