Pražský právnický podzim
Tisková zpráva
Významnou událostí v právním světě se stala odborná právnická konference Vymahatelnost práva v České republice, která se konala v rámci projektu Pražský právnický podzim, jehož zakladatelem je Havlíček Brain Team ve spolupráci s akciovou společností epravo.cz. Konferenci pořádala Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky.
„Vymahatelnost práva je v řeči běžné i vázané dnes a denně skloňována ve sdělovacích prostředcích. Není to zvlášť hezký pojem na pohled a na poslech, přesto se o vymahatelnosti práva točí filmy, píší romány, vznikají práce odborné i vědecké, stejně jako každodenní hospodské debaty. Vox populi vyjadřuje dojem, že právo je nevymahatelné. Vox populi má ovšem také tu vlastnost, že si často vymahatelnost práva v objektivním smyslu přeje jen tehdy, když jde o právo mluvčího ve smyslu subjektivním. Nevymahatelnost protipólu práva – totiž povinnosti – je v tuzemsku nadmíru populární. Obávám se, že v tomto smyslu vox populi není vox dei. Co je však v hlasu lidu božské, je potřeba srozumitelného a rozumného práva. Bez něj je potřeba vymahatelnosti jen utopickou vizí bez reálných nadějí,“ uvedl na konferenci šéfredaktor časopisu Soudce JUDr. Karel Havlíček. „Obávám se, že jsme bohužel v tomto směru upadli do těžké deprese. Zkuste se zeptat lidí na ulici, zda jim je právo srozumitelné. Taková otázka by nebyla populistická. Taková otázka by byla alespoň náznakem, že si veřejná moc uvědomuje nutnost reflexe dlouhodobě neudržitelného stavu, kdy právo přestává být funkčním prvkem komunikace.
( Foto zleva: JUDr. Karel Havlíček, zakladatel projektu Pražský právnický podzim - moderátor, prof. Ing. Jiř Dvořák, DrSc., rektor VŠMIE (Vysoké školy manažerské informatiky a ekonomiky, a. s., Praha), doc. Ing. Jiří Beck, CSc., prorektor VŠMIE, JUDr. Hana Neštická, vedoucí katedry práva VŠMIE )
Musíme zřejmě řešit různá východiska, především to, do jaké míry souvisí vymahatelnost práva s jeho vnitřní a vnější kvalitou, jaký je vztah mezi přijatelností práva a jeho vymahatelností, což je téma, jemuž je podle mého názoru zapotřebí věnovat mimořádnou pozornost.
Odhaduji a také se snažím komentovat, že nepřijatelnost práva je strmou cestou do pekel. Pokud bychom přiřadili právu v objektivním smyslu nějakou vlajkovou barvu a vybrali například podle jistých kritérií fialovou, tvrdím, že nepřijatelnost práva povede dříve či později k fialové revoluci.“
Ředitel Ústavu státu a práva AV JUDr. Jan Bárta zdůraznil ve svém úvodním slovu, že právo vyjadřuje – lépe či hůře – sumu lidských zkušeností. Z tohoto hlediska má podle Bárty rozhodující význam pro faktickou vymahatelnost práva míra dobrovolnosti jeho dodržování.
S hlavními referáty vystoupili na konferenci předseda Nejvyššího správního soudu JUDr. Josef Baxa, přední pražský advokát JUDr. Tomáš Sokol, místopředseda Nejvyššího soudu JUDr. Roman Fiala, předseda Městského soudu v Praze JUDr. Jan Sváček, čestný prezident Soudcovské unie JUDr. Libor Vávra a prezidentka Unie státních zástupců JUDr. Lenka Bradáčová, Ph.D. S obsahem hlavních referátů a bohaté diskuse budou čtenáři seznámeni v časopisech Soudce, Rodinné listy, v dalších periodických publikacích a ve sborníku z konference.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz