Právnická fakulta Univerzity Karlovy (PF UK) a Asociace pro veřejné zakázky (AVZ) otevírají od akademického roku 2024/2025 čtyřsemestrální LL.M. kurz ve specializaci Veřejné zakázky
Výuka bude zaměřena na prohloubení znalostí a praktickou aplikaci zkušeností z veřejných zakázek prostřednictvím 12 tematických modulů. Mezi stěžejní témata patří principy a plánování zadávacích postupů, komunikace v zadávacím procesu, kontraktační procesy, kvalifikace, hodnocení, stavební veřejné zakázky, veřejné zakázky a IT, opakující se veřejné zakázky, rozhodovací praxe či soutěžní a trestněprávní aspekty zadávání. Do kurzu jsou zapojeni garanti nejen z PF UK a AVZ, ale i z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a Ministerstva pro místní rozvoj.
Zadávání veřejných zakázek je jednou z dynamicky se vyvíjejících ekonomických a právních oblastí, jejíž právní úprava vykazuje znaky značné komplikovanosti, formalismu, ale i dynamičnosti a proměnlivosti v čase. Výklady v rámci kurzu LL.M. budou zohledňovat všechny uvedené skutečnosti. Stěžejní orientace kurzu bude zaměřena na praktické aplikace a výklad dílčích institutů ve vazbě na příslušná rozhodnutí a judikáty.
Čtyřsemestrální kurz obsahuje celkem 12 (11+1) tematicky zaměřených modulů. Každý z modulů má svého odborného garanta, který odpovídá za obsahovou náplň a kvalitu výuky daného tématu.
Modul 1 – Principy a plánování zadávacích postupů (Mgr. Adéla Havlová, LL.M.)
Modul se věnuje právnímu rámci a principům, které dopadají na oblast zadávání veřejných zakázek, evropské a národní úpravě, jakož i postavení a vazbám orgánů veřejné správy v této oblasti působícím, dále trendu spuštěnému směrnicemi EU z roku 2014, souvisejícím politikám a dotačním programům. Zaměří se na postavení zadavatele od počátku plánování jeho potřeb až po jejich zajištění prostřednictvím veřejných zakázek s důrazem na propojení právních i manažerských aspektů, i na potřebu znalosti relevantního trhu.
Modul 2 – Komunikace v zadávacím procesu (Mgr. Jakub Váňa)
Obsahem modulu je komunikace zadavatele směrem k dodavatelům v rámci přípravy i v průběhu zadávacího řízení, formy komunikace, její zachycení, prvky komunikace. Část bude věnována řízením přímo postaveným na komunikaci s účastníky zadávacího řízení, na jednací řízení s uveřejněním, řízení se soutěžním dialogem apod., jejichž smyslem je vyjednat co nejvýhodnější podmínky plnění nebo nalézt nejvhodnější způsob naplnění potřeb zadavatele. Zaměří se i na situace a okolnosti, kdy je vhodné a účelné diskutovat s dodavateli i po skončení zadávacího řízení.
Modul 3 – Zadávání jako kontraktační proces (JUDr. Tomáš Horáček, Ph.D.)
Modul je zaměřený na vybrané smluvní typy uzavírané v rámci veřejných zakázek nejčastěji, zejména smlouvu kupní a smlouvu o dílo, i na problematická ujednání ve smlouvách, která jsou zdrojem nejasností a námitek účastníků. Dalšími tématy je problematika řádného plnění, smluvní úpravy práv z vadného plnění a záruky za jakost. Řešeno bude také prodlení věřitele nebo dlužníka a jeho důsledky, úprava smluvní pokuty a případy utvrzení a zajištění dluhu, změna závazku a ukončení závazku ze smlouvy na veřejnou zakázku.
Modul 4 – Kvalifikace (Mgr. Tomáš Machurek)
Modul identifikuje nejčastější pochybení zadavatelů, kterých se při nastavování kvalifikace dopouštějí. Řešeny budou možnosti dodavatelů pro prokázání kvalifikace samostatně či prostřednictvím jiné osoby, jakož i limitace při prokazování kvalifikace ve vazbě na omezení poddodavatelského plnění. Modul se zaměří i na prokazování kvalifikace vybraným dodavatelem, důvody a meze vylučování účastníka, který kvalifikaci řádně neprokázal, ztrátu kvalifikace dodavatele, tzv. self-cleaning nebo možnosti objasňování a doplňování nabídek ve vztahu ke kvalifikaci.
Modul 5 – Hodnocení (Mgr. Martin Hadaš, LL.M.)
Modul se věnuje důvodům nadužívání nejnižší nabídkové ceny jako jediného hodnotícího kritéria v ČR a ve srovnání s ostatními členskými státy EHP. Řešeny budou principy 3E, jejich vztah k zásadám zadávání, tzv. subjektivní hodnotící kritéria a jejich používání v praxi, i metody jako Best Value Approach. Zaměřeno bude na volbu vhodných hodnotících kritérií a jejich přispívání k naplňování cílů a priorit zadavatele stanovených ve strategii organizace i prezentováno, jak určitým hodnotícím kritériím přizpůsobit druh zadávacího řízení.
Modul 6 – Stavební veřejné zakázky (JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.)
Modul se zaměří na odlišnosti od jiných druhů zakázek, průběh zadávacího řízení, vč. prohlídky místa plnění, smlouvu o dílo a její ustanovení, všeobecné i zvláštní obchodní podmínky, i smluvní podmínky FIDIC. Bude řešen životní cyklus veřejné zakázky na stavební práce, od předprojektové fáze až po řízení projektu včetně např. předání staveniště, změny v projektu, předání a převzetí stavby včetně zkušebního provozu. Pozornost bude věnována také metodě BIM a principům Design & Build a Design & Bid & Build.
Modul č. 7 – Veřejné zakázky a IT (JUDr. Marcela Káňová, Ph.D.)
Modul se věnuje pořizování HW a SW, kompatibilitě, požadavkům na certifikace, hodnoticím kritériím, stanovení předpokládané hodnoty, nastavení délky smluvních vztahů, požadavkům na servis, podporu, rozvoj a vývoj. Projednány budou exitové strategie a problematika vendor lock-in. Řešena bude také kyberbezpečnost či GDPR, využívání umělé inteligence, digitalizace i progresivní způsoby zadávání veřejných zakázek v oblasti IT.
Modul 8 – Opakující se veřejné zakázky (Mgr. Jan Slezák)
Prezentována budou řešení pro pořizování opakujících se veřejných zakázek, resp. rámcové dohody a dynamický nákupní systém, a zvláštní institut pro sektorové veřejné zakázky systém kvalifikace. Řešeno bude podřazování pod veřejné zakázky pravidelné povahy, opakující se plnění a také zakázky s proměnlivou jednotkovou cenou, dále také aplikace vyhrazených změn smluvních závazků i specifické provádění změn závazku u již uzavřených smluv bez předchozích výhrad učiněných zadavatelem.
Modul 9 – Rozhodovací praxe (Mgr. Iveta Pospíšilíková)
Obsahem modulu je procesní postup obrany v zadávacím řízení, vymezení pravomocí ÚOHS a práv a povinností účastníků správního řízení. Řešeno bude vyústění správních řízení, specifika přestupkových řízení a otázky důkazního břemene, dále zákaz plnění smlouvy, soudní zákaz účasti ve veřejných zakázkách, či obdobný zákazu ze strany ÚOHS. Část bude věnována roli soudů v přezkumu rozhodnutí ÚOHS, aplikaci rozsudků SDEU a shrnutí zásadních rozsudků soudů ve veřejných zakázkách.
Modul 10 – Ekonomické a soutěžní aspekty zadávání veřejných zakázek (Mgr. Ing. Kamil Nejezchleb, Ph.D.)
Modul přiblíží základy, stěžejní principy a podstatu ochrany hospodářské soutěže, rozebrány budou skutkové podstaty jejího porušení a trestů, koncept protisoutěžních především kartelových dohod typu bid rigging. Vysvětleny budou vyšetřovací nástroje používané ÚOHS, problematika místního šetření, tzv. leniency program a možnosti jeho využití. Řešeny budou trestně právní sankce hrozící fyzickým osobám v souvislosti s bid riggingem i veřejným zadáváním, podávání nabídek v konsorciu i vylučování uchazečů při podezření na kartelovou dohodu.
Modul č. 11 – Vybraná specifická témata; ekonomické, auditní, finančně-kontrolní a trestněprávní aspekty zadávání veřejných zakázek (prof. JUDr. Bc. Tomáš Gřivna, Ph.D.)
Modul se věnuje zásadě péče o svěřený majetek, pravidlům pro dotované zakázky, hierarchii kontrolních mechanismů, metodice kontrolních činností a auditů, odpovědnosti vůči orgánům EU. Řešena bude trestněprávní odpovědnost za trestné činy související s veřejnými zakázkami a trest zákazu plnění veřejných zakázek. Projednány budou preventivní a kontrolní mechanismy i whistleblowing. Modul se bude věnovat také sektorovým veřejným zakázkám, koncesím a centralizovanému zadávání.
Modul č. 12 – Kolokvium k závěrečným kvalifikačním pracím
Kurzovné je ve výši 40 000 Kč / semestr (celkem tedy 160 000 Kč).
Přihlášku je možné odevzdat do 31. 8. 2024 na podatelně PF UK či elektronicky na e-mailovou adresu llmcz@prf.cuni.cz.