Právníci na síti aneb Právní život
Zásadní rozhodnutí správních soudů jsou a především budou daleko dostupnější než kdykoliv dříve. Nejvyšší správní soud totiž nabízí sbírku svých rozhodnutí (a například i důležitých rozhodnutí krajských soudů) nově bezplatně na svém webu, konkrétně na sbirka.nssoud.cz.
Novinky se budou uveřejňovat právě zde jednou měsíčně, na internetu je ale rovněž dostupný archiv jednotlivých čísel časopisu Sbírka rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, která se dají jednak všechna procházet, jednak se dá i v dosud padlých rozhodnutích fulltextově vyhledávat. Jde o ideální nástroj k nalezení něčeho konkrétního, ale také o dobrou příležitost sledovat díky utříděnosti jednotlivých vydání aktuální trendy správního soudnictví. Budeme-li parafrázovat slova předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy, pro dostupnost rozhodnutí a možnost seznámit se s nimi jde o správnou cestu.Asi není nutné psát, že elektronická a online komunikace je trendem, ale je potěšující, že si to uvědomuje i stále více právníků. Ti sice mívají obecně sklon ke konzervativnosti, mnoho z nich se ale nebojí ani nových cest. Po České advokátní komoře rozšířila řadu uživatelů sociální sítě Twitter také Unie obhájců ČR. Zatím sice publikovala jen několik málo příspěvků, je ale jasné, že zapojení obhájci budou používat i tuto cestu k upozorňování na další souvislosti trestních kauz, a to logicky svýma očima. Vzhledem k tomu, kdo všechno na Twitteru už je, stane se pro právníka, zajímajícího se o dění v jeho profesi, použití tohoto komunikačního s jistou nadsázkou každodenní nutností.
Zvláště, když se podíváme na následující čísla. Počet advokátů se k začátku letošního roku podle zápisu ze schůze představenstva České advokátní komory meziročně zvýšil o více než 400 na 12 752, naopak počet advokátních koncipientů se o více než dvě stě lidí snížil na celkový počet 3251. Tato čísla by jistě potřebovala podrobnější analýzu, primární sdělení je ale jasné.
A nakonec tip na volný čas, samozřejmě ale související s právnickým prostředím. Robert Runták, jehož právnická kariéra je spojena zejména s přerovským exekutorským úřadem, právě vystavuje část své sbírky moderního umění v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Výstavu Narušená imaginace, navozující na údajná slova Michela Foucaulta o otevírání oken tam, kde byly dříve zdi, připravila významná kurátorka Jane Neal. Na několika desítkách obrazech se opakují současná témata, jako je individualita, voyerismus, ztráta soukromí, či pocit tísně. Vybrané obrazy fungují společně takřka dokonale a navazují v návštěvnících právě ty pocity a ty otázky, které si tvůrci tohoto konceptu jistě představovali.
Mgr. Jan Januš
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz