Proč máme málo soudců-mužů? Není to diskriminace?
Mezi klíčové pozice v každém demokratickém právním státě nepochybně patří post soudce.
Nerovnost pohlaví
Takřka obden čteme, jak je málo v politice žen, a že by bylo dobré, to napravit. Nejlépe povinnými kvótami zabezpečující jejich vyšší míru participace v Parlamentu.
Pakliže máme v ČR dělbu moci – moc zákonodárná, výkonná a soudní – táži se důrazným hlasem: Proč se s požadavkem na rovnost pohlaví na důležitou moc soudní zapomíná?
Laik si možná a conto feminizace justice řekne: To je dědictví komunistického režimu. Chyba lávky, nejen že máme skoro 30 let po pádu minulého režimu, ale advokát Jan Vučka si správně povšiml, že jmenování nových soudců přitom tento stav zachovává i v posledních letech. Pomyslné jaro v rámci rovnosti pohlaví zde tedy nevidět.
Očividná nerovnost jako řemen – jasná data
Konkrétní čísla, aby si čtenář nestěžoval, že je v tomto článku tzv. vařeno z H2O, tedy že se jen někdo domnívá, že tomu tak je.
7. 9. 2017 jmenováno 9 soudců a 19 soudkyň
21. 6. 2017 jmenováno 11 soudců a 23 soudkyň
18. 1. 2017 jmenováno 11 soudců a 22 soudkyň
24. 8. 2016 jmenováno 9 soudců a 24 soudkyň
10. 3. 2016 jmenováno 11 soudců a 24 soudkyň
Spolu s právníkem J. Vučkou zastávám názor, že aby soudy plnohodnotně plnili svou úlohu při hledání spravedlnosti (tedy aby neplatilo okřídlené – na soud se chodí pro rozsudek, ne pro spravedlnost) není dobré, aby byla takto nerovně a vlastně i nespravedlivě zastoupena obě pohlaví na soudech.
Jde zejména o to, aby se genderově vyrovnanější justice mohla lépe a spravedlivěji vcítit se do legitimních potřeb anebo i způsobů jednání obou pohlaví. Které z povahy věci i od prapodstaty přírody či Boha nejsou a nemůžou být přece totožné.
A naopak pokud seněkdo domnívá, že pohlaví soudce nemá vliv na jeho rozhodování, tak by se měl logicky zasadit o to, aby tato kritéria nebyla vyžadována ani pro další pilíře moci ve státě – tedy pro moc zákonodárnou či výkonnou.
Komplexně uvažující člověk přece nemůže chtít, aby se někde kritéria rovnosti uplatňovala a jinde nikoliv. Zejména pokud bereme pilíře moci ve státě jako rovnocenné.
JUDr. Petr Kolman, Ph.D.,
právník a VŠ pedagog
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz