Předvolební rozhovory: ODS
eFocus
JUDr. Jiří Pospíšil, místopředseda ODS a bývalý ministr spravedlnosti v rozhovoru o programových prioritách občanských demokratů. Je justice nezávislá a jak je třeba ulehčit soudcům?
JUDr. Jiří Pospíšil |
„Rekodifikace většího rozsahu byly přijaty za Nečasovy vlády. V budoucnosti mělo být prioritou řádné uvedení nového občanského zákoníku do praxe.“
Je justice nezávislá? Jak by vlastně měla ideálně, podle Vás, fungovat?
„Jsem přesvědčený, že v České republice je dostatečně garantována nezávislost justice. Jejím problémem není nezávislost jednotlivých justičních složek, ale kvalita soudního rozhodování a délka soudního řízení. Stále ještě, i přes zkracování délky soudního řízení, je Česká republika nad evropským průměrem a soudní řízení trvá déle než v ostatních zemích Evropské unie. Uznávám, že to není většinou vinou soudců, ale je to dáno podmínkami, ve kterých justice (obzvláště v 90. letech) pracovala. V 90. letech chyběla celá řada soudců, nebyly dostatečné materiální podmínky ani technické vybavení soudů. Politická reprezentace se musí snažit tyto podmínky neustále zlepšovat tak, aby se mohlo soudní řízení zkracovat.“
Jak se stavíte ke snaze soudců o vlastní reprezentativní orgán?
„K této problematice se stavím spíše zdrženlivě. Domnívám se, že v českých poměrech by tento orgán nepřispěl ke zkvalitnění rozhodování soudů a naopak by vedl k nežádoucímu zakonzervování stavu.“
Která justiční témata budou pro ODS prioritou?
„Rád bych navázal na kroky, kdy se za poslední roky zásadně zkrátila délka jak civilního, tak trestního soudního řízení. Například v trestních věcech v roce 2006, kdy jsme nastupovali na ministerstvo spravedlnosti, byla průměrná délka trestního soudního řízení u 1. stupně 250 dní, v roce 2012 po šesti letech naší vlády už jen 185 dní, tzn., že jsme zkrátili průměrnou délku soudního řízení v trestních věcech o jednu čtvrtinu. V civilním řízení pak při nástupu v roce 2006 byla délka řízení 531 – tedy téměř rok a půl – a v roce 2012 už to bylo 369 dní, tzn. zkrácení o třetinu. Co považuji za důležité, je zaměřit se také na na kvalitu soudního rozhodování, protože to je další věc, která trápí naše občany, časté nekvalitní soudní rozsudky. Součástí reformy by dále mělo být dokončení elektronizace české justice, protože to je jedna z věcí, která přispívá ke kvalitě českého soudnictví. Budeme chtít prosadit novelu zákona o soudech a soudcích, která byla připravena ještě za mého působení na ministerstvu spravedlnosti, která zavádí celou řadu důležitých věcí. Konkrétně například výběrová řízení a konkurzy pro soudce a předsedy soudů. Chceme-li kvalitní soudce, musíme zpřísnit jejich výběr. Dnes být soudcem je prestižní profese a proto je třeba mít jasná a objektivní kritéria pro výběr soudců. V oblasti vězeňství naším cílem je, aby vězni ve věznicích pracovali a platili své dluhy. V posledních letech se nám podařilo zvýšit počet vězňů, kteří dnes ve věznicích pracují. To číslo dnes dosahuje přes 60 procent a naše politika půjde tímto směrem.“
Plánujete změny v soustavě státního zastupitelství?
„Rád bych se podílel na prosazení nového zákona o státním zastupitelství. V základní podobě byl připraven ještě za mého působení na ministerstvu spravedlnosti. Nicméně měli bychom pokračovat v další odborné a věcné debatě, jak má zákon vypadat a co je možné na návrhu zákona ještě vylepšit. Nemělo by být cílem za každou cenu ten návrh přijmout v té podobě jaké je, ale současný návrh by měl posloužit jako základ pro další debatu nad ním.“
Je třeba ulehčit soudcům?
„Jsem přesvědčený, že příští zodpovědná vláda a je jedno, jestli bude pravicová nebo levicová, by měla dát více peněz na administrativní aparát působící na soudech. Je zjevné, že současné platy soudní administrativy jsou nedostatečné. Navíc pro usnadnění práce soudců by mělo dojít také k navýšení poštu administrativního aparátu. Pokud by k tomu došlo, mělo by to dle mého názoru velký vliv na rychlost soudního rozhodování a vyhotovování písemných rozsudků.“
O co konkrétně by se měli ve Vašem programu zajímat advokáti?
„Advokáti jsou silnou profesní skupinou a nepotřebují pomocnou ruku od státu. Pro advokáty může být zajímavé to, že ODS je poučena z toho, že jí poškodilo zvednutí DPH a nebude v žádném případě v budoucnu podporovat zvedání daní. To může být z mého pohledu pro advokáty zajímavá věc.“
Plánujete změny v postavení exekutorů, případně změny v souvislosti s exekutory?
„Zákon upravující postavení exekutorů je v zásadě dnes v pořádku, a to díky novelám, které byly přijaty za mého působení na ministerstvu spravedlnosti. O čem politická reprezentace povede po volbách debatu a čeho by se konkrétně měly změny týkat, je otázka odměn advokátů a exekutorů a obecně nákladů spojených s vymáháním dluhů. Jsem přesvědčen, že neplatící dlužník v České republice má v případě, že dluh je vymáhán exekutorem, platit stejnou částku navíc, jako platí Němec, Francouz, Polák či jiný Evropan. Jinými slovy náklady spojené s vymáháním dluhů by měly být srovnatelné s tím, jaké jsou náklady u podobného dluhu v jiných státech Evropské unie. Neumím teď říci konkrétní čísla, ale ta filosofie by měla být taková, jak jsem uvedl výše, samozřejmě s ohledem na kupní sílu občanů.“
Jste spokojeni s tím, jak je dnes upraveno postavení právnických profesí?
„V zásadě ano. Nemyslím si, že je nutné činit nějaké závažnější změny v zákonech, které upravují výkon právnických profesí.“
Máte v programu body týkající se vzdělávání právníků?
„Volební program naší strany je relativně stručný a je zaměřen na obecnější témata. Nevím o tom, že by jiná politická strana ve svém volebním programu upravovala obdobné odborné záležitosti.“
Další programové priority >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz