Ochrana autorského díla online za pár minut
HAVEL & PARTNERS představuje ve spolupráci s technologickým partnerem Artinii platformu Certoo, snadné a rychlé online řešení pro ochranu autorských práv, které má ambici usnadnit ochranu duševního vlastnictví po celém světě. Jedná se o jednoduchý nástroj, díky kterému si rychle zajistíte potvrzení o existenci jakéhokoli dokumentu, a získáte tak nezpochybnitelný důkaz u soudu.
Málokdo si v Česku uvědomuje, že duševní vlastnictví si může a měl by chránit – od jednoduchého náčrtu přes melodii, psaný text či důležité obchodní plány. „Vnímali jsme mezeru na trhu a přišli jsme s nápadem projektu Certoo, který dokáže autorům – podobně jako notáři – osvědčit, že v daný čas autorským dílem disponovali. Toto moderní řešení na bázi blockchainu zabere doslova pár vteřin a nákladově se pohybujeme v řádu desetikorun,“ přibližuje fungování platformy právní expert na duševní vlastnictví Ivan Rámeš.
Jak se bránit při zneužití duševního vlastnictví
Certoo funguje jako online nástroj, kam uživatel nejprve nahraje soubor s dílem v jakékoliv digitální podobě – články, smlouvy, fotografie – cokoliv, o čem potřebuje mít důkaz, že ve chvíli nahrání na Certoo vlastnil. „Certoo soubory zašifruje a uloží jejich digitální záznam v podobě zašifrovaného kódu na blockchain. Autor pak získá unikátní certifikát, že byl v danou chvíli vlastníkem souboru,“ dodává Ivan Rámeš.
Nový nástroj tak umožňuje ověření autorství bez nutnosti zásahu centrální autority. Nabízí nejenom zkrácení doby celého procesu, ale reaguje i na skutečnost, že právní systémy často neumožňují autorská díla ochránit registrací do veřejného rejstříku. Pak se autor může u soudu snadno dostat do tzv. důkazní nouze, když není schopen prokázat své autorství. Certoo takovým problémům dokáže efektivně předcházet, navíc bez nutnosti notářského zápisu s vyššími časovými i finančními náklady.
Technologie Certoo
Certoo chrání vlastnictví nahraných dokumentů pomocí nevyvratitelného blockchain časového razítka a certifikátu o vlastnictví, které mohou sloužit jako platné důkazy u soudu. Jednoduše si vytvoříte svůj účet, získáte tak přístup ke svému soukromému úložišti a nahrajete jakýkoli soubor nebo složku, jež chcete chránit. Certoo soubory zašifruje a uloží jejich digitální záznam v podobě zašifrovaného kódu neboli hashe na blockchain. Blockchain je technologie založená na zápisu informací do jednotlivých datových bloků (block), jež jsou vzájemně zřetězeny (chain). „Jednotlivé zápisy na sebe matematicky navazují jako řetěz bloků, takže je nelze dodatečně měnit. Co se jednou zapíše do blockchainu, to již nelze vzít zpět. Proto je Certoo tak spolehlivé a nahrání na něj obstojí jako spolehlivý důkaz,“ přibližuje Vít Krajíček, spoluzakladatel Artinii.
Hlavní specializací Ivana Rámeše je právo duševního vlastnictví a technologií. V této oblasti se zaměřuje zejména na komplexní nastavení IP strategie, a to jak v ČR, tak i ve světě, dále na vymáhání práv průmyslového vlastnictví a autorských práv, především pak na problematiku padělků a nedovolených napodobenin, paralelních dovozů a otázek tzv. vyčerpání práv. Je odborníkem na oblast e-commerce – ať už se jedná o oblast IP, ochrany spotřebitele (včetně správních řízení s kontrolními orgány jako je Česká obchodní inspekce a další), ochrany osobních údajů nebo o marketingové právo. V rámci své právní praxe stál u zrodu prvních e-shopů a nastavoval podmínky fungování mezi obchodníky a spotřebiteli, aktuálně se zaměřuje kromě internetových obchodů také na právní fungování marketplace.
Pavel Amler se specializuje na technologické právo, obecné obchodní a smluvní právo. V oblasti technologického práva se zaměřuje se na právní a regulační aspekty poskytování služeb v oblasti software a informačních technologií, problematiku implementace IT systémů, kyberbezpečnosti a zejména problematiku elektronizace a eGovernmentu. Rovněž se specializuje na poradenství v oblasti právní regulace inovativních technologií a nových oblastí práva. V oblasti digitalizace/elektronizace se zaměřuje především na zavádění elektronického právního jednání (paperless) do veřejnoprávních i soukromoprávních organizací. Pavel je spoluautorem komentáře k zákonu o právu na digitální služby (2021).
Vít Krajíček je spoluzakladatelem Artinii (“Art in intelligence interaction”), technologické společnosti, která vyvíjí a zdokonaluje celou řadu agilních platforem určených k lepší ochraně, distribuci a monetizaci širokého spektra formátů duševního vlastnictví. Artinii technologie využívají nejmodernější obchodní modely digitální distribuce a aktivního zapojení publika, které umožňuje vytvářet intuitivní a spolehlivá řešení udávající směr na tomto nově vznikajícím trhu. Mezi tyto platformy patří Artinii Pro, Cinema Anywhare a Mytitle.
Český významný designér a architekt Jerry Koza získal nejedno ocenění. Je spoluzakladatelem Ateliéru SAD, kde navrhli supermoderní hausbot Port X. Na Slovensku postavili podle návrhu Ateliéru SAD unikátní benzínku, jenže o pár let později vznikla nápadně podobná pumpa v Praze. Soud, kam případ dospěl, vydal předběžné opatření, benzínka v Libni musela zakrýt střechu a pověsit nápisy, že architekti z ateliéru SAD k této stavbě neudělili licenci. Spor nakonec vyřešilo mimosoudní vyrovnání ve prospěch autorů původního návrhu. Jerry Koza s kolegy díky případu benzinky vědí, jak je v dnešní době je nesmírně obtížné efektivně zabránit nedovolenému kopírování díla nebo jeho napodobování. Proto nyní tvůrci z Ateliéru Sad spolupracují s Certoo a díky tomu ví, že v budoucnu budou moci v případě sporu jednoduše prokázat, že jsou autory konkrétního díla.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz