Pojištění kybernetických rizik v právní praxi
Současný svět je masivně propojen informačními technologiemi, k nimž se váže stále více běžných činností. A právě to zvyšuje riziko chyby nebo kybernetického útoku. Vzpomeňme, jak vážná situace nastala, když v době pandemie koronaviru čelilo kybernetickým útokům hned několik českých nemocnic. Podle odborníků na IT bezpečnost mohou takové ataky, které počítačovou síť vyřadí i na několik dnů, způsobit provozní ztráty v řádu desítek milionů korun. K tomu je nutno připočíst náklady na obnovu systémů či případná odškodnění, která s takovou událostí mohou souviset. Chránit pečlivě svá data, svůj byznys i dobré jméno je proto zcela namístě. Pomáhá v tom i pojištění kybernetických rizik, které nabývá na stále větším významu.
„U počítačového hackerství nebo sportovního dopingu se říká, že ti, kteří porušují pravidla, jsou stále o krok napřed před těmi, kdo na ně dohlížejí. U kybekriminality si ale díky pojištění můžete snížit riziko finančních škod, které je schopna napáchat.“
(Tereza Poláková)
Na hrozby, které svět kolem nás přináší, reaguje legislativa (mimo jiné i Nařízení o ochraně osobních údajů – GDPR – účinné od května 2018) a přirozeně také pojistný trh, který pro nová rizika hledá nová pojistná řešení. V mnoha profesích, a pro právnické to platí dvojnásob, se stalo nutností být se svými klienty i zaměstnanci v neustálém kontaktu. Práce z domova, z kavárny nebo třeba z letiště a téměř nepřetržité připojení k internetu se staly běžnou součástí našich životů. Uvědomujeme si ale, co všechno v takových situacích hrozí? Únik citlivých údajů, ať již klientských nebo firemních, omezení či zamezení přístupu k firemním informačním systémům, přerušení webových služeb nebo hrozby spojené se ztrátou dat při užívání cloudových služeb. Všechny tyto hrozby mohou mít přímý dopad na ekonomickou stabilitu společnosti, její dobré jméno a důvěru často i dlouholetých klientů.
Účinným nástrojem ke snížení možných dopadů popsaných rizik je tzv. cyber pojištění – pojištění kybernetických rizik. Tento pojistný produkt v sobě spojuje odpovědnostní pojištění (kryje škody způsobené třetím stranám) a majetkové pojištění (je poskytováno pojistné plnění za škody způsobené samotnému pojištěnému). Pojištění kybernetických rizik poskytuje ochranu pro případ náhodného i nedbalostního úniku (ztráta, odcizení) důvěrných údajů nebo firemních dat a informací z informačního systému nebo počítače pojištěného subjektu. Ochranu poskytuje také v případě cíleného napadení informačního systému třetími osobami (hackerské útoky) nebo zaměstnanci za účelem získání neoprávněného přístupu k datům, jejich zneužití a způsobení škody.
Společnost WI‑ASS ČR nabízí svým klientům toto pojištění prostřednictvím několika pojistitelů, kteří jak při konstrukci samotného produktu, tak i při likvidaci případných škod spolupracují se zkušenými IT společnostmi. Díky tomu je zajištěna pojistná ochrana proti stále sofistikovanějším útokům v potřebné kvalitě.
Proč mít pojištění kybernetických rizik
Kryje škody třetích stran vzniklé
- neoprávněným nakládáním s osobními či jinými údaji
- narušením bezpečnosti sítě
- poškozením pověsti či dobrého jména; porušením autorských a patentových práv, zneužitím loga/názvu/značky apod.
Kryje škody samotné společnosti vzniklé
- kybernetickým vydíráním (ransomware)
- ztrátou dat společnosti
- v souvislosti s přerušením provozu (ušlý zisk)
- v souvislosti s náklady regulatorního řízení a sankcemi udělenými dozorovým orgánem (např. v souvislosti s GDPR)
- v souvislosti s náklady na právní zastoupení či náklady na poradce apod.
Tereza Poláková,
jednatelka pojišťovací makléřské společnosti WI‑ASS ČR
Společnost WI-ASS ČR s.r.o. je pojišťovacím makléřem specializujícím se zejména na pojištění profesní odpovědnosti advokátů a dalších právnických profesí. Na pojistném trhu působí již od roku 1993 a od roku 2011 je součástí RENOMIA GROUP.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz