Pravidla provozu elektrokoloběžky: vše, co potřebujete vědět
Popularita elektrokoloběžek roste. Hlavně ve městech se díky sharingovým firmám stávají oblíbeným transportním prostředkem. Jak to tak bývá u většiny novinek, i pravidla pro koloběžky byla zpočátku nejasná až matoucí. Kde na nich smíte jezdit? Potřebujete povinné ručení? Letošní novela silničního zákona však pravidla jasně upravila. Pojďme si je rozebrat.
Zásadní je právní dělení elektrokoloběžek, které definuje zákon. Rozeznává dvě kategorie dle technických parametrů rychlosti a hmotnosti. Sdílené koloběžky, které potkáváme na ulicích nejčastěji, patří do první kategorie, kterou začneme.
Elektrokoloběžka jako jízdní kolo
Takové koloběžky, které dosahují maximální rychlosti 25 km/h a disponují výkonem do 250 W, chápe zákon stejně jako jízdní kola. Jejich uživatele bere jako cyklisty, kteří využívají nemotorové vozidlo. Tyto koloběžky smí jezdit v cyklopruzích a po cyklostezkách. Naopak nepatří na chodník, pěší zónu či přechod pro chodce. Koloběžka musí splňovat tyto nároky na bezpečnost:
- funkční brzdy
- zadní červená odrazka
- přední bílá odrazka
- při zhoršené viditelnosti zadní červená svítilna
- při zhoršené viditelnosti přední bílá svítilna
Stejně jako na kole, ani na elektrokoloběžce nesmíte jet pod vlivem alkoholu. Pokud vás zajímá za jak dlouho vyprchá pivo, než budete moci bezpečně řídit, podívejte se na tento článek. Zakázaná je také jízda ve dvou. Minimální věk pro samostatnou jízdu je 15 let. Do 18 let platí povinnost nosit helmu, i když je silně doporučena i dospělým.
Elektrokoloběžka jako motocykl
Rychlejší či těžší koloběžky zákon bere jako motocykly. Přesněji řečeno se jedná o stroje, které dosahují maximální rychlosti vyšší než 25 km/h, případně koloběžky s hmotností přesahující 25 kg a maximální rychlostí vyšší než 14 km/h. Ten, kdo na koloběžce chce jezdit jinde než na svém pozemku, musí mít řidičský průkaz skupiny B či AM. Platí pro něj stejné předpisy, jako pro řidiče motorových vozidel. Tento typ koloběžky nepatří na cyklostezku, ale na silnici do běžného provozu. Řidič je povinnen nosit motorkářskou přilbu a chránit svůj zrak.
Povinné ručení pro elektrokoloběžky
Jak už článek napovídá, pro elektrokoloběžky prvního typu není nutné zřizovat zákonné pojištění. Naopak pro rychlejší a těžší stroje musíte od dubna 2024 sjednat povinné ručení, elektrokoloběžka je totiž zařazena do kategorie motocyklů a je brána jako motorové vozidlo. Pojištění funguje obdobně jako u motorek a aut: kryje škody způsobené třetí osobě. Vztahuje se na majetkové škody i újmu na zdraví, naopak nezahrnuje řešení škod vzniklých na vaší koloběžce. V současnosti nelze sjednat havarijní pojištění koloběžek, které by tento problém řešilo.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz