Proč (ne)obchodovat se španělsky mluvícími zeměmi?
Komerční sdělení
Španělsko již několik let prochází hlubokou hospodářskou stagnací – nicméně rok 2014 je rokem, kdy se dá začít tvrdit, že krize pomalu ustupuje. Nově založených společností za prvních pět měsíců roku 2014 bylo zhruba 44 tisíc, a to ze sektorů velkoobchod a maloobchod, služeb a stavebnictví, přičemž i objem investic byl v roce 2014 vyšší. Dalšími indikátory jsou pak pokles počtu nařízených konkursů, růst HDP a snížení nezaměstnanosti.
I nechvalně proslulý španělský trh s nemovitostmi se začíná vzmáhat a v prvním trimestru roku 2014 došlo k nárůstu prodeje bytů o 45%. Investice do španělských nemovitostí, jejichž ceny po splasknutí realitní bubliny poklesly, se nyní jeví zajímavé.
Španělsko také pochopilo, že na mezinárodní spolupráci může jen vydělat. Španělé nyní vyhledávají zahraniční partnery a učí se cizí jazyky.
Na druhou stranu je Španělsko pořád značně byrokratickou zemí. Plné moci se zásadně udělují ve formě notářského zápisu, veřejná správa má dlouhé lhůty k vyřízení záležitostí a i přes existenci bilaterální česko-španělské dohody o právní pomoci místní úřady vyžadují na dokumentech pocházejících z České republiky apostilu. V neposlední řadě jsou i v každé autonomní oblasti do určité míry odlišné právní předpisy.
Česká republika může být pro Španěly naopak zajímavá jako trh, ze kterého budou expandovat v regionu CEE. Jako možná se jeví i spolupráce v oblasti frančíz – v posledních letech zažívají řetězce levného španělského občerstvení růst a nebojí se expandovat i do zahraničí. Například andaluský Mercado Provenzal otevřel za první rok své existence 31 frančíz.
Investice do Latinské Ameriky pak tradičně míří do Brazílie a Argentiny, ale například Mexiko může být i s ohledem na dohodu NAFTA zajímavá základna pro distribuci zboží do USA. Perspektivní je také Paraguay, jejíž hospodářský růst v roce 2013 dosáhl téměř 11%. Paraguay na rozdíl od Brazílie a Argentiny také uplatňuje méně protekcionistických opatření a má i nízké zdanění příjmů právnických osob.
Prosadit se v zemích Latinské Ameriky je nově pro české exportéry snazší s ohledem na to, že exportní financování je dostupné nejenom velkým společnostem, ale i malým a středním podnikům, a to i v na míru ušitých službách jako je financování předexportní výroby.
Problémem v Latinské Americe je však měnová politika a právní nejistota, což může ilustrovat například kauza vyvlastnění podílu španělského REPSOLu v argentinské YPF.
Naopak Česká republika může být pro některé jihoamerické společnosti zajímavou destinací pro expanzi do EU. Mexiko, které je závislé na exportu do USA, se začíná poohlížet po příležitostech v Evropě. Nejbohatší Mexičan Carlos Slim například v letošním roce vstoupil do společnosti Telekom Austria. Česká republika tak díky své lokalitě, levné a kvalifikované pracovní síle a vysoké míře právní jistoty může být využita pro evropské operace.
Naše advokátní kancelář díky svým znalostem daných regionů poskytuje právní a daňový servis investorům ze španělsky mluvících zemí a zároveň i českým exportérům do těchto oblastí.
Mgr. Marie Adamová, LL.M.,
advokát
Švehlík & Mikuláš advokáti s. r. o.
Purkyňova 2
110 00 Praha 1
Tel.: +420 211 222 244
e-mail: info@samak.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz