Ocenění Flamma pro inspirativní právničky má osmnáct finálových nominací
Projekt #PRVNÍCH100LET, který se věnuje historii, současnosti a budoucnosti žen v právu, představil shortlist finálových nominací třetího ročníku česko-slovenského ocenění Flamma. Jsou mezi nimi nejen výjimečné lidskoprávní aktivistky, uznávané akademičky a úspěšné firemní experty či advokátky, ale poprvé také muž – právník.
Ocenění Flamma hlásí letošní finálové nominace, mezi kterými jsou výjimečné osobnosti jak z Česka, tak Slovenska. Osmnáctka shortlistovaných nominací obsahuje zástupkyně různorodých právnických profesí, které spojuje inspirativní dopad v co nejširším smyslu. „Jde o pomoc potřebným, byznysové úspěchy či aktivity se skutečně celospolečenským dopadem. Jsme hrdí na pestrý finálový mix osobností s různými životními i profesními zkušenostmi, který dokládá, že inspiraci se meze nekladou,“ říká zakladatel projektu #PRVNÍCH10LET Jaroslav Kramer s tím, že vyhlášení nových laureátek (či laureátů) se již tradičně uskuteční na setkání Právničky na Jatkách na konci února.
První mužský finalista i nominace pro výjimečný spolek
Vůbec poprvé je na ocenění Flamma nominovaný muž, a to autor, publicista a popularizátor boje proti sexualizovanému násilí a zneužívání, domácímu násilí a šikaně Pavel Houdek. „Již od svého počátku je ocenění určeno nejen pro současné inspirativní dámy v oblasti práva z Česka a Slovenska, ale také osobnosti či organizace, kteří přispívají k podpoře diverzity v oblasti právnických profesí,“ přibližuje Jaroslav Kramer s tím, že aktivity Pavla Houdka mají natolik výrazný společenský přesah, že byl jasnou volbou pro finálový shortlist. „Tak jako se již vžilo, že řada dam získala ocenění Právník roku, tak věříme, že se do budoucna nikdo nepozastaví nad tím, že je na ocenění Flamma nominovaný muž,“ dodává.
Podruhé v historii je na ocenění Flamma navržena také organizace, a to spolek Bez trestu, který od svého založení v roce 2021 upozorňuje na bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí. Kromě toho poukazuje na neadekvátně nízké tresty, které jsou pachatelům často uloženy i v případech velmi brutálního či dlouhotrvajícího násilí. „Zajímavostí je, že jedna z klíčových tváří spolku, advokátka Lucie Hrdá, je již laureátkou ocenění Flamma právě z roku 2021,“ říká Jaroslav Kramer.
Stejně jako v loňském roce, i letos je na shortlistu jedna kolektivní nominace, a to Terezy Otavové, Šárky Chytrové a Báry Strakové. „Jde o tři advokátní koncipientky, které, ač jsou teprve na začátku kariéry, mají výjimečný celospolečenský dopad. A to v různorodých oblastech, díky kterým mohou být společně inspirací pro řadu kolegyň a kolegů,“ říká projektová manažerka #PRVNÍCH100LET Nikola Macková.
Vede pomoc potřebným
Častým motivem finálových nominací ocenění Flamma, které svým názvem odkazuje na političku a aktivistku Františku Plamínkovou, je stejně jako v předchozích ročnících pomoc potřebným. Slovenská expertka Janka Debrecéniová se například celou svou profesní kariéru snaží o systémové změny v oblasti práva na rovné zacházení a nediskriminaci. Měla zcela zásadní vliv na novelizace slovenského antidiskriminačního zákona i soudní praxe v oblasti antidiskriminačních sporů. Podobně zásadní dopad mají také aktivity slovenské advokátky Vandy Durbákové, která se v rámci své právní praxe zaměřuje zejména na práva menšin a jejich ochranu před diskriminací a ochranu práv žen. Vanda mimo jiné v minulosti uspěla před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku v případech nezákonných sterilizací romských žen, policejní razie vůči Romům v Moldavě nad Bodvou či romským chlapcům na policejní stanici v Košicích.
Z českých právniček, které zasvětily svou kariéru pomoci ostatním, je zařazena na letošní shortlist například Monika Hanych. Expertka na lidská práva, mediální právo a nové technologie dříve pracovala například v Kanceláři vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Evropským soudem pro lidská práva nebo v Kanceláři veřejné ochránkyně práv. Doplňuje jí advokátka Petra Naskosová, která patří k nejviditelnějším právničkám u nás, které se dlouhodobě věnují ochraně lidských práv a obětí trestných činů. V právní praxi se zaměřuje na zastupování obětí předsudečného násilí, domácího a sexualizovaného násilí a zastupování pozůstalých a obětí násilných trestných činů. Specializuje se také na pomoc tzv. duhovým rodinám.
To, že pomoc může mít ve své profesní náplni i firemní právník, dokazuje Eva Mayerová, manažerka Nadace ČEZ, tedy největší firemní nadace v České republice. Vyzkoušela si práci v advokátní kanceláři i na právním útvaru. Až nadační činnost jí ale zcela naplnila. Jako právnička podle svých slov nachází v agendě nadace každodenní uplatnění a dokládá, že oblasti právního vzdělání a práce ve filantropii se mohou úspěšně prolínat.
Nejen akademický dopad
Šest finalistek ocenění Flamma se zásadně podílí na formování (nejen) nastupující generace právniček a právníků. Veronika Bílková je první profesorkou oboru mezinárodního práva veřejného v České republice a jako první žena také převzala vedení katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Současně byla nedávno již podruhé zvolena místopředsedkyní Evropské komise pro demokracii prostřednictvím práva (Benátská komise). První profesorkou ústavního práva na Slovensku by se měla brzy stát další finalistka, Lívia Trellová, která působí již druhé funkční období jako proděkanka pro mezinárodní vztahy a cizojazyčné studium Právnické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. Mimo jiné dlouhodobě šíří dobré povědomí o potřebě nediskriminace a rovnocenném zastoupení žen ve veřejné sféře.
„Ve své akademické dráze se řídím heslem odpovědět na každý e-mail studenta, přečíst každou kvalifikační práci a jak stálo v jednom evaluačním studentském hodnocení: systematicky obtěžovat poznatky z praxe,“ říká další z finalistek, akademička a advokátka Renata Šínová z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Dodává, že ji v práci výrazně ovlivňuje těžce postižená dcera Alžběta. „Díky ní jsem začala nejen řešit práva osob se zdravotním postižením, ale získala a přijala životní krédo, že žádný problém není tak velký, abychom museli ztratit sílu a energii pro nalezení jeho řešení,“ popisuje expertka působící také v advokátní kanceláři Havel & Partners.
To, že u formování nastupující generace nejde jen o právnické fakulty, dokazuje další z nominovaných, Martina Boháčová, která se již více než dvacet let věnuje notářské činnosti. Kolegové, kteří ji nominovali, ji vnímají jako výjimečnou mentorku, školitelku i profesní vzor. „Dlouhodobě se snažím o další vzdělávání mladé generace právníků, které se snažím naučit propojit teorii s potřebami a požadavky praxe,“ říká Martina, kterou tým oceňuje za trpělivost, pochopení a konstruktivní kritiku.
Pestrost finálových nominací na ocenění Flamma dokládá také dvojice, která se svými aktivitami snaží nejen vzdělávat a posouvat právnické profese v Česku. Ludmila Vodáková posledních šest let stojí v čele Justiční akademie a přesto, že justice není jednoduchý partner pro zavádění změn, její manažerské dovednosti a schopnost kombinovat profesionální a lidský přístup k práci proměnily akademii ve funkční platformu pro odbornou spolupráci soudců, akademiků a odborníků z různých oborů. Michala Plachká se jako místopředsedkyně České advokátní komory dlouhodobě snaží o přiblížení komory jejím členům. Třeba pořádáním akcí pro kolegy, které mají za cíl zlepšit kolegialitu a vytvořit inspirativní prostředí pro sdílení zkušeností advokátek a advokátů. Kromě toho je klíčovým hybatelem projektu Advokáti do dětských domovů, který spustila Česká advokátní komora vloni ve spolupráci s Nadací Terezy Maxové dětem a všemi právnickými fakultami v Česku.
Inspirativní byznysové úspěchy
V letošním výčtu finálových nominací nechybí ani inspirativní byznysové příběhy. Například Andrea Daňhelová, ředitelka společnosti Swiss Life Select Reality si vzala za úkol přimět právníky, aby přistupovali k makléřům s lidským přístupem, srozumitelně vysvětlovali právní problematiku a efektivně je edukovali. Důraz klade také na profesionalitu, inovace a technologický pokrok. „Snažím se ukázat, že firemní právník by neměl být jen „vypisovatelem šablon“, ale měl by hledat efektivní cesty a znát práci ostatních,“ říká sama Andrea. Šéfka týmu slovenských právníků v UniCredit bank Světlana Grochalová se zase v bance kromě práva věnuje velmi intenzivně také oblasti firemní kultury. Působí jako skupinová ambasadorka kultury a pomáhá zaměstnancům porozumět firemním hodnotám a začlenit je do každodenního života.
Inspirací je také profesní cesta partnerky advokátní kanceláře Skils Karolíny Horákové, která patří ke „stálicím“ mezinárodních žebříčků a ocenění. Její dlouhodobé nasazení jí řadí mezi nejuznávanější expertky na oblast arbitráží. V roce 2022 získala za svou práci v oblasti mezinárodního rozhodčího řízení ocenění Chambers Europe za vynikající přínos v oblasti práva. Svou výjimečnou kariérou inspiruje také Simona Machulová, členka představenstva finančně-poradenské společnosti Partners. Na finančním trhu se pohybuje od roku 2003, kdy začala pracovat jako právník v pojišťovně. Postupně se vypracovala až na nejvyšší posty, kde měla na starosti získání licence pro novou životní pojišťovnu.
Rozhodovat budou nejvlivnější ženy v právu
Porotkyněmi, které budou vybírat finálovou skupinu laureátek ocenění Flamma, je více než pět desítek ambasadorek a podporovatelek projektu #PRVNÍCH100LET. Jsou mezi nimi například eurokomisařka Věra Jourová, soudkyně Evropského soudu pro lidská práva Kateřina Šimáčková, místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, místopředsedkyně slovenského Nejvyššího soudu Andrea Moravčíková nebo soudkyně Ústavního soudu a laureátky předchozích ročníků ocenění Daniela Zemanová a Veronika Křesťanová. „Tyto dámy se umisťují v žebříčcích nejvlivnějších žen, působí v klíčových institucích a utváří současné dění. Jsou to výjimečné dámy nejen veřejného života, které inspirují a společně posouvají hranice úspěchu. I proto jsme hrdí na to, že nám pomohou jako čestné porotkyně vybrat laureátky ocenění Flamma,“ uzavírá Jaroslav Kramer.
Finálový shortlist ocenění Flamma 2024
- Bez trestu, spolek
- Veronika Bílková, katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze
- Martina Boháčová, notářská kandidátka
- Andrea Daňhelová, CEO Swiss Life Select Reality
- Janka Debrecéniová, advokátní kancelář Krivak & Co
- Vanda Durbáková, advokátka a spolupracovnice slovenské Poradny pro občanská a lidská práva
- Svetlana Grochalová, Head of Legal Slovakia v UniCredit Bank
- Monika Hanych, lidskoprávnička a vedoucí české delegace k Úmluvě o umělé inteligenci
- Karolína Horáková, partnerka advokátní kanceláře Skils
- Pavel Houdek, autor, publicista a popularizátor boje proti sexualizovanému násilí a zneužívání, domácímu násilí a šikaně
- Simona Machulová, členka představenstva společnosti Partners
- Eva Mayerová, manažerka Nadace ČEZ
- Petra Naskosová, partnerka advokátní kanceláře Kalibová & Naskosová
- Michala Plachká, místopředsedkyně České advokátní komory a partnerka advokátní kanceláře Pure Legal
- Renata Šínová, Univerzita Palackého v Olomouci & advokátní kancelář Havel & Partners
- Lívia Trellová, proděkanka pro mezinárodní vztahy a cizojazyčné studium Právnické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě
- Ludmila Vodáková, ředitelka Justiční akademie
- Šárka Chytrová, Tereza Otavová & Bára Straková, advokátní koncipientky
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz