Přežijte první (k)rok s Women for Women
Jak přežít první (k)rok – to je název knihy, která je praktickým průvodcem nejrizikovějšího období samoživitelství. Kniha, za jejímž vydáním stojí obecně prospěšná společnost Women for Women Ivany a Pavla Tykačových, je určena samoživitelům, ale nejen jim. Slouží jako akutní pomoc, ale také jako prevence.
Jde o text na pomezí beletrie a praktické příručky a knihu možná nejlépe charakterizuje výrok iniciátorky vydání knihy - Ivany Tykač, která o knize říká: „Je jako lékárnička. Nikdy nevíte, kdy ji budete potřebovat.“Kniha má ambici být cenným rádcem a pomocníkem právě ve chvíli, kdy člověk udělá onen první krok do neznáma. Autoři o ní říkají, že je to terapeutická práce v knižní podobě. Zároveň se dá číst i jako prevence, protože obsahuje popis v sedmi příbězích vztahy, které se dostaly do mezních situací, a na jejichž příkladech se každý může poučit, kam může dospět vztah dvou lidí. Kniha je svým tématem nanejvýš aktuální a reflektuje debatu ve veřejném prostoru o předmětné problematice.
Klíčové okamžiky příběhů jsou komentovány řadou odborníků z řad psychologů, právníků, finančních poradců a mnoha dalších, kteří navíc na závěr každého příběhu poskytují souhrnné rady. V závěru knihy najdete seznam institucí, které mohou pomoci.
Kniha tak poslouží ženám, které se kvůli nevydařenému manželství a následnému rozchodu s partnerem propadají do psychických, ekonomických a sociálních potíží, několikrát:
Mohou porovnat svůj životní příběh se zkušenostmi druhých a poznají, že se svými problémy nejsou samy.
Seznámením se s příběhem někoho jiného získají potřebný nadhled, který obvykle již ve svém vlastním případě (po „pádu do pasti“) ztratily. Mohou tak lépe analyzovat vlastní chyby a přesněji stanovit své možnosti.
Díky komentářům odborníků se lépe zorientují ve své vlastní situaci, což je základním předpokladem pro její řešení.
Získají od odborníků praktické rady a návody, jak čelit konkrétním obtížím, nebo jim dokonce v ideálním případě předcházet.
Kniha jim poskytuje naději, ukazuje, že nikdo nemusí se svým problémem zůstat sám a že existuje řada lidí i organizací, kteří jsou připraveni pomoci.
Kniha Jak přežít první (k)rok je určena zejména:
- 1. Těm, kdo si uvědomují, že jsou ve vztahové, psychické, sociální či finanční (dluhové) „pasti“ a jsou připraveni problémy řešit. Kniha jim usnadní cestu v řešení jejich situace.
- 2. Těm, kdo jsou „v pasti“, ale ještě to nepřiznali ani sami sobě. Kniha jim pomůže otevřít oči.
- 3. Těm, kteří dnes třeba do nějakého vztahu teprve vstupují a mohou tak dříve rozpoznat varovné signály nebo minimalizovat změnou svého chování negativní dopady ve vztahu. Kniha jim podá informace a pohled na věci, o kterých zatím třeba ani nepřemýšleli.
- 4. A pak samozřejmě také všem dalším zaangažovaným a zúčastněným – příbuzným, přátelům, pracovníkům v pomáhajících profesích, kteří ve větší nebo menší míře sdílejí s osobami v nouzi jejich problémy a snaží se jim pomoci. Kniha jim umožní nadhled a zároveň hlubší pochopení a poskytne řadu důležitých rad.
Společnost realizuje několik úspěšných projektů, mezi které patří např. projekt Obědy pro děti, program Podporovaného bydlení a psychosociální péče, program The Bridge či Vědomé rodičovství.
Ze zkušeností organizace vyplývá, že z dlouhodobého hlediska má pro samoživitele větší hodnotu naučit se zvládat nelehké situace, řešit své problémy a umět se s nimi vyrovnávat. Proto ve Women for Women říkají, že pomáhají samoživitelům, aby si pomohli sami.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz