Olomouc všem doporučujeme, shodli se účastníci letní školy práva
Tisková zpráva
„Poznala jsem tu spoustu kapacit z oboru medicínského práva… Bylo užitečné slyšet názory cizinců z tolika zemí na jeden problém… Dobrá organizace… Olomouc všem doporučuji,“ s takovými postřehy odjížděli z Olomouce účastníci letní školy práva. Její druhý ročník uspořádala olomoucká pobočka spolku studentů práv ELSA (The European Law Students´ Association) ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Palackého. Medicínské právo, hlavní téma letní školy, přilákalo šestatřicet účastníků z bezmála dvacítky evropských zemí.
„Olomoucká letní škola medicínského práva je jedinečná nejen svým tématem, protože na materii medicínského a zdravotnického práva se zaměřuje kromě ní už jen pouze letní škola v řeckém Thessaloniki, ale rovněž samotnou naplní akademického programu. Účastníci měli možnost navštívit také Ústav soudního lékařství a medicínského práva při Fakultní nemocnici Olomouc, kde mimo prohlídky pitevny vyslechli i přednášku Kateřiny Hrubé o forenzní medicíně a významu jednotlivých druhů pitev pro probíhající soudní řízení,“ doplnil Roman Zapletal, jeden z hlavních organizátorů letošní letní školy.
Diskutovat nad aktuálními otázkami medicínského práva přijeli do Olomouce studenti například z Ruska, Velké Británie, Španělska, Nizozemska, Turecka, Švýcarska, Řecka, Dánska nebo Albánie. „Absolvovala jsem již stáž specializující se na farmaceutické právo. Medicínské právo chci totiž studovat dál u nás v magisterském studijním programu. I proto jsem toužila přijet právě na tuto letní školu,“ řekla španělská studentka Paula. Týdenní pobyt splnil její očekávání. „Líbilo se mi vyvážení akademického a doprovodného programu,“ dodala mladá Španělka.
Její kolegyně Helena, posluchačka 3. ročníku práv z Velké Británie, ocenila exkurzi na pitevně a vyzdvihla přednášku proděkana právnické fakulty Maxima Tomoszka. „Nadchl mě způsob, jakým výuku vedl, i samotné téma klecových lůžek. Mnozí z nás před výukou o něm neměli ani ponětí,“ uvedla.
Na výuce se vedle Maxima Tomoszka podílela i Lucia Madleňáková z domácí fakulty, dva experti z Polska a dva čeští odborníci na medicínské právo – Ondřej Dostál, člen významných českých i zahraničních organizací zabývajících se zdravotnickým právem (World Association for Medical Law, European Association for Health Law), a Matěj Stříteský z projektu Férová nemocnice Ligy lidských práv.
Druhý ročník letní školy skončil v neděli a trval přesně týden. Už nyní je jasné, že se uskuteční i za rok. „Děkujeme za podporu naší právnické fakultě a univerzitě. Bez ní by to nešlo. Doufám, že letní škola pomůže do Olomouce přilákat více zahraničních studentů,“ dodal Daniel Pospíšil.
Text: Mgr. Eva Hrudníková
Foto: Izabela Grundová
Zdroj: Daniel Pospíšil, Prezident, ELSA Olomouc
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz