Olomoucký kraj s advokáty Deloitte Legal prosadil u soudu ochranu krajinného rázu regionu
Krajský soud v Ostravě – pobočka v Olomouci – ve středu 23. 9. zamítl žalobu obce Jívová a dalších subjektů na zrušení části aktualizace Zásad územního rozvoje Olomouckého kraje. Ty v některých částech kraje nově zakazují výstavbu větrných elektráren z důvodu ochrany cenného krajinného rázu. Olomoucký kraj zastupovala advokátní kancelář Deloitte Legal.
„S ohledem na stávající judikaturu Nejvyššího správního soudu byla pozice Olomouckého kraje poměrně obtížná. Přesto se nám povedlo ukázat, že přístup kraje k regulaci větrných elektráren nebyl svévolnou akcí momentální politické většiny, jak to v minulosti soudy vytýkaly jiným krajům, ale šlo naopak o přístup systémový a založený na jasných odborných podkladech. Kromě toho soud přihlédl i k pasivitě obce Jívová a dalších navrhovatelů v procesu přijímání aktualizace ZÚR,“ říká advokát Deloitte Legal Tomasz Heczko.
„Větrné elektrárny mají z hlediska vnímání a ovlivnění území v dálkových pohledech zcela specifický charakter s ohledem na jejich bezkonkurenční výšku vymykající se měřítku krajiny. Proto jsme se na základě odborných studií rozhodli regulací chránit ty části kraje, které jsou z hlediska krajinného rázu nejcennější, a to včetně panoramatu svahů Nízkého Jeseníku,“ říká Radek Dosoudil, vedoucí Odboru strategického rozvoje Olomouckého kraje.
Krajům se v minulosti přijímání regulace větrných elektráren, která by obstála v soudním přezkumu, příliš nedařilo. Soudy postupně rušily příslušné části ZÚR Krajů Vysočina, Plzeňského, Moravskoslezského, Karlovarského i Ústeckého.
Přístup Olomouckého kraje byl oproti dříve rušeným regulacím jiných krajů odlišný. Rozhodl se výstavbě VTE bránit nikoli celoplošně, ale pouze v konkrétních lokalitách s nejcennějšími krajinářskými hodnotami, jež byly vymezeny odbornými studiemi. Regulace VTE v Olomouckém kraji přitom zdaleka nepatří k těm nejpřísnějším. Olomoucký kraj obecně větrnou energetiku podporuje a za tímto účelem dokonce zpracoval řadu územních studií.
„Bez ohledu na aktuální regulaci v ZÚR, tato nebrání výstavbě větrných elektráren takřka na polovině území Olomouckého kraje, kde je to pro výstavbu větrníků z hlediska větrných podmínek vhodné,“ dodává Irena Hendrychová, vedoucí oddělení územního plánování Olomouckého kraje.
Rozhodnutí může mít pozitivní dopady na problematiku harmonizace veřejných zájmů na rozvoji VTE a ochrany přírody i v jiných krajích a může pomoci kultivovat tuto oblast do budoucna. „Je totiž potřeba přiměřeně chránit nejen práva investorů do VTE či zájem na výrobě čisté energie, ale i ráz krajiny, krajinné hodnoty a související kulturní dědictví, které jsou pro mnohé regiony významnou hodnotou,“ dodává Zdeněk Horáček, odborník na správní právo a člen týmu Deloitte Legal, který se na zastupování Olomouckého kraje podílel.
120 00, Prague 2 – Vinohrady
Tel.: +420 246 042 500
e-mail: michal.malysa@deloitteCE.com
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz